Marie Tussaud, (Grosholtz), (1 Aralık 1761, Strasbourg, Fransa - 16 Nisan 1850, Londra, İngiltere), Londra'da, balmumundan figürlerin yer aldığı Madame Tussaud Müzesi'nin Fransız asıllı kurucusudur.

Gençlik yıllarını Bern ve Paris'te geçirdi. Paris'te amcası Philippe Curtius'ten balmumundan heykel yapmayı öğrendi. Amcası 1794'te ölünce onun iki balmumu müzesini devraldı. 1780'den sonra Fransız Devrimi patlak verinceye değin Versailles Sarayı'nda XVI. Louis'nin kız kardeşi Élisabeth'in sanat öğretmenliğini yaptı; devrimden sonra kral yanlısı olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Terör Dönemi'nde, giyotinle kesilen ve birçoğu dostlarına ait olan kafalardan ölü maskeleri çıkarmak gibi dehşet verici bir işi yürütmekle görevlendirildi.

1795'te evlendiği Mâconlu mühendis François Tussaud'dan bir süre sonra ayrıldı. 1802'de, balmumu heykel koleksiyonunu da yanına alarak iki oğluyla birlikte İngiltere'ye gitti. Otuz üç yıl Britanya Adaları'nı dolaştıktan sonra Londra'da, Baker Sokağı'ndaki bir eve yerleşti; orada 1842'ye değin çalışmalarını sürdürdü. (Madame Tussaud Müzesi 1884'te Londra'daki Marylebone Yolu'na taşınmıştır.)

Marie Tussaud'nun kendi yaptığı ve aralarında Voltaire, Benjamin Franklin, Horatio Nelson ve Sir Walter Scott gibi çağdaşı önemli kişilerinkilerin de bulunduğu özgün heykellerin çoğu hala korunmaktadır.