İstanbul’un stratejik önemini perçinleyerek Türkiye’ye değer katacak 3 dev proje, 2016’da hizmete açılacak

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İzmit Körfez Geçişi ve Avrasya Tüneli hizmete giriyor. Üçüncü Havalimanı çalışmaları hızlandı. Kanal İstanbul’a ilk kazmanın da bu yıl vurulması planlanıyor.2016 Türkiye açısından dev projelerin açılış yılı olarak tarihe geçecek. Yapımı uzun süredir devam eden, yatırım tutarı ise milyar dolarları bulan 3 önemli ulaşım projesi 2016’da hayat bulacak. İstanbul’un trafiğine çözüm olacak 3. Köprü çalışmaları tamamlanmak üzere. Yavuz Sultan Selim Köprüsü adını taşıyacak projesin 2016’nın bahar aylarında açılması planlanıyor. Bir diğer önemli proje olan Avrasya Tüneli de 2016 yılında hizmete açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Vizyon Proje’ diye nitelendirdiği dev proje Marmaray’dan sonra iki kıtayı bir kez daha birbirine bağlayacak.

Avrasya Tüneli 2016 sonuna hazır


Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen ve Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) 2016 sonunda hizmete açılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Vizyon proje" olarak değerlendirilen Avrasya Karayolu Geçiş Tüneli’nde sona yaklaşıldı. Günde 900 işçinin gece gündüz çalıştığı tünelin yaklaşık yüzde 85'i tamamlanırken, tünel içi imalat işleminin de büyük kısmı bitirildi.

ÜCRET 4$+KDV OLACAK


Boğaz geçişi tünelinde bu projeye özel tasarlanan ve 'köstebek' olarak bilinen dev tünel açma makinesiyle delme işlemi tamamlandı. Avrasya Tüp Geçidi'nden geçiş ücretinin ise 4 Dolar+KDV olacağı belirtildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bu bahar hizmete giriyor


2016’nın en önemli açılışlarından biri kuşkusuz merakla beklenen 3. Köprü olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü adını taşıyacak olan ve İstanbul'un trafik yoğunluğuna çözüm olması beklenen 3. Köprü’nün 2016’nın Nisan ayında hizmete açılması bekleniyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Köprünün tabliye yerleştirme işinin yüzde 95 seviyesinde, ana kablo montajının yüzde 97’iyi geçtiğini belirterek, “Genel gerçekleşme ise yüzde 88’e ulaştı. Bu sadece köprü değil, etrafındaki 115 kilometre bağlantı yolları da buna dahil" açıklamasında bulundu.Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılan çalışmalar neticesinde, dünyanın en geniş açıklıklı köprüsü olacak. Köprüde 4 gidiş, 4 geliş, karayolu ve 2 tren hattı yer alacak.

Şehiriçi trafiği rahatlatır


İnşaatın hız kesmeden devam ettiğini belirten yetkililer, 59 çelik tabliyeden 42'sinin kaynak işleminin tamamlandığını söyledi. Köprü ve bağlantı yollarının hizmete girmesiyle İstanbul'daki şehir içi ağır vasıta trafiği tamamen kuzeydeki köprüye aktarılmış olacak.

Kanal İstanbul projesi sırada..

.
2016 yalnız sonuçlanan değil, devam eden ve yeni başlayacak dev projeler için de önemli bir yıl olacak. 2015 sonu itibarıyla ivme kazanan 3. Havalimanı projesi 2016 yılında daha da hızlanacak. İstanbul’un stratejik önemini çok farklı noktalara taşıyacak olan 3. Havalimanı projesinde 2016’da ciddi mesafe katedilmesi öngörülürken, İstanbul’a değer katacak bir diğer önemli projeye de 2016 yılında kazma vurulacak. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da merakla beklediği Kanalİstanbul projesine 2016 yılında start verilecek.

Çanakkale'ye köprü


2016’da başlaması planlanan bir diğer dev proje de Çanakkale Boğaz Köprüsü. Çanakkale boğazında dünyanın en uzun asma köprülerinden birinin inşası için fizibilite çalışmalarına başlandı. Kuleler arası açıklığın 2000 metreden uzun olması planlanan köprünün dünyanın en uzun köprüsü olan Hyogo’daki Akashi Boğazı Köprüsünü geride bırakması bekleniyor.

İstanbul-İzmir 3.5 saat


GEBZE-Orhangazi-İzmir otoyol projesi de bu yıl içinde hizmete giriyor. İstanbul-İzmir arasının 3,5 saate inmesini sağlayacak dev projeyle, yılda 650 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanması planlanıyor. Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1500 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat olan geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. Bittiğinde, halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir arası 3,5 saatte inecek.

3 Katlı İstanbul Tüneli


İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan bir diğer dev proje de 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli olacak. Projenin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Etüt yapılacak, ön proje hazırlanacak, ihaleyle esas mühendislik çalışması yapılacak" dedi. Kamu özel sektör ortaklığıyla yapılması planlanan tünel için ihale için şartname satın alan 23 firmadan 12'sinin teklif sundu.

Emlak fiyatlarını artırdı


Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz'ın birbirine en çok yaklaştığı yerde konumlanacak. Köprü güzergah olarak, Avrupa'da Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Anadolu'da Beykoz'un Poyrazköy semtlerinde yer alacak. Trafik geçişlerinin artacağı ve nüfusun yoğunlaşması beklenen bu bölgelerde de son dönemlerde yeniden emlak fiyatlarında artışlar gözleniyor.

Boğaz'a üçüncü gerdanlık


Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün temeli 2013'te İstanbul'un fethinin yıldönümü olan 29 Mayıs tarihinde o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atılmıştı. Erdoğan, buradaki konuşmasında, "İstanbul'a bir medeniyet projesi kazandırıyoruz. Bu köprüyle 3. gerdanlığı takıyoruz" demişti.