Kimyasal Bileşimi, HAlO2 - AlO(OH)
Kristal Sistemi,
Ortorombik
Kristal Biçimi, Çoğunlukla ince uzunlamasına levhalar şeklinde kristalli, bazen iğnemsi, yapraklanmış.
İkizlenme, {061} ve {021} yüzeylerinde nadir
Sertlik, 6.5 - 7
Özgül Ağırlık,
3.3 - 3.5
Dilinim, {010} mükemmel
Renk ve Şeffaflık, Beyaz, yeşil, sarı, leylak, pembe ve kahverengi gibi değişik renk ve renk tonlarında, mangan diyaspor ise gülkırmızısı; şeffaf-yarı şeffaf
Parlaklık, Camsı parlaklıkta
Ayırıcı Özellikleri, Dilinimi, sertliği ve levhamsı şekli ile ayrılabilir.


Bulunuşu,
Diyaspor, boehmit ve gibbsit ile birlikte önemli bir boksit bileşenidir. Korund ve zümrüt içeren yataklarda, klorit şistlerde, metamorfik kireçtaşlarında ve altere magmatik kayalarda bulunur.

Diaspor taşı nedir?


Diaspor madeni (taşı) zultanit ismiyle de bilinen bir doğal taştır. Taşın sertlik derecesi 6,5 - 7 arasında değişmektetir. Diaspor zultanit taşının rengi değişkenlik göstermektetir. Genellikle ışığa göre rengi değişen bu taş, pembeden yeşile doğru değişen renklerde değişkenlik göstermektetir. Diaspor taşı nerede bulunur sorusuna ; Bu taş dünyada yeni keşfedilen ve oldukça rabet edilen bir doğal taştır. Dünyada bir tek Türkiyede bulunan bu doğal taş, ülkemizde Muğla ilimizin milas ilçesinde kazma ve kürekle çok nazik bir şekilde çıkarılmaktatır diyebiliriz. Diaspor taşı yaygın biçimde takı olarak kullanılmaktatır ve ülkemizden bütün dünyaya ihraç edilen bir taştır. Dünyada bu taşa ilgi büyüktür. Bu taşın rabet görmesinin en büyük sebeplerinden biri çok estetik görünümde olması ve ışığa göre renk değiştirmesidir. GIA, AGTA, ICA gibi büyük organizyonlarda beğenilen ve kabul gören bir taştır. Ülkemizde 2005 yılında keşfedilerek kullanılmaya başlamıştır. Şeffaf ve saydam bir görünüşü vardır, taşta çatlağa benzer damarlar mevcuttur ve kristal kuvarsa benzer.

Diaspor taşı faydaları ;Diaspor madeni (taşı) zihnin gelişmesine yardımcı olur. Zihin açıklığına yardımcı olan bir doğal taştır. Bedeni gerginlik ve stresten arındırır. Verdiği enerjiyle insana huzur ve rahatlama verir. Kullanan kişinin çevreyle uyumunun artmasına yardımcı olur. Dikkat çekici bir taş olması nedeniyle sizi gelecek nazarı bünyasine çekerek kişiyi nazardan koruyan bir taştır. Cesareti arttırdığına inanılmaktatır. Negatif enerjiyi içerisine çekerek bedeni negatif enerjiden temizler. İnsanlardan aldığınız kötü enerjilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Kişinin sosyalleşmesine yardımcı olan bir taştır. Zihin açıklığı özelliği özellikle çocuklar için çok etkilidir. Akıl ve mantık gücünü arttırır. Diaspor zultanit taşı verdiği müthiş enerjisiyle bedene canlılık verir ve insana girişimcilik özelliği, keşfetme yeteneği vererek iş hayatında başarıların artmasına yardımcı olur. Gerçekleri görebilme yeteneğini arttırır.

Taşların faydaları bilimsel olarak bilindiği ve tedavilerde kullanıldığı gibi dinimizde de bazı taşlara işaret edilmiştir. Bu zümrüt, inci ve mercan gibi taşlar rahman suresinde ve farklı ayetlerde geçer rabbimiz nimetlerinden bahseder. Bir başka ayette de cenneti bu taşlarla süslediğini belirtir. Akik taşı ve turkuaz hadislerde övülen bir taştır. Özellikle akik taşını peygamber efendimiz (sav) bizzat kullanmış ve ümmetine de tavsiye etmiştir. Akik taşı kullanmak sünnettir.

Kısacası doğal taşlar şifa vesilesidir faydaları vardır bu bir gerçektir ancak herkese iyi gelecek sihirli bir değnek gibi herkesi hemen iyi edecek diye bir şeyde yoktur. Bu taşlardan şifa bulan insan çoktur şifa bulamayanlar da çoktur. Bizim kul olarak görevimiz rabbimizin bize sunduğu şifa kaynaklarını deneyerek bize iyi gelecek şifa kaynağını bulmaktır.

Yıllarca toprak altında kendini fark ettirmeden yatan bir cevher... Elmastan bin kat daha nadir bulunuyor ve üzerinde yaşadığımız toprakların altında yıllardır uyuyor, uyuyordu... Ancak girişimci Murat Akgün bu cevheri tüketicilerle tanıştırdı. Akgün, taşın dünyadaki tek madeninin işletmecisi. Bu değerli taş şimdi Hollywood ünlülerinin takılarında kullanılıyor.

Diaspor Kristali nedir? Nasıl keşfedildi?


Diaspor alüminyum bazlı bir mineral... Bildiğim kadarıyla ilk olarak 1800’lü yıllarda Rusya ve Pennsylvania’da keşfedildi. Ama bunlar hep opak yani arkasını göremediğiniz kristaller oluyor. Ancak ilk defa 'Gem Quailty’ yani mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş sadece Türkiye’den çıkıyor. 70’li senelerde Etibank’ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlıyor. Ama dünyada 1990’lı senelerde duyuluyor. Buradan Etibank çalışanlarının veya oradaki köylülerin yasadışı yollarla elde ettiği taşlarla bir şekilde alıcı buluyor. Bölgeye gelen turistlere satılıyor. Konu ile ilgili bazı profesörlere veriliyor. Onlar da yurtdışına yolluyorlar. 1990'lı senelerde GIA (Gemological Institute of America) bu konuda dünyada söz sahibi olan kuruluş, bunu bir makalede yayınlıyor. Bu şekilde Diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

Dünyada bir çok noktada bilinen bir taş Türkiye’de neden bu kadar geç keşfedildi?


Türkiye’de taş, yani değerli taş çok fazla kimsenin ilgilendiği bir konu değil. Aslında belli yörelerde potansiyel var, belli yörelerden belli taşlar çıkıyor. Ama bu işin madenciliği bir şekilde bizim tarihimizde yok. Hindistan’la kıyasladığımızda mesela ,adamların ataları milattan önce 1400’lerden beri bu taşları kesiyorlar madenciliğini yapıyorlar. Bizde öyle bir potansiyel yok ama bizde de birkaç önemli süs taşı madeni bulunuyor. Bunlardan biri de Diaspor kristali... Ancak bu taşın enteresanlığı dünyada bugüne kadar başka hiç bir yerde bulunmaması...

Yani şunu söyleyebiliriz ki: Bu taş bir tek Türkiye’den çıkıyor.


Evet, renk değiştirebilen mücevher kalitesindeki Diaspor yalnızca Türkiye’de ve bir tek madenden çıkıyor.

Bu taşı bu kadar değerli kılan nedir?


Dünyada aşağı yukarı 300 tane değerli taş var. Csarite kendi başına Diaspor minerali sınıfına ait bir taş. En büyük özelliği de dünyada tek madenden çıkması yani nadirliği. Bu çok büyük bir artı. Pırlanta mesela 5 kıtadan çıkıyor şu anda.

Zümrüt deseniz öyle, yakut deseniz öyle... En nadir bilinen taşlar bunlar. Pırlanta, son rakamlara bakmadım ama, senelik 122 milyon karat gibi bir üretim seviyesinde şu an. Ve Csarite işlenmesi çok zor bir taş. Taş kesimi konusunda “perfect cleveage" denilen bir durum var. Katmanlı bir yapısı olduğu için de kesiminin çok dikkatli ve büyük özenle yapılması gerekiyor. Ayrıca şu anda satılan bütün taşlar 6-12 cm’den baktığınız zaman içinde hiçbir leke görülmeyen (eye clean dediğimiz), dünyanın en tecrübeli taş kesicileri tarafından kesilen taşlardır. Bütün bunlar ve renk değişimi için maksimumumda olması için alınan önlemler taşın kesilirken çoğunun ziyan olmasına neden oluyor. Buna 'yield’ deniyor taş kesim piyasasında. Yani geri dönüşüm. Yani taşın kesimi yapıldıktan sonra geriye kalan kısım.... Mesela bu oran zümrütte yüzde 20 iken Csarite'ta yüzde 2’dir. Dünyanın getirisi en düşük taşıdır Csarite...Bunun nedeni de bizim taşı 'Eye Clean’ olarak kesmemiz. Kesiminin zorluğu da bu taşı çok değerli kılıyor.