Sertlik Derecesi : 8
Burçlar : İkizler, Yengeç
Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp, Alın
Temizleme : Akan su / Güneş (1 saat)

Mitolojinin ve efsanelerin taşı Zümrüt, dünyanın en değerli taşlarından birisidir.Renginin yeşil olması sebebi ile yağmur yağdırdığına inanılırdı. Zümrüt yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. Tarihi Mısır’daki zümrüt madenlerine M.Ö. 1650 yılına kadar uzanır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir.İkizler ve yengeç burcunun taşı olarak da kabul edilir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye olarak bilinir.

Mücevher dünyasında pırlantadan sonra en çok kıymet verilen taş zümrüttür. İlk keşfinden bu yana olağanüstü rengi ile insanoğlunu büyüleyen bu taş, zaman içerisinde yeşilin bir çeşidine de adını vermiştir. En değerli zümrütler, koyu yeşil olanlardır. En kaliteli yeşile sahip olan zümrütler, elmaslardan bile daha pahalı olabilir. Bunun yanında taş doğada sarı yeşil, mavi yeşil ve hatta sarı renkli olarak da bulunabilir.

Zümrüt adının kökeni, “yeşil taş" anlamına gelen Yunanca "smaragdos", Latince “esmeralda" sözcüklerine dayanır. Yüzyıllardır insanoğlunun hayatındadır. Zengin yeşilinde sakladığı davetkar güzelliğiyle tarih boyunca büyük itibar görmüştür.

Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü, yakınında bulunan diğer değerli taşlara göre daha düşük olan zümrüt, bu nedenle çok parıltılı bir görünüme sahip değildir. Zümrütü bu kadar değerli kılan, yoğunluk ve derinliğe sahip karakteristik rengidir. Zümrütteki yeşilin en kıymetli özelliği; doğada bulunan bütün yeşil tonlarını içermesidir. Işığa bağlı olarak en açık yeşilden en koyu olanına kadar tüm yeşil tonlarına sahip tek taştır. Yeşilin hayal edilebilecek en müthiş, en göz alıcı halidir.

Mücevherlerde yaygın olarak pırlanta ile birlikte kullanılır. Başta yüzük, küpe, kolye olmak üzere gerdanlık, bileklik gibi tüm takı formlarında yer bulur. Daha düşük kalitedeki zümrütler ise sentetik taşlarla birlikte altın ve gümüş takılarda kullanılır.
Asırlardır mücevher olarak kullanılan zümrütün rengi, damarları ve parlaklığı gibi karakteristik özellikleri ona değer biçilmesinde önemli rol oynar. Zümrüt, renkli taşlar arasında Türkiye’de en çok tercih edilen taştır.

Beril madeninin bir türü olan Zümrüt kusursuz bir taştır. Diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşak huyludur. Diğer taşlar gibi çok fazla parlamaz. Rengi göz alıcıdır ve çok etkileyici bir taştır. Yeşil ve saydam olan bu değerli taş çok değerli mücevherdir.

Işığı kırma ve yayma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, diğer değerli taşlara oranla fazla parlamaz. İngiltere kraliyet mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir. Zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadir bulunmaktadır. Zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve küçük lekeler içerir.

Zümrütte aynı elmas gibi birçok kesim çeşidine sahiptir. Zümrüt’ün bakımı da önemlidir.Belirli aralıklarla rengini geri kazanması ve pürüzsüz yüzeyini geri kazanması için yağlanması gerekmektedir. Çatlak ve kırık olmayanlara çok ender rastlanıldığı için çok fazla değerlidir. Zümrüt bereket ve neşe getirir.

Zümrüt’ün bilinen faydaları;- Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir.
- Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir.
- Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir.
- Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.

Kültürel ve tarihi önemiMısır'daki zümrüt madenlerinin geçmişi M.Ö. 1650 yılına kadar uzanır. Zümrüt yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediyedir.