Eski Çocuk Oyunları

Eski Çocuk Oyunları Çocuk oyunları, genellikle çocukların oynadığı ancak bazen yetişkinlerin de eşlik ettiği veya kendi aralarında oynadığı oyunlardır.Bazı oyunlar için açık alan gerekirken, diğerleri bina içerisinde oynanabilir. Tek kişilik...

 1. #1
  Eski Çocuk Oyunları
  Eski Çocuk Oyunları

  Çocuk oyunları, genellikle çocukların oynadığı ancak bazen yetişkinlerin de eşlik ettiği veya kendi aralarında oynadığı oyunlardır.Bazı oyunlar için açık alan gerekirken, diğerleri bina içerisinde oynanabilir. Tek kişilik çocuk oyunları olduğu gibi onlarca kişi ile oynanan oyunlar da mevcuttur.

  İp Atlama Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Nasıl oynanır: Eğlenceli bir oyun olan ip atlama aynı zamanda pek çok sporcunun
  kullandığı bir antrenman yöntemidir. Uzunca bir ipi iki ucundan tuttuktan sonra dirseklerinizi kırarak
  ellerinizi omuz hizasında kaldırın. Daha sonra ipi öne doğru çevirin ve ip yere
  değdiği anda üzerinden zıplayın. Oyunu daha zevkli hale getirmek için bir sağ
  bir sol ayakla, geriye doğru veya dirsekleri çapraz yaparak atlayabilirsiniz.

  Fotoğraf; Aliosman Kurtuluş

 2. #2
  Körebe Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Körebe Nasıl Oynanır : Körebe" oyunu, 10-12 çocukla oynanır.
  Önce ebe belirlenir ve ebenin gözleri bir mendil ile bağlanır.

  Oyun adını, ebenin gözlerinin bağlanmasından alır.
  Ebe ortada kalacak biçimde oyuncular bir halka oluştururlar.
  Türkü söyler döneriz.Bil bakalım biz kimiz.Elindeki değnekle
  Göster bizi körebe Sözlerini yinelerken halkayı bozmadan
  el çırparak ebenin çevresinde dönerler. Ebe bu sırada kollarını
  öne doğru uzatarak dokunduğu kişinin başını, yüzünü ve üstünü
  elleriyle yoklar. Kim olduğunu anlayabilirse adını söyler.
  Eğer tanırsa, dokunduğu oyuncu ebe olur. Tanıyamazsa, oyun aynı ebeyle sürer.
  Körebe evin içinde oynandığı gibi dışarıda da oynanır.

 3. #3
  Misket Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Misket oyunu nasıl oynanır : Oyuna belirlenen açılış sayısındaki misketi yatırabilen herkes katılabilir. Bütün misketler yanyana dizilir. Ardından bir baş belirlenir (Bazı oyunlarda sıralama atışında en yakına atmış oyuncu belirler ). Sonra da oyuna katılan oyuncular misketlerini atarlar. Oyunun bir sonraki aşamasına ilk başlayacak olan kişi misketini en uzağa atmış olandır.

  Bir sonraki adımda atışınız ile belirlenmiş olan baş tarafına en yakın mümkün ise baş tarafından vurmak hedefinizdir. Ne kadar baştarafta vurursanız o kadar misketi alırsınız. Oyuncular sırayla alabildikleri kadar misketi toplar ve bir sonraki tarafına geçerler. Eğer atışınız misket çizgisinin bu tarafında kalmışsa oyun dışı kalırsınız.
  Oyunun devamı olarak eğer bütün misketler toplanmamış ise diğer taraftan bir seri atış daha yapılır. Burada da en uzaktaki taş sahibi ilk atış hakkına sahiptir. Eğer hâlâ ortada misket var ise bir sonraki tura yere kalır.
  Burada genelde atış yapılan güzel iri misketlere kaflik dendiğini de belirtelim.

 4. #4
  Saklambaç Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır : Saklambaç en az 4 kişiyle oynanır.Bir ebe bir tane duvara önünü dönerek sayar. Ebe en az 50 ye kadar dışından sayar. Bu sırada diğer oyuncularda ebe sayana kadar farklı veya aynı yerlere saklanırlar. Ebe dışından saymayı bitirince oldu diye bağırır ve gözünü açar. Ve diğer oyuncuları bulmaya çalışır.Diğer oyuncular ise ebe kalenin başından ayrıldığını görünce ebenin saydığı yere sobe diyerek ebeler.Ebeliyen kişiler ebe olmaz. Ondan sonra ebe diğerlerini bulmaya çalışır. Eğer ebe bir kişiyi görüpte onun adını yanlış söylerse diğer oyuncular saklandığı yerden çıkar ve çanak çömlek patladı diye bağırırlar. Ve ebe olan kişi yeniden ebe olur. Bu oyunu oynarsanız eğer akşam oynamayı tercih edin...Bu oyunda ebe birisini uzun süre aradıysa ve bulamadıysa o kişinin ismini söyleyip kurt diye bağırır ve ismini söylediği oyuncu tek ayak üstünde gelerek sobeler fakat ebe kurt dediği zaman oyuncuyu sobeleyemez

 5. #5
  Yakar Top Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Yakar Top Oyunu Nasıl Oynanır : Sayıları eşit iki grup ile oynanır (en az dört kişi iki kişi bir gruba iki kişi de bir gruba). Sonra ikiye bölünen bir uzunluğu kapsayan iki çizgi çizilir bu çizgiler eşit aralıkta olmak üzere ortadan bir çizgi ile ayrılır. Oyun sahası çizildi... Sıra oynamakta. İlk önce yazı tura atılarak topun hangi gruptan başlayacağı seçilir. Sonra herkes istediği sahaya geçer (tabi herkes kendi grubunun sahasına geçer). Her grubun bir kalecisi olur. Kaleciler orta çizginin ayırdığı iki çizgiden birine geçer ama grubunu vurmamak için grubunun olmadığı tarafa geçer. Bu oyunda en önemlisi kimse can veremez vurulan kaleye geçer topu havadan kapan can tutmuş olmaz yere değdikten sonra top size değerse vurulmuş sayılmazsınız vuruldunuzda herhangi bir kişi yere değmeden o topu kaparsa vurulmuş olmazsınız ve kaleciniz topu size yollarken topu tuttuktan sonra yere düşürmüş veya bir yerinize değip topun yere düşmesi sizin oyundan çıkmanızı sağlamaz çünkü kendi kaleciniz. Ve bazı oyunların kuralları farklı oyuna başlarken kurallara belirlemelisiniz sonrakurallar hic değişmez.

 6. #6
  Aç Kapıyı Bezirgan Başı Oyunu

  Eski Çocuk Oyunları

  Bu oyun icin en az 4-5 oyuncu gerek. Iki oyuncu Bezirgan basi olur ve karsilikli durup iki ellerini tutup kapi yaparlar. Oyuncular bezirganların önünde sıraya girerler ve hep birlikte aşağıdaki tekerlemeyi söylerler.
  Oyuncular : Aç kapıyı bezirgan başı
  Bezirgan Başı : Kapı hakkı ne verirsin?
  Oyuncular : Arkamdaki yadigar olsun
  dedikten sonra sırayla bezirganlar ellerini yukari kaldirarak açtığı kapıdan geçmeye başlarlar,
  bu arada bezirganlarda 1 sıçan, 2. sıçan, 3. kapan tekerlemesi bittiğinde geçmekte olan oyuncuyu yakalarlar. ellerinin arsinda hapis edilen bu cocuk artik bu bezirganlarin birinin yerini almasi gerek. Oyun böylece devam eder ve her yeni oyunda yeni bir cocuk ebe yani siçan olur ve kapana yakalanir.

 7. #7
  Çelik Çomak Oyunu


  Eski Çocuk Oyunları


  Bu oyun için ebeler eşleşir. İlk oyuncu kendi aralarında farklı yöntemlerle belirlenir.İlk oyunu kazanan kişi oyuna başlar.

  Çelik çomak oyunu için gerekli olan malzemeler: Bir uzun ve bir kısa ağaç dallarından oluşan odunsu maddelerdir. Kısa olan çubuğun yerle arasında mesafe olması için iki ucu yonultularak inceltilir. Bunun nedeni ise elde tutulan ana değnek (Çubuk) la yerdekinin ucuna vurulduğunda havaya doğru kalkmasını sağlamaktır. Havaya kalkan çubuk`a nekadar fazla vurulursa okadar çok puan almak anlamındadır.

  Bu işlem içerisinde havadaki çubuk`a ençok vuran kişi oyunu kazanmış olur.

 8. #8
  Şimdi nerde böyle oyunlar... 6-7 yaşına kadar parkta salıncakta sallanıyorlar ondan sonra varsa yoksa wolfteam, knightonline.. Sokakta oynanan tek oyun futbol ve basketbol artık.

  Devir mi hızla değişiyor biz mi hızla eskiyoruz çözemedim (:

 9. #9
  Bu oyunlari oynayan son jenerasyon su an 30 lu yaslarinda.40-50 sene sonra hatirlayan kimse kalmayacak.

 10. #10
  Valla simdiki çocuklar mi elektronik cihazlari oyun oynamak için kullaniyor,yoksa cihazlarmi çocuklarlari kullaniyor,burasi tartisilir

Facebook Yorumları