Staj Nedir?

Stajlar, derslerde öğrendiğiniz Konuların pratikte nasıl uygulandığını görmeniz A.Ş. çalışma Hayatına uyum sağlamanız Açısından oğlu Dereceli önemli Diğer tarafınızdan ciddiye alınması Gereken eğitim çalışma süreçleridir ettik Sizin ettik. Bir çeşit ön sevişme de diyebiliriz.

Stajın kazandıracakları nelerdir?1) Kariyer Planlaması: Gerçek bir çalışma ortamında, Öğrenciler ilgi duydukları kariyer alanlarını incelerler uygunluklarını çalıştıkları Alana'yı ettik. Staj, Öğrencilere izlemek isteyecekleri A.Ş. kariyer çalışmalarını sürdürecekleri Alanları belirlemelerinde Yardımcı olur.

2) 'nin Tecrübesi: Akademik bilgilerin çalışma ortamının gerektirdikleriyle sentezini sağlamak Açısından staj, Öğrencilere ileride karşılaşacağı muhtemel sorunlar Açısından pratiklik ziyaretinde vizyon edinme imkânı Sağlar.

3) Yeni Beceriler: Staj, Öğrencilere ileride çalışmak İstediği kariyer için Gerekli Temel Becerileri sağlamada, sahip Olduğu becerilerin de geliştirmesinde etkin'ait rol Oynar. Staj, iş yeri çalışanlarıyla Etkili İletişimi Sağlama, yönetim A.Ş. idarede etkin'ait olabilme Becerileri Sağlar. Öğrenciler, staj yoluyla takım çalışmasının önemini kavrarlar.

4) Profesyonel Bağlantılar: Staj, ileride Öğrencilere Potansiyel işverenlerle iletişim kurmalarını saglayarak Değerli iş Referansları edinmelerine ziyaretinde dolayısıyla gelecek Için Yatırım yapmalarına katkıda bulunur.

Staj Neden Önemlidir?Staj, öğrenciye staj A.Ş. Yapılan Şirket Veya kuruma fayda sağlayan Bir süreçtir. Şirket Veya Kurumlara gelecek Için Potansiyel adayları tanıtan, Öğrencilere imkb iş hayatını tanıtıp Kendi yetkinliklerinin Farkına vardıran, uzmanlaşacakları kullanıcının alanı seçmelerini kolaylastiran çok Değerli Bir dönemdir.

Diğer taraftan Başta çok uluslu Şirketler olmak Üzere, stajı ciddiyetle ele alan, onu on iki taraf Için de Faydalı Bir Sürece dönüştüren şirketlerin Sayısı onu Geçen gün artıyor. Şirketler en iyileri bulabilmek Için kariyer günleri gibi Çeşitli aktiviteler, Sektörel yarışmalar düzenleyip, stajyer alımlarını işe alım ciddiyetinde yürütüyorlar. Tıpkı işe alım yapar gibi stajyer adaylarını testlere tabi tutup, mülakatlar yapıp seçiyorlar A.Ş. staj bittikten Sonra kadro açıklarını bu stajyerler arasindan tamamlamayı Tercih ediyorlar. Birçok Büyük Şirket yeni mezun işe alımlarının% 80'ini Daha Önce kendilerinde staj yapmış adaylar arasindan seçiyorlar.

Okul Döneminde Yapılan, Öğrencilere iş başında öğrenme imkânı tanıyan stajlar ya da yarı zamanlı işler mezuniyetten Sonra ogrencilerin iş Hayatına adaptasyonunu hızlandırıyor, yönlerini daha kolay bulmalarını sağlıyor.

Bir çok kurumda stajyer Olarak başlayıp DAHA SONRA yarı zamanli ya da tam zamanli Olarak çalışmaya devam eden adaylarda aidiyet duygusu Diğer elemanlara Göre daha Fazla gelişmektedir. Çekirdekten yetistigi Için ileride Kurum İçerisinde en kıdemli çalışanlardan biri Olan bu elemanlar Bir çok işe, projeye hâkim oluyorlar.

Tavsiyeler:Stajı Bir zorunluluk Olarak Değil Bir öğrenme, kariyerinize adım atma süreci 'Olarak görün,

Staj yapmak istediginiz alanınız staj A.Ş. yapacağınız yeri dikkatle Seçin. Neye ilginiz var, hangi Alanda güçlüsünüz, hangi Alanda ilerlemek Istiyorsunuz Önce buna karar verin ama bu konularda çok da Katı olmayın.

İnsanlar boyutu Öğrenci gözüyle, nasıl olsa birkaç, hafta Sonra gidecek gözüyle bakacaktır; siz elinizden geldiğince onlara Orada potansiyelinizin oldugunu hissettirin.

Tıpkı oranın Bir elemanı gibi boyutu Verilen Görevleri zamanında Eksiksiz YAPIN ettik. Onun zaman uyumlu, hevesli ögrenmeye açık olun ettik.

Üzerinize görev Almaya çalışın, SORUMLULUK Altına Girin. İnsanlar Sizin farkınızda değilse onlara Orada Olduğunuzu hissettirin.

Elinizden geldiğince gözlem Yapın. İnsanlar Telefonda nasıl konuşuyor, nasıl oturup kalkıyor, nasıl giyiniyorlar, birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar Dikkatlice gözlemleyin.

İş yaşamınızda boyutu rol modeli olacak insanlar bulmaya gayret edin. Bu İnsanlarla Yakın temasta kalıp, ONLAR Için Bir Şeyler YAPMAYA çalışın.

Staj yaptığınız şirkette kariyerinizde Gitmek istediginiz roldeki kişilerle konuşup Bilgi alın, onlarin Deneyim tecrübelerinden yararlanın ettik.

Takım çalışmasına yatkın olmak, liderlik vasıfları boyut puan kazandıracaktır.

Stajınız bitse bile şirkettekilerle iletişiminizi koparmayın

Staj başvurularınızı yapmak Için en son anı beklemeyin. Özellikle talebin YÜKSEK Olduğu firmalar yaz dönemi staj kabullerini Ocak - Şubat gibi gerçekleştiriyorlar.