Kölelik Gerçekte Neden Kaldırıldı ?

KÖLELİK, İNSANLIK, ÇAĞDAŞLIK, SAYGI, SEVGİ ADINA KALDIRILMADI KALDIRILMAK ZORUNDA KALINDI ! Daha doğrusu kabuk değiştirmesi zorunluydu! Neden mi? 1. KÖLECİ ÜLKELER GERİ KALMAYA BAŞLADI Kölelik bir kesimi çalıştırırken bir kesimide...

 1. #1
  Kölelik Gerçekte Neden Kaldırıldı ?
  KÖLELİK, İNSANLIK, ÇAĞDAŞLIK, SAYGI, SEVGİ ADINA KALDIRILMADI KALDIRILMAK ZORUNDA KALINDI !

  Daha doğrusu kabuk değiştirmesi zorunluydu! Neden mi?

  1. KÖLECİ ÜLKELER GERİ KALMAYA BAŞLADI


  Kölelik bir kesimi çalıştırırken bir kesimide tembelleştiriyordu. Baş kaldırmasın diye de kölelerin cahil kalması gerekiyordu. Çalışmayan kesimde zaten tembel olduğu için teknoloji ve bilimde ilerleme yavaştı.

  2. GÜVEN SORUNU


  Örneğin : Bir köleyi alış-verişe göndermek, ev içinde çalıştırmak, para emanet etmek, başka köleleri idare etmekte kullanmak, savaşta kullanmak riskliydi. Yani her ne kadar köle sahibi olsada bir çok iş köle sahibinin de üstüne biniyordu.

  3. MASRAFLAR


  Köleler kötü şartlarda çalıştırılsa hastalanıyor, zayıf düşüyor, ölüyor bu da yeni köle veya tedavi masrafı demekti. İyi şartlarda çalıştırılsa masrafı artıyordu yemek, giyim, temizlik, dinlenme, barınak vb...

  4. KORKU VE TEDİRGİNLİK


  Sen köleye, köle sana düşman olduğu için hep korku ve tedirginlik içindesin. Kölelere karşı sürekli güvenlik tedbirleri almak ve onlara göz dağı vermek zorundasın.

  5. SANAYİNİN ZİNCİRSİZ İŞ GÜCÜ İHTİYACI


  Teknoloji geliştikçe makinalaşma da beraberinde geliyordu. Bunları kullanacak kölelerin hepsi zincirli olamazdı. Özenli bir bakım onarım ve üretim için kölelerin eğitilmesi ve onlara daha iyi davranılması gerekiyordu. Çoğununda elinde köle sahibini korkutan ölümcül aletler bulunuyordu. Yani artık iş yeri sahipleri korkudan kırbaçla köle çalıştıramaz hale gelmişti.

  6. KÖLELİKLE YÜRÜMEYEN İŞLERİN ELEMAN SORUNU


  Tarım, ormancılık, taş ocağı, maden, demir yolu vb. dışındaki işlerin kölelik ile yürümüyor olması. Örneğin bir köle, doktor, hemşire, polis, bekçi, itfaiyeci, ambulans, asker, öğretmen, bilim insanı olamazdı ama bu meslekler yükselişteydi eleman ihtiyacı artıyordu. Savaşlara katılmak ve savaş sırasında ölmek, yaralanmak, sakat kalmak, sıkıntı çekmek zorunda olanlar genellikle beyazlardı. Bu da sözde üstün olan beyazların hiç işine gelmiyordu. (13-16 Haziran 1863: New York'ta savaşlara gitmek istemeyen beyazların isyanı bastırılır. değişik yerlerde zencilere saldırılar yapmışlardı.) Köleler daha çok savaşlarda ölmüş beyazlardan geriye kalanları topluyordu.

  7. KÖLELİKTEN HOŞNUT OLMAYAN BEYAZLAR


  Az da olsa; Kölelere yapılanlardan rahatsız olan, onlara üzülen hatta kurtarmak isteyen beyazlar da vardı ki bunların bazıları ordudan, polisten, yargıdan, meclisden vb. ortaya çıkabiliyordu ! Buda yönetimi korkutuyordu.

  8. KÖLELERİN NÜFUSA ORANI


  Özellikle Amerika'da köle sayısı nüfusun yarısına denk gelmeye başlamıştı. Bunun devam etmesinden doğabilecek sorunlardan korkulmaya başlanmıştı. Örneğin kölelerin kontrol edilmesi ve bakımı zorlaşıyordu. Her an büyük bir isyan patlak verebilir köleler ve destekçileri beyazlar ipleri ele alabilirdi.

  9. MAKİNALAR


  Örneğin ilk traktör ortaya çıktı ardından büyük topraklar işlendi ve daha çok ürün elde edildi. (Kölelerin çoğu tarımda çalıştırılıyordu.)
  Bu şekildeki bir köleliğin daha fazla yürümeyeceği anlaşılınca birden vicdana hitap eden resimler çoğalıverdi. Beyaz patron vicdana geldi !
  Amerika köleliğe sözde savaş açtı !

  VE KÖLELİĞİN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRME PROJESİNE START VERİLİR !


  Çok geçmeden Amerika'da 6 kasım 1860 Abraham Lincoln başkan seçilir. Daha bir yıl bile geçmeden 12 nisan 1861 Güney Karolayna'da Charleston'a konfedereler'in top atışı açmasıyla iç savaş başlar. 1 ocak 1863 Lincoln, köleliğin kaldırıldığını kesin olarak beyan eder ve ardından 3 mart 1863 Lincoln 20 - 45 yaş arası herkesi askere zorlar, yalnız 300 dolar ödeyenler muaf olacaktır bundan.

  (Bu 300 doları veremeyecek olanların belkide yüzde 80 i sahipleri tarafından kapı önüne bırakılmak zorunda kalınmış kölelerdi.)

  Kuzeylilerin galip geleceği kesinleşince birden:

  14 nisan 1865: Lincoln'a suikast düzenlenir, ertesi gün Lincoln ölür.

  (İŞİ BİTMİŞTİ ARTIK ONA İHTİYAÇ KALMAMIŞTI AYRICA ÇOKDA SIR BİLİYORDU)

  Kısa bir süre sonra Kuzeyliler savaşı kazanınca köleliğin de kabuk değiştirme vakti gelmiş oldu. Artık beyaz siyah fark etmeksizin fakir olan herkes köleydi.

  YENİ KÖLELERE: AÇ KALMA KORKUSU VE ZENGİN OLMA HAYALİ VEREREK İSTEDİĞİN GİBİ KULLANABİLİYORSUN 30 YILDA ÖDENEBİLEN BİRDE EV ALDIRMAYI BAŞARMIŞSAN YEME DE YANINDA YAT.
  Ne zorlamak nede kırbaçlamak gerekmez.

  PARANIN KIRBACI YETERİNCE SERTTİ ARTIK !

  Hemen kendini özgür sanan kölelerin ellerine silah tutuşturuldu. Artık savaşlarda sadece beyazlar ölmüyecekti siyahları da savaşlarda harcama formülü bulunmuştu! Yiğitsin, kahramansın, bizdensin, ölünce yüreğimizde yaşayacaksın,şehit olup cennete gideceksin... Ver gazı kullan işi bitince at çöpe gitsin! Kimisi Osmanlı ile savaşırken, kimisi Almanya ile savaşırken, kimisi herhangi başka bir yer ile savaşırken öldü.

  1 taşla 3-5 kuş:


  Hem vurdurup fazla zencilerden kurtul hem başka yerleri işgal etmekte kullan hem ülkedeki zenci nüfus oranını tekrar düşür hem de bunları kullanarak başka ülkelerin kaynaklarına konup sömür vb.

  Bakalım yufka yürekli beyaz adam şimdiki kölelik düzenine karşı neler düşünüyor. Yeni Dünya Projesinin gidişatına bakılırsa pek te iyi bir şey düşünmediği kesin.


  Köleliğin yasaklanması  İlk kanunlar İngiltere’de ve ABD’de 19. yüzyılın ilk çeyreğinde, 1807 yılında çıkarılmış, daha sonra diğer Avrupa devletleri onları izlemişti. Avrupa'da İngiltere'den sonra köleliği ilk kaldıran Osmanlı İmparatorluğu'dur. Osmanlı'da kölelik, Sultan Abdülmecid döneminde 1847’de bir fermanla yasaklanmıştır. 1926’da Milletler Cemiyeti bütün dünyada köleliği yasaklamış, daha sonra Birleşmiş Milletler de bu hükmü teyid etmiştir.

  Kaynak: http://habergibitv.blogspot.be/2015/...n-kaldrld.html, wikipedia
  Konu MURATS44 tarafından (13.07.2016 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler