Yıl 1964! İstanbul Boğazı'nda yüzen bir otomobil

Yıl 1964! İstanbul Boğazı'nda yüzen bir otomobil Siyah beyaz fotoğrafların arasından İstanbul Boğaz'ında yüzen amfibi bir otomobil ortaya çıktı. Türkiye, denizde de ilerleyebilen otobüs için Güney Kore'yle ön protokol imzaladı. Üstelik...

 1. #1
  Yıl 1964! İstanbul Boğazı'nda yüzen bir otomobil

  Yıl 1964! İstanbul Boğazı'nda yüzen bir otomobil  Siyah beyaz fotoğrafların arasından İstanbul Boğaz'ında yüzen amfibi bir otomobil ortaya çıktı.


  Türkiye, denizde de ilerleyebilen otobüs için Güney Kore'yle ön protokol imzaladı.

  Üstelik proje, hem İstanbul, hem de diğer şehirler için düşünülüyor. Ancak yüzen araçlar, İstanbul için bir ilk değil.

  Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, teknolojinin siyah beyaz olduğu zamanlar, Rumeli Hisarı'nın önünde yüzen bir otomobil beliriyor. Rivayete göre, Kuveytli Muhammed Musallam isimli bir şahıs, yüzen aracıyla Avrupa turuna çıkıyor. Tur esnasında yolu İstanbul'a da düşüyor. Tarih 30 Temmuz 1964.  Musallam, otomobilini Haydarpaşa'dan suya indiriyor. Boğaz turu esnasında Rumeli Hisarı'na da uğruyor. Yukarıda fotoğrafta görüldüğü gibi Haliç Köprüsü'nü de es geçmemiş.

  Turunu tamamlayan Musallam, aracıyla tekrar limana dönüyor. Kuveytli misafir her ne kadar Erguvan mevsimini kaçırsa da, bu hareketiyle İstanbul'un tarihine geçiyor.
  Ugur bunu beğendi

 2. #2
  Her an suya batacakmış gibi duruyor.

  Hem Karada Hem Suda Giden Araç - Water Car

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler