Paleontologlar, fosillerden elde edilen verilerle dinozor soylarını inceledi. Sonuç, dinozorları tamamen yok ettiği düşünülen meteor çarpmasından en az 50 milyon yıl önce bu devasa hayvanların evrimsel bir gerileme içinde olduğunu ve türlerinin, sayılarının azaldığını gösterdi. PNAS bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre kıtaların birbirinden ayrılması, volkanik etkinlik ve diğer ekolojik faktörler dinozor türlerinin yavaş yavaş azalmasına neden olmuş olabilir.

Bilim insanları, bu araştırmadan önce meteor çarpmasına kadar dinozorların gelişmeye devam ettiğini düşünüyordu. Reading ve Bristol üniversitelerinden uzmanlar, meteordan 50 milyon yıl önce, dinozor türlerinin soyunun tükenme hızının, yeni türlerin orataya çıkma hızından daha fazla olduğunu keşfetti. Reading Üniversitesi’nden paleontolog Dr. Manabu Sakamoto “Meteor çarptığında, dinozorların evrimsel olarak baharları çoktan geçmişti" diye konuştu.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Dr. Mike Benton, yaptığı açıklamada “Tüm kanıtlar, 150 milyon yıldır kara ekosistemine egemen olan dinozorların, bir şekilde, hızlı türleşme yeteneğini kaybettiğini gösteriyor. Meteorun yarattığı çevresel krizden toparlanamamış olmaları da büyük olasılıkla buna katkı sağladı" dedi.

66 milyon yıl önce devasa bir meteorun Meksika körfezine çarptığı, bu çarpışmanın etkisiyle tonlarca tozun gökyüzünü kaplayarak güneşi kararttığı ve dünyadaki tüm bitkileri ve dinozorları öldürdüğü düşünülüyordu. Fakat meteor çarpmadan önce dinozorların hâlâ gelişmekte olup olmadığı bir gizemdi.

Dinozorları kıtaların ayrılması, deniz seviyelerinin yükselmesi ve yeni yanardağların etkin hale gelmesi gibi çevresel değişiklikler zorlamış olabilir. Bütün bunlar onları üremek için sınırlı fırsatların olduğu parçalanmış alanlarda yaşamaya zorlamış olabilir.
Dinazorlarin kaybolusu hala guncelligini koruyor .Anlasildigi gibi kaybolmalari anlik deyil cok uzun bir periyodu gerektiriyor ama hayal dunyamizda sonlarina dair fantazilerin sonu yok.

Avci