Çek Cumhuriyeti'nde Radara Dikkat

Almanya’nın kuzeyinden Türkiye’ye gidecek olanların tercih ettiği Avrupa Birliği üyesi Çek Cumhuriyeti. Ülke, Slovakya sınırına kadar otoyol. Ancak neredeyse adım başı radar var AVRUPALI Türklerin Anavatan güzergahında pek yer almayan Çek ...

 1. #1
  Çek Cumhuriyeti'nde Radara Dikkat
  Çek Cumhuriyeti'nde Radara Dikkat

  Almanya’nın kuzeyinden Türkiye’ye gidecek olanların tercih ettiği Avrupa Birliği üyesi Çek Cumhuriyeti. Ülke, Slovakya sınırına kadar otoyol. Ancak neredeyse adım başı radar var

  AVRUPALI Türklerin Anavatan güzergahında pek yer almayan Çek Cumhuriyeti’nde yollar genelde iyi. Bir çok ülkede olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de vinyet mecburiyeti var. Vinyet, görülür bir şekilde ön cama yapıştırılmalı. Vinyetsiz yakalanmanız halinde ödeyeceğiniz ceza yaklaşık 150 Euro. 10 günlük vinyet sınırda 12,50 euro, benzincilerde ise 15 euroya satılıyor.

  İSTİKAMET PRAG
  GENELLİKLE Kuzey Almanya’dan gelenlerin tercih ettiği yol oldukça sakin. Berlin’den sonra Dresden istikameti takip edilip daha sonra Prag üzerinden Slovakya’nın başkenti Bratislava yönüne gidilecek. Bratislava’dan sonra Budapeşte, Szeged, Novi Sad ve Belgrad istikameti takip edilecek. Belgrad’dan sonra diğer güzergahlardan gelenlerinden izlediği Niş istikametine gidilecek.

  HIZ SINIRI 130
  ÜLKEDE en çok dikkat etmeniz gereken kuralların başında haliyle trafik kuralları geliyor. Neredeyse adım başı radar var. Bu nedenle hız tahditlerine mutlaka uyun. Otoyollarda hız sınırı 130 km. Şehir içinde 50 km olan hız sınırı karayollarında 90 km. Polis, belirlenen cezayı hemen tahsis ediyor. Cezanızı ödedikten sonra hiçbir itiraz hakkınız kalmıyor, çünkü yürürlükteki yasalara göre cezayı ödemeniz, suçunuzu kabul ettiğiniz manasına geliyor ve bütün kanuni haklarınızdan vazgeçiyorsunuz.

  FARLAR AÇIK KALSIN
  ÜLKEDE araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasak. Kemer takma mecburiyeti var. Alkole kesinlikle hoşgörü göstermiyorlar. Çek Cumhuriyeti’nde farlar gündüz de açık bırakılmalı. Aksi taktirde cezası 80 euro. Yedek ampul olmayanlara da 12 euro ceza kesiliyor. Bu nedenle otomobiliniz için, yeni otomobillerde kendiniz değiştiremeseniz bile, mutlaka yedek bir ampul bulundurun.

  Önemli telefonlar
  Prag Büyükelçiliği: 00420-22-4311402
  Polis: 158
  İlkyardım: 155

  Vinyet fiyatları
  10 günlük: 12,50 euro (Benzincilerde 15 euro)

  Benzin fiyatları
  Süper benzin: 1,38-1,40 euro
  Dizel: 1,48-1,50 euro
  Sabah

 2. #2
  Avrupa ülkesi alkole tahammülleri yok ama bizim laikler alkol yasaklanacak diye çığırtkanlık yapıyor .

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler