Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler

Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler
Beyaz Çiçekli Çakal Nergisi: Dünyada sadece Türkiyede Muğla-Fethiye çevrelerinde yetişiyor.

Çan Çiçeği: Sadece Çoruh Vadisinde yetişen türün soyu tüm Avrupada tehlike altına girdi.

Çorak Gülü: Tuz Gölü civarında yetişiyor.

Çöven: İç Anadolunun tuzlu steplerinde yetişen bitkinin soyu tüm dünyada tehlike altında.

Göl Soğanı: Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Erzincan süt otu: Dünyada sadece Erzincan Ovasının doğusundaki tuzlu bataklıklarda yetişen bitki, Bern Sözleşmesi ile korumaya alındı.

İstanbul nazendesi: Dünyada sadece Türkiyenin kuzeybatısında görülüyor.

Karadeniz Salkımı: Soyu tüm dünyada tehlike altına girdi.

Kardelen:Türkiyede doğal olarak yetişen 9 türü bulunuyor. 2 türü dışında kardelen soğanlarının doğadan toplanarak ihraç edilmesi yasaklandı.

Kilyos Peygamber Çiçeği: Türkiyede Batı Karadeniz kıyılarında yetişen bitki türü, Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Konya gaşağı: Dünyada sadece Konya'da yetişen bitkiden, 2006 verilerine göre doğada yalnızca 9 kök kaldı. Bitkiyi koruma çalışmaları sürüyor.

Mavi Yıldız: Türkiyenin kuzeybatısında ve Yunanistanın bazı bölgelerinde ender görülen bitki türü, Bern Sözleşmesiyle koruma altına girdi.

Narin Acı Çiğdem: İstanbula özgü küçük çiçekli acı çiğdem türü, denetimsiz kentleşme ve yanlış ağaçlandırma nedeniyle tükenme tehlikesi yaşıyor. Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Sevgi çiçeği: Halk arasında gelin düğmesi olarak da bilinen bitki türü, Türkiyeye özgü ve sadece Ankaranın Gölbaşı ilçesinde yetişiyor.Bu bitki, Bern Sözleşmesi ile korumaya alındı.

Sığla: Dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanı Türkiyenin güneybatısıyla Rodos Adası olan sığla ağacı, Türkiyede 1348 hektarlık ormanda bulunuyor.

Sphaerophysa Kotschyana: Dünyada sadece İç Anadoluda 800-1000 metre arasında değişen yükseklikte yetişiyor.

Termopsis Turcica: Dünyada sadece Konyadaki Akşehir Gölü çevresinde yetişen bitki türü, Dünya Doğal Yaşamı Koruma Konseyi tarafından koruma altına alındı.

Yabani Siklamen: Yumrulu bitkiler familyasındaki tür, Bern Sözleşmesi ile korunuyor.

Yonca (Trifolium Parchycalyx): Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı.

Ters Lale (Ağlayan Gelin)

5.png 5.png

Koruma altına alınan ters laleler, Dünyada sadece Erzurum ve yakın çevresinde doğal olarak yetişir. 2011 yılında son kalan 57 adet ters lale soğanını da sökerek yurt dışına götürmeye çalışırken yakalanan 2 Hollandalı'ya toplam 56 bin 980 lira para cezası verildi.

az bile verilmiş ceza. Resmini ilk defa görüyorum ve çokta güzelmiş. Lale leride böyle götürüp üzerine konmadılar mı? anavatanı Türkiye ama lalesiyle ünlü hollanda. Hep bizden çalıyorlar.

az bile verilmiş ceza. Resmini ilk defa görüyorum ve çokta güzelmiş. Lale leride böyle götürüp üzerine konmadılar mı? anavatanı Türkiye ama lalesiyle ünlü hollanda. Hep bizden çalıyorlar.

Sonuçta kabahat bizde.Bosuna dememisler "cami açik birakip hirsizin basini belaya koyma" diye.

Aslinda bu duyarlilik,ilk okul dönemlerindeki çocuklara ögretilmeli ki,milli servetin degeri bilinsin.Simdilerde nasil oluyor bilmiyorum ama benim ilkokul dönemlerimde kutlanan "yerli mallari haftasi" tam evlere senlik havasinda geçerdi.Ögretmenler bize siparis verirdi,bizde bu siparis üzerine elma,mandalina,portakal vs getirirdik,ögretmenler toplanir ve hep birlikte yer içerdik.

Sözüm ona,yerli mallari haftasi kutluyoruz.Yedigimiz meyvenin hangi ilden geldigi,nerelerde hangi sebze ve meyveler yetistirildigi konusunda hiçbir sey ögretilmiyordu.Zaten çocuklarda ne yedigini bilmiyordu.Zengin aileler ise,çocuklari ögretmenin gözüne girsin diye washington portakal,Golden elma vs aliyorlardi.Amasya elmasini,ve Finike portakalini yillar sonra büyüdügümde ögrendim.

Velasil;Ben ögrencilik yillarimda yerli mali ve milli servet konusunda hiçbir egitim almadim.Simdilerde bile böylesine bir egitim verildigini hiç zannetmiyorum zira verilmis olsaydi,ne bizim lale soganlarimizi çalmaya cesaret edebilirlerdi,nede gençlerimiz belediye otobüsünü yakmazdi.Yakmazdi diyorum çünki yaktigi belediye otobüsünün aslinda kendi mali oldugunu bilirdi...

güzel site

Siteyi beğendim, tam istediğim cevap.:eek:k:

Siteyi okadar beğenmedim :(

siteyi beğenmedim::kotu:

çok beğendim :)

güzel site :eek:k:

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Nesli Tükenen Hayvanlar (Türkiye'de ve Dünya'da)
  • Celik
  • Celik,
  • Hayvanlar Alemi
  • 111    504K
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    144
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
  • Ugur
  • Ugur,