Güvenlik güçleri terör karşında ciddi başarılar sağlıyor. Türkiye Gazetesi yazarı Batuhan Yaşar'ın köşesine taşıdığı bilgilere göre; “PKK’ya nefes aldırılmıyor. Kandil’in hayat damarları bir bir kurutuluyor. Yurt içindeki terörist sayısındaki düşüş dikkat çekici" dedi.

Tam 11 ayı geride bıraktık. Şehirde, kırsalda, dağda ve Kuzey Irak’ta müthiş bir terörle mücadele var. Polis, asker ve istihbarat, PKK’nın üzerine kol kola, omuz omuza yürüyor.

Rakamlar ve istatistikler PKK’nın 11 ayda çok büyük darbeler aldığını gösteriyor. Şimdi sizlerle güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgileri paylaşalım:

Temmuz 2015’ten bu yana;

-Yurt içinde 3.985,

-Yurt dışında 469,

-Hava harekatlarında 3.415 olmak üzere,

Toplam 7.869 terörist etkisiz hâle getirildi.


Kandil’in hayat damarları bir bir kurutuluyor. Peki, daha ne kadar PKK’lı kalmış olabilir? Gelin yine rakamlara beraberce bakalım:

-Ülke içinde 800-1000 (il ve ilçelerde saklananlar da dahil)

-Kandil ve Suriye’de toplam 2.500-3.500 arası..

-Yurt içi ve yurt dışı toplam 3.500-4.500 arası..

5 BİNDEN 800'E DÜŞTÜBuarada yurt içindeki terörist sayısındaki düşüş dikkat çekici. 5 binlerden 800’lere gelindi. Yani 5’te 4’ü etkisiz hâle getirildi. Çok daha iyi olacak. Güvenlik güçleri âdeta destan yazdılar. Ama bu noktaya hiç de kolay gelinmedi.

Güvenlik birimlerinin şu değerlendirmesi önemli: -“İlk önceliğimiz şehirlerdeki PKK’yı kırmaktı. Bunu yapmadan dağda, kırsalda etkili olamazdık."

YURTİÇİNDEKİ TERÖRİSTLER KAÇMAYI PLANLIYORGüvenilir kaynaklar, kırsal, dağ ve Kandil’deki mücadelenin şehirler temizlendikten sonra başladığı yorumlarına karşı çıkıyorlar: “Terörle mücadelede 2. aşamaya geçilmiş gibi bazı değerlendirmeler yapılıyor. Bu doğru değil. Safha safha hiçbir zaman hareket etmedik. Şehirdeki mücadelemiz sürerken eş zamanlı olarak kırsalda ve dağda operasyonlarımız aralıksız devam etti."

PKK bu kez birçok şeyi başaramadı. Beraber bakalım:

-Mayıs 2016’dan itibaren kırsalda yuvalanmak istediler ama başaramadılar.

-Malzeme depoladıkları tüm mağaralar tespit edildi. Sonrası malum: Yerle bir edildi.

-Silah ve EYP depoları tek tek bulunup imha edildi/ediliyor.

5’te 4’lük oran PKK için çok yıkıcı. İlk kez bu kadar çok kayıp verdiler. Buna rağmen Kandil Türkiye’deki 800 kişiye saldırın talimatları gönderiyor. Yurt içindeki teröristlerin (800 kişi) ülkeyi terk etmeyi düşünmedikleri bilgisi de kesinleşmiş durumda.

-Son 5 aydır şehirlerden, ilçelerden dağa terörist devşiremiyorlar.

-Irak ve Suriye’deki teröristlerini Türkiye’ye gönderemediler.

LİCE SON MERKEZGüvenlik güçlerinin hedefinde bugünlerde Lice ve çevresi var. Çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Operasyon bölgesi bu kez neredeyse 200 kilometrekare. 20 gün gibi kısa bir sürede Lice’nin temizlenmesi hedefleniyor. Peki, niye Lice dediğinizi duyuyor gibiyim. Yine beraber bakalım:

-Asıl hedef kenevir tarlaları ve uyuşturucu baronları. Yüksekova’dan kaçan baronlar şimdilerde Lice’de 'yeniden doğma' peşindeydi.

-Uyuşturucu PKK’nın can damarı. Diyarbakır-Avrupa hattı kesildi kesilecek.

-Güvenlik güçleri, Şenyayla ve Dorşin’de tespit edilen 80 kişilik PKK’lı grubun peşinde.

-İHA’lar 24 saat esasına göre havadan takipte.

-Helikopter ve savaş uçakları eş zamanlı olarak kullanılarak hiçbir şey şansa bırakılmıyor.

-Lice aynı zamanda bombalı araç üretim merkezi. Diyarbakır, Ankara ve İstanbul patlamalarındaki araçlar Lice’de hazırlanıyor. Yok edilecek. Evet, Lice de bitince sırada neresi mi var dediniz?

Lice’nin artık son merkez olduğu belirtiliyor. Tabii ki dağda ve kırsalda operasyonlar son terörist kalana kadar devam edecek. Güvenlik kaynakları her şeyin sonuna bu cümleyi özellikle ekliyorlar.

KUZEY IRAK'TA OPERASYONLAR YOĞUNLAŞTIKuzey Irak’taki 8 hedef bölgesine operasyonlar yoğunlaşmış durumda. Güvenlik raporları, PKK’nın Kuzey Irak’ta yeniden organize olmaya çalıştığını ve araçlarla bölgeye silah taşıdıklarını bildiriyor.

Suriye alternatifine rağmen terör örgütü Kandil’in kendisi için vazgeçilmez olduğu görüşünde: “Kandili hiçbir zaman elden çıkartmak istemezler. Kim dağdan ovaya inip keklik gibi avlanmayı ister!"

Barikat, hendek ve patlayıcı tuzaklarıyla meskûn mahallelerde terörü sürdüren PKK'nın 'militan-insan kaynağı' planlamasına ulaşıldı.

PKK'nın militan sayısı geçen yıl 30 bini aşarken, terör örgütü 4 bin militanını kır ile kent arasında geçiş yapabilecek şekilde kurguladı.

Türkiye, Suriye ve Irak'ta ölen PKK'lı, YPG'li sayısı 6 bini buldu. Yaralı ve sağ ele geçenlerin sayısıysa 2500 oldu. İşte PKK'nın meskûn mahal ve kırsalda illere göre dağılımı..

İşte 2015 yılında ele geçirilen PKK'nın 'militan-insan kaynağı' planlaması böyleydi.

Barikat, hendek ve patlayıcı tuzaklarıyla meskûn mahallelerde terörü sürdüren PKK'nın 'militan-insan kaynağı' planlamasına ulaşıldı.

PKK’nın militan sayısı geçen yıl 30 bini aşarken, terör örgütü 4 bin militanını kır ile kent arasında geçiş yapabilecek şekilde kurguladı.
Türkiye, Suriye ve Irak’ta ölen PKK’lı, YPG’li sayısı 6 bini buldu. Yaralı ve sağ ele geçenlerin sayısıysa 2500 oldu. İşte PKK'nın meskûn mahal ve kırsalda illere göre dağılımı...