Tüm cep telefonlarından, bilgisayardan ve tabletlerden "TRT bandrol" ücreti kesilmeye başlandı. Alınan bu karardan sonra cep telefonları en az yüzde 6, bilgisayar ve tabletlerin ise en az yüzde 2 zamlanması bekleniyor. Zamlı fiyatlar en geç bir ay içinde tüketiciye yansıyacak.

Bilgisayar Tablet ve Akıllı Ceplerden "TRT Bandrol" Alınacak

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Bakanlar Kurulu kararıyla TRT’nin aldığı bandrol ücretlerinin kapsamı genişletildi ve tüm cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan TRT bandrol ücreti alınacağı yer aldı. Açıklanan karara göre TRT’nin alacağı bandrol ücretleri ithal ve Türkiye’de üretilen yerli modelleri etkileyecek. Alınan kararda açıklanan bilgilere göre internet üzerinden televizyon ve radyo yayını alabilen cep telefonlarından (akıllı telefonlar) yüzde 6 TRT bandrol ücreti alınacak. Başka bir deyişle, televizyon ve radyo uygulamalarının indirebildiği veya tarayıcılar (browser) ile bu yayınlara bağlanabilen tüm cihazlardan TRT bandrolü ücreti kesilecek. Eğer cep telefonlarının içinde radyo veya televizyon yayını için donanım varsa alınan bandrol ücreti yüzde 7’ye çıkacak. Bu da TRT bandrolü yapıştırılacak akıllı telefonların en az yüzde 6 civarında zamlanacağını gösteriyor. Örneğin 2 bin liralık bir akıllı telefonun yeni dönemdeki satış fiyatının en az 2 bin 120 olacağı tahmin ediliyor.

1 AY İÇİNDE YANSIYACAKAlınmaya başlanan bandrol ücretinden tablet ve bilgisayarlar da olumsuz etkilenecek. Alınan kararda bilgisayar ve tabletlerin donanımında radyo veya televizyon özelliği varsa yüzde 3 TRT bandrol ücreti alınacak. Bilgisayar ve tabletler, televizyon ve radyo yayınlarını internet uygulamaları ve web sayfaları üzerinden sağlayabiliyorsa yüzde 2’lik bandrol ücreti alınacak. Yani tüm bilgisayar ve tabletlerden yüzde 2 bandrol ücreti alınıyor. Bu da bilgisayar ve tabletlerin en az yüzde 2 zamlanacağını gösteriyor.

Türkiye’deki akıllı telefon ithalatçıları, stoklarını en geç 3-4 haftada bir yeniliyor. Bilgisayarlar da ise bu süre daha uzun. Önceki gün itibariyle yurtdışından stok çekmiş şirketler bandrol ücretinden etkilenmedi. Ancak stokların bitmesiyle beraber Türkiye’de satışa çıkacak her model zamlanmaya başlanacak. Sektör yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre akıllı telefonlara TRT bandrol ücreti en geç bir aya kadar yansıyacak. Bilgisayarlar ve tabletlerde ise 3 ay içinde zamlı fiyatlar görülmeye başlanacak.

'EN PAHALISI BİZDE OLACAK’TEKNOLOJİ sektöründe 27 yıldır dağıtıcı olarak faaliyette bulunan Index Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TRT bandrollerinden önce bir akıllı telefonda KDV hariç yüzde 42 civarında vergi olduğunu şu anda bu rakamın yüzde 50’ye yaklaştığını ifade etti. Bilecik, “Bu artış ister istemez tüketiciye yansıtılan fiyatları yüzde 7 civarında etkileyecek. Pazarın büyük kısmı ithal ürün olduğu için süreç içinde tüketiciye yansıtılacak. Bu artışla beraber akıllı telefonları en pahalıya satan ülke konumuna geleceğiz. Böyle bir unvana gerek yoktu" diye konuştu.

Bilgisayar Tablet ve Akıllı Ceplerden "TRT Bandrol" Alınacak

BANDROL ZAMMI NE KADAR?Cep telefonları

* Donanımında radyo veya televizyon özelliği varsa Yüzde 7
* 2G, 3G veya 4.5G ile internete bağlanarak yayın alabilen Yüzde 6

Bilgisayar ve tabletler

* Donanımında radyo veya televizyon özelliği varsa Yüzde 3
* 2G, 3G veya 4.5G ile internete bağlanarak yayın alabilen Yüzde 2

Bilgisayar Tablet ve Akıllı Ceplerden "TRT Bandrol" Alınacak

TRT’NİN GELİRİ KATLANACAKDeğişiklikle, TRT’nin bandrol ücretlerinin yüzde ikisi direkt olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bütçesine aktarılacak. Daha önce Gümrük idarelerince tahsil edilerek TRT’ye aktarılan bandrol ücretlerinin yüzde ikisi Bakanlığın talebi üzerine, Bakanlık ve Kurum arasında yapılacak protokol çerçevesinde Bakanlık ihtiyaçlarının ayni veya nakdi olarak karşılanması amacıyla kullanılıyordu. Ayni ihtiyaçlar Bakanlığın talebi üzerine TRT tarafından karşılanıyordu. TRT’nin 2014 yılında gelirinin 802 milyon lirası elektrik, 600 milyon lirası bandrol, 84 milyon lirası reklam ve 48 milyon lirası ise diğer kalemlerden oluşmuştu.

Kaynak: hurriyet