Dünyanın En Büyük "Rüzgar Tribünü Kanat Fabrikası" Bergama'ya Kurulacak

Ugur

Administrator
İzmir’in Bergama İlçesi’ne 40 milyar Euro yatırım bedeliyle dünyanın en büyük rüzgar tribünü kanat fabrikası kurulacak.
dunyanlhl.jpg dunyanlhl.jpg

LM Wind Power, Türkiye’de yeni bir rüzgar tirübünü kanat fabrikası kurmak için Bergama Organize Sanayi Bölgesi’ni (BOBSİ) seçti. Bergama Ticaret Oadası’nın öncülüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Öztüre Holdig Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve işadamları katıldı.

40 MİLYAR EURO YATIRIMLA KURULACAK​

LM Wind Power 17 hektarlık alan üzerine kuracağı 15’inci yeni fabrikanın sembolik temel atma törenini gerçekleştirdi. Dünya standartlarında yüksek teknolojiyle rüzgar tribün kanadı üretecek firma 40 milyar Euro yatırım ile kurulan fabrikada 450 kalifiye eleman çalıştıracak.

BOBSİ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yurtsever, rekabetin çok kuvvetli olduğu global pazarda dünyada öncü firmadan birini bölgeye getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yurtsever, "Çevreci bir yatırım ile bölgeyi endüstri merkezi haline getirip sadece Bergama’ya değil bölgesel gelişmeye de katkı sağlamış olacağız" dedi. LM Wind Power endüstrileşmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Ben Malefijt ise bölgenin lojistik anlamda önemli avantajlar sunduğunu ve bunlardan faydalanmak istediklerini ifade etti. Malefijt, "Firma olarak bölge halkıyla bir dayanışma içinde çalışarak üretimlerimizi gerçekleştireceğiz. 2017 yılının ortalarında üretime geçmeyi planlıyoruz. Yıllık kapasitemiz 500 MW olacak ve 2GW üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Bilgilendirme sonrası ise tesisin inşaa edileceği alanda temsili olarak kurdele kesildi ve ilk kazma vuruldu. Tören sonrası konuşan OSB Bölge Müdürü Burak Akgün tüm imkanların seferber edilerek altyapı çalışmalarının devam ettirildiğini, emeklerinin bu şekilde meyve verdiğini dile getirdi.

Kaynak: haber7

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri