Saint-Josse Belediye Başkanı Emir Kır'a yollanan mektupta şarbon olması ihtimaline karşı belediye binası tahliye edildi.

Brüksel'in 19 ilçesinden Saint-Josse Belediye Başkanı Emir Kır'a içinde tehdit notu ile beyaz toz bulunan mektup gönderildi.

Mektuptaki tozda şarbon bakterisi olması ihtimaline karşın belediye binasının bir kısmı tahliye edildi ve mektubun açıldığı oda karantinaya alındı. Mektupla temas eden belediye çalışanları ise hastaneye sevk edildi.

Polis, tozun mahiyetini ve tehdit içeren notun yer aldığı mektubu kimin gönderdiğini tespit etmek için çalışma başlattı.

"AVRUPA'DA TÜRKOFOBİ DÖNEMİNDEN GEÇİYORUZ"Kır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mektubun, ırkçılığın yoğunlaştığı bir dönemde gelmesine dikkati çekerek, "Bunu kınıyorum. Avrupa'da Türkofobi döneminden geçiyoruz." dedi.

Polisten araştırmalarını istediğini ve bir netice çıkmasını umut ettiğini kaydeden Kır, "Belçika belediye başkanı olmuşum ama hala kökenimin sorun olması beni üzüyor." diye konuştu.

Tehdit mektubundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkin ifadeye tepki gösteren Kır, "Tamamen demokratik yollardan seçilmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Nazi lideri Adolf Hitler gibi bir diktatörle kıyaslamak ağza bile alınmaması gereken bir şey." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA