Arabalardaki arıza lambalarının anlamı

Bir arabada ortalama olarak 20 adet arıza lambası bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin yüzde 98’i araçlarındaki arıza lambalarının en anlama geldiğini bilmiyor.En sık yanan ve arabanız için hayati öneme sahip 15 arıza lambasının...

 1. #1
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı
  Bir arabada ortalama olarak 20 adet arıza lambası bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin yüzde 98’i araçlarındaki arıza lambalarının en anlama geldiğini bilmiyor.En sık yanan ve arabanız için hayati öneme sahip 15 arıza lambasının ne anlama geldiğini ve yandığında yapabileceklerinizi biliyor musunuz?


  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 1. Hararet göstergesi

  Bu uyarı göstergesinin yanması aracın motorunun fazla ısındığı anlamına geliyor. Motor soğutma suyu fazla ısınmış veya ısınmış olabilir. Hararet göstergesi uyarı ışığı yandığında hemen aracı durdurmanız ve motorun soğumasını beklemeniz gerekiyor. Motor soğuduktan sonrada en yakın servise başvurmalısınız.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 2. Lastik basınç uyarısı

  Lastik basınç uyarı arıza lambası, lastik basıncı düştüğünde ve zincir takmanız gerektiğinde yanar. Acilen lastiklerinizin basıncını kontrol etmenizde fayda vardır.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 3. Motor yağı basıncı uyarısı

  Gösterge panelinizde bu ikaz ışığı yanıyorsa motor yağ basıncının düştüğünü haber verir. Bu ikaz lambası yandığında aracın acilen durdurulup, yetkili servise haber verilmesi gereklidir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 4. ESP/ASR sistemleri uyarısı

  Normalde bu ikaz ışığı pasiftir. ESP/ASR sistemleri devreye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Eğer bu arıza lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş veya devre dışı kalmış demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde fayda var.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 5. Egzoz sistemi kontrol lambası

  Bu uyarı göstergesi araç ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu ikaz ışığı yanmaya başladıysa veya araç çalıştıktan sonra sönmüyor ise aracınızın acilen servise götürülmesi gerekiyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa aracınızın servise ihtiyacı var anlamına gelir.

  Egzoz sistemi kontrol lambası yandığında aracı kullanılmaya devam ederseniz, aracınızın emisyon kontrol sistemi zarar görür.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 6. ABS fren sistemi uyarısı

  ABS
  ışığının sürekli yanması ABS fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder ama ABS sisteminin yeniden çalışır duruma gelebilmesi için yetkili servise başvurmanız gerekir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 7. Adaptif hız sabitleme uyarısı

  Bu uyarı lambası otomatik vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerektiğini gösterir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 8. Şarj sistemi ikaz lambası

  Bu ikaz lambası akünün boşaldığını gösterir. Aracınız çalışırken yanmaya başlarsa, araçtaki gereksiz elektrik aksamı (koltuk ısıtma sistemi, direksiyon ısıtma, rezistans) devre dışı bırakmanız ve acilen servise gitmeniz gerekmektedir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 9. Yakıt miktarı uyarısı

  Bu ikaz araçta 7 litre yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt alındığınız halde bu arıza lambası yanıyorsa servise başvurmanız gereklidir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 10. Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambası

  Eğer bu ışık sürüş esnasında yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu belli eder ve hava yastığını kapatır.

  Kaza durumunda ise hava yastığı çalışmaz. En kısa sürede servise başvurmanız yararınıza olacaktır.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 11. Cam yıkama suyu uyarısı

  Bu ikaz ışığının sürekli yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir. Cam suyunu servise girmeden kendiniz de doldurabilirsiniz.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 12. Fren balatası aşınma uyarısı

  Bu ikaz ışığının yanması fren balatalarının aşındığı ve değişmesi gerektiği anlamına gelir. Acilen fren disklerinin değişimi için servise gitmenizde fayda var.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 13. Dizel partikül filtresi uyarısı

  Eğer aracınız dizel ise bu ikaz ışığı sizin araçta da var demektir. Bu arıza lambasının yanması dizel partikül filtresinin fazla kurumla dolduğu anlamına gelir. Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir/dakikanın üzerinde 15-20 dakika boyunca kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenecektir.

  Hala sönmezse servise başvurmanızda fayda vardır. Bu değerler araçtan araca değişiklik gösterebilir. Daha ayrıntılı bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

  Dizel araçlarda bulunan bir arıza lambasıdır. Araçta kontak açıldığında yanar. Söndükten sonra marşa basılır. Eğer sürüş sırasında bu uyarı ışığı yanarsa aracı acilen servise götürmeniz gerekmektedir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı 15. Diferansiyel kilidi uyarısı

  Hızınızın aşırı hızlı olması bu ikaz ışığının yanmasının birinci sebebidir. Bir diğer anlamı ise arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj var demektir.
  Ugur Bunu beğendi.
  Konu MURATS44 tarafından (08.09.2016 Saat 23:41 ) değiştirilmiştir.
  Arabalardaki arıza lambalarının anlamı

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler