Ansiklopedi Dünyadaki 11 Gizemli yer (10) - Longyou Mağaraları - Zehjiang, Çin

Longyou Mağaraları - Zehjiang, China
Longyou Mağaraları - Zehjiang, China Longyou Mağaraları - Zehjiang, China
'Antik dünyanın dokuzuncu harikası' olarak , geniş görkemli ve nadir antik yeraltı dünyasıdır - Zhejiang eyaleti, Çin Shiyan Beicun köyü yakınında bulunan, Longyou mağaralar yer almaktadır. Longyou grottoes , en az 2000 yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir.Antik zamanların en büyük yeraltı kazılardan birini temsil eden ve karmaşık ve kalıcı sırlarla dolu mağaralardır. . Arkeoloji, mimarlık, mühendislik ve jeoloji alanlarında dünyanın dört bir yanından bilim adamlarıtarafından kimler, nasıl ve niçin yapıldığı konusunda araştırmalar yapmaktadırlar.

Bu taş mağaralar topluluğu, Longyou ilçesinin kuzeyinde bulunan Shiyanbei adlı bir köyde yer alır. İlçe merkezinden hareket ederek 5 dakikalık otomobil yolculuğundan sonra taş mağaralar topluluğuna varırsınız. Dağ eteklerinde bulunan taş mağaralar topluluğu, nehire bakar. Mağaraların dört tarafı, yemyeşil ağaçlarla çevrilidir. Uzun zaman önce burada yaşayan köylüler, dağda çok sayıda küçük göl bulunduğunu fark etmişler. Son derece derin olan bu küçük göllerin suları tertemizdir. 1992 yılının yaz günlerinde birkaç köylü, göl sularıyla tarlalarını sulamak istemiş ve bir gölcüğün tüm suyunu çekmeye karar vermişler.

Köylüler, alanı yalnızca 20 metrekare olan bir gölcüğü seçip, gece gündüz demeden buradan su çekmeye başlamışlar. Çalışmalar dördüncü gününe girdiğinde, gölün dibinde taş basamaklar belirmiş. Dokuzuncu gün, balık kılçığı şeklinde iki dev taş sütunla karşılaşmışlar. 17. günün sonuna gelindiğindeyse, son derece görkemli bir yeraltı taş mağarası ortaya çıkmış.

Bu taş mağaranın fark edilmesi, köylülerin merakını artırmış. Bir solukta yedi küçük göldeki tüm suları çeken köylüler, yedi taş mağara daha ortaya çıkarmışlar. Yanyana bulunan bu yedi taş mağara, düzenli şekilde dağılmıştır. Küçüklü büyüklü bu mağaralar, birbirlerine benzer. Çin Mühendislik Akademisi'nden Bay Wang Sijing, bu taş mağaralar topluluğu hakkında şu bilgileri verdi:

"Buraya ilk geldiğimde, eski çağlarda yaşayan insanlar tarafından yapılan bu yeraltı taş mağaralar topluluğuna hayran kaldım. Onların deneyim ve zekâlarının bu kadar yüksek seviyeye ulaştığı hayal bile edilemezdi. Bunun, bir mucize olduğu söylenebilir."

Wang Sijing, şu ana kadar fark edilen her taş mağaranın, bir yeraltı salonu gibi olduğunu belirtiyor. Her salonun yüzölçümü en az bin metrekareyi buluyor. Her mağaranın dibinde bir-iki taş havuz ve yapay yamaç yer alıyor. Mağaranın tavanı, kalın taş sütunlarla destekleniyor. Ters asılı bir faraşı andıran mağaraların içinde, yer üstüne doğru yükselen taş basamaklar yapılmış. Fark edilen bu yedi taş mağaranın mimari düzeni, Büyük Ayı takımyıldızının şekline benziyor. Üzerlerine birçok gizemli resim de çizilmiş olan bu dev taş mağaralar topluluğunun kurulmasının amacı hâlâ bilinmiyor.

Longyou taş mağaralar topluluğu, "esrarengiz" ve "gizemli" özellikleriyle çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Çin'in kuzeyinde bulunan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden gelen turist Bayan Zhang Gu, Longyou taş mağaralar topluluğu hakkında izlenimlerini şöyle anlattı:

"Burası son derece gizemli ve ilginç bir yer. Ancak, ben yalnızca görmek için değil, bu mağaralara hayran olduğum için geldim. "

Finlandiya'dan gelen turist Bayan Soili Vatanen, bu taş mağaralar topluluğuyla ilgili duygularını şöyle anlattı:

"Longyou taş mağaralar topluluğunu kısa süre önce gezmiştim. Burayı son derece esrarengiz buluyorum. Daha önce bu tür bir yer gezmemiştim. Fırsatım olursa, tekrar gelmek istiyorum."

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri