Sonuç: Başkanlık Sistemi Gelecek mi? ERDOĞAN Başkan olabilecek mi?

Katılımcı sayısı
285 Anket kapatılmıştır
 • A ) EVET ... ERDOĞAN Başkan olacak.

  183 64,21%
 • B ) HAYIR... ERDOĞAN Başkan olamayacak.

  102 35,79%

Türkiye'ye Başkanlık Sistemi Gelecek mi? ERDOĞAN , Başkan olabilecek mi?

Başkanlık Sistemi nedir? Başkanlık Sistemi, Yasama, Yargı ve Yürütme organlarının birbirinden sert olarak ayrıldığı bir yönetim biçimidir. Burda Yargı mahkemeler, Yasama meclis, yürütme ise bakanlar kurulu'dur. Başkanlık Sistemi dışındaki, yani...

 1. #1
  Türkiye'ye Başkanlık Sistemi Gelecek mi? ERDOĞAN , Başkan olabilecek mi?

  Başkanlık Sistemi nedir?


  Başkanlık Sistemi, Yasama, Yargı ve Yürütme organlarının birbirinden sert olarak ayrıldığı bir yönetim biçimidir. Burda Yargı mahkemeler, Yasama meclis, yürütme ise bakanlar kurulu'dur. Başkanlık Sistemi dışındaki, yani parlamenter sistemlerde yürütme bakanlar kurulu'nda iken, Başkanlık Sistemi'nde halkın seçtiği "Başkan'dadır"
  Başkanlık Sistemi'nde yürütme organı olarak halk Başkan seçer. Yasama organı, yani meclis için halk yine seçim yapar. Ama Başkanlık Sistemi'nde halk bir başbakan seçmez, seçtiği milletvekilleri aralarından bir başbakan çıkarır.

  Bakanlıklar ise Başkan tarafından halkın verdiği yetkiye dayanarak seçilir.

  Başkan, meclis tarafından çıkarılan kanunu veto edebilir, meclis'te yeterli çoğunluk ile Başkan'ın kararını veto edebilir.

  Türkiye'de nasıl uygulanacak?


  Başkanlık Sistemi'nin Türkiye'de nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Şimdilik bilinen, bizdeki sistemin Dünya'daki örneklerinden biraz farklı olacağı. Mesela Amerika'daki gibi bir senato olmayacak. Ayrıca Amerika'daki gibi federal yani her bölgenin kendi iç işleri ile ilgilendiği bir sistem de olmayacak.
  Ülkemizde Başkanlık sistemine karşı çıkmaktan ziyade asıl karşı çıkılan konu Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Başkan olmamasıdır. Çünkü , karşısına çıkabilecek hiç bir aday yok. Diğer partilerin gösterecekleri adaylar ise sadece formaliteden ibaret olacak.

  Diğer partilerin karşı çıkış nedenleri sadece Recep Tayyip ERDOĞAN Başkan olmasın... meselesi. Herşeye rağmen diğer partilerin reddettiği ama halkın istediği isim Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye'in ilk Başkanı olacak mı , olamayacak mı?

  A ) EVET ... ERDOĞAN Başkan olacak.
  B ) HAYIR... ERDOĞAN Başkan olamayacak.
  KUZEYLi Bunu beğendi.
  Konu MURATS44 tarafından (16.10.2016 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.
  Türkiye'ye Başkanlık Sistemi Gelecek mi? ERDOĞAN , Başkan olabilecek mi?

 2. #2
  Su anda Turkiye ki baskanlik sistemi degilmi?Gecmis olsun...
  MURATS44 Bunu beğendi.

 3. #3
  Önce iftiralarla dolu bu yorumdan sonra , saçma sapan bir yunan gürcü yahudisi diyerek asıl niyetini belli ettikten sonra bu yorumun hiç hib değeri kalmıyor. Sadece laf olarak söylenmiş ve devamı yok.

  Haklısın !!!

  Türk milleti , vatan haini , abd israil kuklası , içinde vatan sevgisi olmayan ermeni tohumlarının oyununu 15 senedir bozuyor. Gerçek Türk Milleti kimin ne tohumu olduğunu çok çok iyi biliyor ve oyunlarını bozuyor. Pkk kuklası , dinsizlere geçit vermiyor.

  Türk Milleti her zaman gereğini yapıyor. Sen merak etme. ;)

 4. BENHUR - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  BENHUR 29.10.2016
  #4
  BOP eş başkanı Şimdi BaşGan
  BOP EŞBAŞKANI ŞİMDİ de BAŞKAN mı olmak istiyor?
  Yazık lan acıyın adama verin başkanlığı.

  Adam için 15 temmuzda sokağa çıkanlar. Erdoğan için ölenler Şehit midir?

 5. #5
  Erdoğan için sokakkalra çıktığımızı kim söyledi ;) vatan için sokaklara çıktık. satılmış insanların eline bu vatanı bırakmamak için çıktık. chp sinden hdp sine teröristlere karşı çıkmak için sokaklardaydık. Erdoğan sadece bu ülkenin lideri. kendinizi de parçalasanız kıskançlığınıdan ölsenizde ERDOĞAN = BAŞKAN.

  Siz kendi derdinize kendi hainliğinize oturun ağlayın. Vatan hainliği başka bir özellik. Herkeste olmaz. DEvleti satanları desteklemek te aynen vatana ihanettir.

  Gerçi içinde din iman olmayan insanlara söylenecek birşey yok. Memlekette olan oluyor zaten ;)

  Biliyoruz. Zorunuza gidiyor ama devir böyle. Kabul etseniz de etmesenizde. Artık din düşmanlarının vatan hainlerinin bu ülkede söz hakkı yok. Söz hakları sadece köşelerde orda burda edebiyat yapmaktan ibaret.

 6. Misafir - Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir 17.01.2017
  #6
  Şşt
  Fetoyla işbirliği yapan kimdi

  fetöyü . pkk yı koruyup ülkeyi şikayet eden de seninkilerdi. Bugün fetöyle mücadele eden kim, onları şimdi savunan kim? bence bunun cevabını ver;)

  tabiiki sen ve seni vatan haini liderin ;)
  Konu MURATS44 tarafından (17.01.2017 Saat 20:39 ) değiştirilmiştir.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler