Ücret ödemeden cep telefonunuzu kaydettirin

Yurtdışından getirdiğiniz telefonların kayıt işlemleri nasıl yapılıyor. İşte kayıt işlemini yapabileceğiniz ücretsiz sistem... Yurtdışından alınan cihazların yurda getirildikten sonra görüşmelere açılabilmesi için birkaç işlem yapılması...

 1. #1
  Ücret ödemeden cep telefonunuzu kaydettirin
  Ücret ödemeden cep telefonunuzu kaydettirin

  Yurtdışından getirdiğiniz telefonların kayıt işlemleri nasıl yapılıyor. İşte kayıt işlemini yapabileceğiniz ücretsiz sistem...


  Yurtdışından alınan cihazların yurda getirildikten sonra görüşmelere açılabilmesi için birkaç işlem yapılması gerekiyor.

  Gümrüklerden geçirilecek ve kayıt edilecek her cihaz için kullanıcılardan, Maliye Bakanlığı adına 115 TL vergi alınıyor.

  Bunu herhangi bir vergi dairesine telefonunuzun seri numarasıyla ödeyebilirsiniz.

  Bir sonraki işlem telefonun BTK'ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) IMEI kaydının yapılması.

  Kişinin yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cep telefonunun kayıt altına alınması zorunluluğu var. Bunda pasaportun üstüne basılan giriş mührü esas alınıyor.

  Kişilere 2 takvim yılında 1 adet cep telefonu getirebilme hakkı tanınmış... IMEI iki farklı şekilde kaydettirilebilir.

  1. YÖNTEM
  Yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi, üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe ve pasaportunun aslı ile birlikte en geç bir ay içerisinde Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekiyor.

  Abone merkezleri bu işlem karşılığında 5-20 lira arasında değişen ücret talep edebiliyorlar.

  2. YÖNTEM ÜCRETSİZ KAYIT SİSTEMİ
  Diğer bir yöntem ise E-devlet üzerinden yapılan kayıt. (Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT'den 1 TL karşılığında şifre alabilirsiniz). turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden doldurduğunuz form ile başvuru yapabilirsiniz. Burada cihazın kaydı sisteme ücretsiz alınıyor. Bundan sonraki aşamada cihazın durumunu .:MCKS-Mobil Cihaz Kayt Sistemi:. internet adresinden sorgulayabilirsiniz.

  Telefonunuza *#06# tuşlayarak cihazınızın seri numarasını ( İMEİ ) öğrenebilirsin


  TRT Haber

 2. #2
  valla 4 ay önce pasaportuma işlediler bi tane , yazı ile yazdılar. bir hafta sonra döndüğümde S4 almayı düşünüyorum. Bide getirip burda çalıştıramazsak oturup ağlarız artık.

 3. #3
  Çok faydalı bir bilgi

 4. #4
  murats44 Nickli Üyeden Alıntı
  valla 4 ay önce pasaportuma işlediler bi tane , yazı ile yazdılar. bir hafta sonra döndüğümde S4 almayı düşünüyorum. Bide getirip burda çalıştıramazsak oturup ağlarız artık.
  S4'un fiyati ne kadar orada?

 5. #5
  570 $

  Fiyatı uygun ama garantisi türkiyede çalışmıyor. Yine de değer. Daha önce s3 aldım 550 $ . Arada fark ta yok.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler