Türkiye'nin En Uzun Yaşayan İnsanı - Zaro Ağa

Zaro Ağa Doğumu;1774 veya 1777 Bitlis Ölümü;29 Haziran 1934 İstanbul Bazı kaynaklara göre 1774, bazı kaynaklara göre ise 1777'de Bitlis, Mutki, Meydan köyünde doğmuştur.157 ya da 160 yıl yaşamış, Türkiye'nin en uzun yaşayan insanı ve...

 1. #1
  Türkiye'nin En Uzun Yaşayan İnsanı - Zaro Ağa
  topragizbiz.comZaro Ağa

  Doğumu;1774 veya 1777 Bitlis
  Ölümü;29 Haziran 1934 İstanbul


  Bazı kaynaklara göre 1774, bazı kaynaklara göre ise 1777'de Bitlis, Mutki, Meydan köyünde doğmuştur.157 ya da 160 yıl yaşamış, Türkiye'nin en uzun yaşayan insanı ve yabancı kaynaklara göre ise dünyanın en uzun yaşayan birkaç kişisinden biridir. Şerif Mirza aşiretinden olan Zaro Ağa bir Kürttür.18. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Ortaköy ve Tophane camiilerinin inşaatında çalışmıştır. Elli yaşlarında uzun yıllar İstanbul Hamal Topluluğunun başında kalmıştır. Daha sonra operatör Emin Bey'in şehreminliği zamanında belediye serhademeliğine getirilmiş ve bu vaziyeti ölümüne kadar sürdürmüştür. Böylece son günlerini İstanbul'da geçirmiştir ve burada ölmüştür.Ölümüne yakın ise kapıcılık yapmıştır.

  29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi'nde ölmüştür. Yapılan otopside Zaro Ağa'nın oldukça uzun yaşamasına rağmen pek çok sağlık sorunu olduğu tespit edilmişti. Bunlar arasında tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklıkları ve üç böbreklilik sayılabilir.

  Zaro Ağa, on Osmanlı padişahı, bir cumhurbaşkanı görmüş, altı savaşa katılmış ve bazı kaynaklara göre yedi kez, bazı kaynaklara göre de 13 kez, başka bir kaynağa göre 29 kez evlenmiştir. Beşi kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olmuştur.

  Dünya basının odak noktası olmuş ve dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak;
  1925'te İtalya'yı,
  1930'da alkol karşıtı bir derneğin daveti üzerine Yunanistan'dan hareket ederek Amerika'yı,
  1931'de İngiltere'yi ziyaret etmiştir.

  Mustafa Kemal'in huzuruna iki kez çıkmış ve ona sultan diye hitap etmiştir. Mustafa Kemal ile görüştüğünde çok iyi işler yaptığını söylemiş ama kadınlara fazla hürriyet vermesini eleştirmiştir.

  Amerikan kaynaklarında geçen Amerika'da öldüğü yolundaki rivayetler muhtemelen Zaro Ağa'nın Amerika'da bir süre yaşaması ve öldükten sonra cesedinin incelenmek üzere Amerikalı bilim adamları tarafından istenilmiş ve gönderilmiş olmasına dayanır.Ayrıca öldüğünde asıl yaşının 164 olduğu yolunda da iddialar vardır.
  Kaynak;wikipedia

 2. #2
  Onlar eski toprak hemserim yasarlar bizler 80 yili zor buluyoruz.

 3. #3
  Maşallah nerdeyse fotoğraf karesine bile sığmayacak. Allah rahmet eylesin inşaallah. Ama bir cümle dikkatimi çekti ..

  Atatürkün huzurunda kadınlara çok fazla özgürlük verilmesini eleştirmiş. Çoooook doğru demiş.

 4. #4
  murats44 Nickli Üyeden Alıntı
  Maşallah nerdeyse fotoğraf karesine bile sığmayacak. Allah rahmet eylesin inşaallah. Ama bir cümle dikkatimi çekti ..

  Atatürkün huzurunda kadınlara çok fazla özgürlük verilmesini eleştirmiş. Çoooook doğru demiş.
  Feministler duymasin,kapinin onune gelip eylem yaparlar.

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler