Stradivarius, telli çalgılarda ve özellikle kemanda, Antonio Stradivari ve ailesinin bir markasıdır. Stradivarius keman, ses, işçilik gibi nitelikleri nedeniyle çok özel, benzeri olmayan üstün ve mükemmel bir üründür.

Antonio Stradivari, 1644 İtalya doğumlu bir müzik aletleri yapımcısı olup, 18. yüzyılın Avrupa'da kendi konusunda en ünlü üreticisiydi.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

Yaşamı boyunca 512'si keman, diğerleri viyola, viyolonsel, arp, çello gibi toplam 1100 enstrüman üreten ustanın ölümünden sonra mesleği çocukları tarafından sürdürülmüşse de, Antonio'nun günümüze kadar korunabilen özgün enstrümanlarının yerini tutamamış, onlar kadar değer kazanamamışlardır.

Halen tüm dünyada tahmini 700 tane Stradivarius enstrüman olduğu bilinmekte, bunlardan biri, İzmir Buca'da bulunmaktadır.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

Türkiye'de ünlü keman ustası Ayla Erduran, Stradivarius keman çalmış ender keman sanatçılarındandır.

Günümüzde, Stradivarius kemanların maddi değeri de manevi değerleri kadar yüksektir.

2006 yılında 3,54 milyon Amerikan Dolarına satılan Stradivarius


Dünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

Ünlü müzayede salonu Christie's'in düzenlediği açık artırmada, 2006 Mayıs'ında bir "Hammer" (çekiç) adı verilen bir Stradivarius kemanın 3,54 milyon Amerikan Doları'na satıldığı bilinmektedir. Bir konserde klasik keman ustası David Garrett'ın yanlışlıkla kırması üzerine, onarımının bile 100.000 Euro'yu bulduğu söylenir. Şu an en yüksek değerli Stradivarius kemanı tam olarak 45 milyon dolar değerindedir. Bu da onu dünyanın en pahalı enstrümanı yapıyor.

Stradivarius kemanlar bugün ya özel koleksiyoncuların elinde bulunmakta, ya da müzelerde sergilenmektedir.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

Buna en bariz örnek İspanya'daki Royal Palace ve Berlin'deki "Musik Instrumenten Museum" müzesinde sergilenen kemandır. Kemanlar, dünyaca ünlü filarmoni ve senfoni orkestraları tarafından çok özel günlerde konserlerde kullanılmaktadır.

Araştırmalara konu olan Stradivarius kemanlarDünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

Tamamen el yapımı olan Stradivarius kemanı, diğer tüm markalardan ayırt eden özellik Teksas A & M Üniversitesi’nde inceleme konusu olmuş, Antonio Stradivari’nin kemanlarını yaparken kullandığı ağaçtan kemana sürülen verniğe dek her şey uzmanlar tarafından incelenmiştir. Bugün hala bir kemanın Stradivarius olup olmadığının anlaşılması, biyokimyagerler ve konunun ustası kişilerce uzun ve özenli araştırmalar tarafından belirlenebilmektedir.

Colorado üniversitesi ve Brigham Young üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre de Stradivari’nin keman yapımında kullandığı verniğin reçine, terebentin yağı ve etil alkolden oluşan özel bir karışım olması ve kimyasal işlemden geçirilen akağaç ve ağacın geliştirilmesinde boraks kullandığı sonucuna varılmıştır.

19. yüzyılda aynı adı taşıyan binlerce keman üretildiği için, her müzik aleti Stradivari anlamına gelmez.

Dünyanın En Pahalı Enstrümanı - Stradivarius Kemanları

1957 yılından sonra bu markayı kullananlar, enstrümanlara "Kopyasıdır" etiketini yerleştirmeye zorunlu kılındılar.

Kaynak: onedio.com