İnternettinde Helali ve Haramı Olurmu Demeyin..

Yeni kullanıma açılan bir arama motoru, tüm dünyadaki Müslümanlar'a, İslam kurallarcayasaklanmış içerikten arındırılmış 'helal sonuçlar' sunuyor. Halalgoogling' adlı arama motoru, kullanıcılarınaradıkları içeriği Google ve Bing gibi...

 1. #1
  İnternettinde Helali ve Haramı Olurmu Demeyin..
  İnternettinde Helali ve Haramı Olurmu Demeyin..


  Yenikullanıma açılan bir arama motoru, tüm dünyadaki Müslümanlar'a, İslam kurallarcayasaklanmış içerikten arındırılmış 'helal sonuçlar' sunuyor.

  Halalgoogling' adlı arama motoru, kullanıcılarınaradıkları içeriği Googleve Bing gibipopülerinternetaramamotorlarınınkaynaklarındantopluyor ve site içi filtreler sayesinde,kullanıcıların 'haram içeriği' görmesini engelliyor.

  Site kullanıcılarının 'pornografi, çıplaklık, gey, lezbiyen, biseksüel, kumar' gibi kelimelerle yaptıkları aramalar sadece 'eğitsel içerik' taşıyan sonuçları karşılarına çıkarıyor.

  Halalgoogling tarafından yayımlanan bir basın açıklamasında "Tüm dünyadaki 1,5 milyar Müslüman'ın internetteki içerikten duydukları hoşnutsuzluk, böylesi bir arama motorunu zorunlu kıldı" ifadelerine yer verildi.  Arama motorunun filtreleri, önceden belirlenmiş bir 'kara listedeki' internet sitelerinden elde edilen sonuçları da kullanıcıların görmesini engelliyor.

  Ayrıca, kullanıcılara, 'haram içeriği' site yöneticilerine bildirmeleri için bir tuş da sağlanıyor.

  Pakistan Express Tribune gazetesinin blog yazarlarından İman Şeyh, bu sitenin gerçekten işleyip işlemediğini denemiş. Arama motorunda 'seksî' sözcüğünü arattığını yazan Şeyh, "Karşıma çıkan sonuçlar eğitici olmaktan çok vaaz verir nitelikteydi" diyor. Yazar, karşısına çıkan sonuçları anlatırken "Örneğin 'Şu seksî kızlara bir bakın... elbette cehennemde yanmak istiyorsanız' gibi sayfalar karşıma çıktı" diyor.

  Halalgoogling, türünün ilk örneği değil. imhalal.com ya da halalsearch gibi benzer arama motorları daha önce de açılmıştı.

  Haber365

 2. #2
  Bu arama motorunu kimse kullanmaz cunku bahsi gecen kelimeler musluman ulkelerde daha fazla araniyor.

 3. #3
  Bencede nerede ne yasaksa o daha fazla yapilir..

 4. #4
  Ugur Nickli Üyeden Alıntı
  Bu arama motorunu kimse kullanmaz cunku bahsi gecen kelimeler musluman ulkelerde daha fazla araniyor.
  aynen öyle. yasak dendimi inadına gidiliyor yasağın üzzerine. adı da ilginç. halalgoogling. başka isim bulamadılarmı?

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler