Genel Kültür Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Yarım Litresi 22 Bin Liraya Satıldı

Ugur

Administrator
İzmir'in Seferihisar Belediyesi, ilçedeki yaşlı zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağıları, müzayedeyle sattı. Teos Antik Kenti'ndeki 1800 yıllık zeytin ağacından elde edilen yarım litrelik zeytinyağı, müzayedede 22 bin liraya alıcı buldu.

zeytinyagi.jpg zeytinyagi.jpg

Seferihisar’da bulunan yaşlı zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağları, bir müzayedeyle satışa sunuldu. Seferihisar Belediyesi’nin düzenlediği müzayedede, Teos Antik Kentindeki 1800 yıllık zeytin ağacından elde edilen yarım litrelik zeytinyağı şişesi 22 bin liraya alıcı buldu.

Müzayede Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yaşındaki zeytin ağacının gölgesinde düzenlendi. Anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağları yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık arttırmaya sunuldu. Müzayede, koku ve tadım testleri ile başladı, toplam 137 litre yağ, 49 bin 200 lira karşılığında alıcı buldu. Müzayede sonunda ise, 1800 yaşındaki anıt ağaçtan elde edilen yarım litrelik zeytinyağı, özel şişesinde tek başına satıldı.

zeytinyagi-2.png zeytinyagi-2.png

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; "Çok gurur duyuyorum. 1800 yıllık bir ağacın önünde böyle bir organizasyonu yapmış olmak çok büyük bir ayrıcalık, çok büyük bir mutluluk. Bugün burada Seferihisar Belediyesi, katılan Seferihisarlılarla birlikte tüm Türkiye’ye çok önemli bir mesaj verdi. Önünde durduğumuz ağacın heybetini görüyorsunuz. Onun heybetine, görkemine yakışan bir müzayede gerçekleştirdik. Ne yazık ki, doğaya, zeytine, zeytinyağına gereken değeri vermiyoruz. Umarım bu organizasyon vesilesiyle, içinde yaşadığımız bu cennete sımsıkı sahip çıkmamız gerektiğinin hatırlanmasına katkı vermiş oluruz."

Zeytinyağını satın alan işadamı Şah Tuğrul: "Bugün 1800 yaşındaki bir zeytin ağacından elde edilen zeytinyağını almak bana kısmet oldu. Seferihisar Belediyesi’nin hem zeytinin değerini anlatmak hem de bu ölümsüz ağaçlara daha çok sahip çıkılmasını sağlamak için yaptığı bu çalışmayı tebrik ediyorum. Biz de gücümüz yettiğince destek olmaya çalıştık" dedi.

Kaynak: seferihisar.bel.tr

Kıyıpda yiyebilecekler mi acaba :D

Soguk sIkma diyorlar, öyle islemden gecen zeytin yagidir. Birde agacin yasini göz önüne alirsak. Afiyet olsun. Alan kisi yermi koklarmi bilemem.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri