Nefse Olan Aşk Bugünün Aşkları

deniz feneri

Aktif Üye
Nefse Olan Aşk Bugünün Aşkları
Bildiğimiz gibi çoğunlukla nefse olan aşklardandır.bu zamanda herkes kayıp şehrin yitik insanları gibidir.çünkü gerçek aşkın ne olduğunu bilemeyecek kadar gafil ve egosu tavan yapmış birer mahluklar durumundayız.bu sebepten onların aşkına kara sevda o aşıklarada karasevdalı derlerdi
eskiden insanlar aşık oldularmı kendilerinden geçer sevdiklerinde biterlerdi.bu kara sevdalılar aşklarına kavuşamayınca delirler ve kendilerinden geçerlerdi.dünyaya o diye bakarlar sana bana bakarken o diye bakarlar çünkü ne sen sensindir nede ben onların gözünde benimdir sadece sevdikleri vardır onlar için işte bu sebepten aşkı onlara sormak gerekirdi ki aslını bulabilelim diye.çünkü artık onlar yok olur sadece sevdikleri insan vardır her daim yüreklerinde her gördüklerinde her yerde.Bu kula olan aşktı

Bunları bu kadar delirten kendilerinden geçirten.peki bu aşkı yaratmış olan o aşkın sahibine olan aşk nasıl olurdu.bu derde düşen evliyalar eger Allahın himeti olmasa asla kendilerinde olmazlar
aşk kendinden geçmektir aşk sevdiğinde ölmektir aşk sevdiğine ermektir aşk mutlak sonsuzluktur
ümmeti Muhammede de faydaları dokunmazdı.O sonsuzlukta Allahtır

Eskiden dedik ya aşıklar vardı bunlar için delirdiler gözüyle bakılıp tımarhane değil osmanlıda timarhaneler vardı.bakidir bakiye olan aşktır.o hallerinden kurtarmak amaçlı açılmış değişik terapilerle su sesi müzik sesi gibi terapilaerle özlerine döndürmeye çalışırlardı.Bu aşktan deliren insanları.ama bunların bile satleri ve suyun dahi akış şekli değişikti.günlük haftalık aylık

Şimdiki aşklar nasıl peki?öyle değil mi?Allah tüm kullarını islam fıtratı üzere insan olarak yaratır
Bitti artık o insanlara aşık olan kişier dahi.sadece nefse yani kendine aşık olan kişiler kaldı
ama zaman içinde insanlar kendilerine aşık olurlar çünkü gerçek islam terbiyesi alamadıkları içinnefis terbiyesini bilemediklerinden bu hale gelirler
ikisininde bir arada olması lazımdır ve bunun yanında bir ehilden nefis terbiyesi almasıda gerekir ki.Bir müslüman sadece ilimle ilerleyemez yada bir insan sadece ibadetlede ilerleyemez bunlar bir bütündür

Terbiyede ancak tasavvuf yoluyla olur tasavvufta en baş kural nefsi öldürmektir zikrin yanında
aldığı ilimle böbürlenmesin yaptığı ibadetle ben oldum demesin diye.nefiste ancak hizmetle istemediğini yapmakla terbiye olunur biliyorsunuzdur

Nefside terbiye etmek için çağırmış ve sen kimsin ben kimim demiş

Allahu Teala nefsi ilk yarattığında dağlara taşlara yer yüzüne gökyüzüne sunduk hiç biri istemedidiyor sadece insan istedi ve aldı.yine bin yıl sürgün etmiş yanılmıyorsam burda yanlış hatırlıyor olabilirim yine çağırmış sen kimsin ben kimim demiş nefis sen sensin bende benim demiş

nefiste sen sensin bende benim demiş
en son bin yıl aç bırakmış ve çağırmış sen kimsin ben kimim demiş bu kez nefis dayanamamış ve sen Rabbimsin bende Senin kulunum demiş

İşte azgın bir nefsimiz var asla istediklerini vermemek gerekir o ne istese tam zıddını yapmak gerekir.diyeceksiniz ki bunu nasıl ayırt edeceğiz
şöyleki nefis hep günah olan şeyleri ister terbiye olmadan önce.günah bir şey istiyorsa asla yapmayacaksınız birde yeme içmeyi çok sever her istediğini yememekle içmemekle terbiye edebilirsiniz edebiliriz.birde hizmet en nefret ettiği şeydir egosuna zor gelir.süper ego devreye girer ve asla sen bunu yapamazsın sana layıkmı der

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri