Büyük Sorun Olan Bulgaristan'ı Sorunsuzca Geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Bulgaristan’ı gündüz geçin. Trafik polisi dışında kimsenin “Dur" uyarısına uymayın. Vinyet almayı ve yolcu başına sadece iki paket gümrüksüz sigara hakkı bulunduğunu unutmayın. Trafik kurallarına sıkı sıkıya uyun.BULGARİSTAN sıla yolunun sorunlu...

 1. #1
  Büyük Sorun Olan Bulgaristan'ı Sorunsuzca Geçebilirsiniz. Nasıl mı?
  Bulgaristan’ı gündüz geçin. Trafik polisi dışında kimsenin “Dur" uyarısına uymayın. Vinyet almayı ve yolcu başına sadece iki paket gümrüksüz sigara hakkı bulunduğunu unutmayın. Trafik kurallarına sıkı sıkıya uyun.BULGARİSTAN sıla yolunun sorunlu ülkesi. Bu yolu gece geçmeyin. Trafik polisi dışında kimsenin “Dur" uyarısına uymayın. Bulgaristan yollarında sadece trafik polisi durdurabilir. Bulgar trafik polis aracı Opel Astra marka, üzerinde beyaz renkli mavi “Police" yazılı ve uzun mavi siren ışıkları var. Üzerinde kavanoza benzeyen, yuvarlak siren ışığı olan bir araç durdurmak isterse, buna uymayın. Bu durumda hemen telefonla 112’yi arayıp takip eden aracın plaka numarasını, içinde kaç kişi olduğunu, hangi istikamette gittiğinizi ve yaklaşık hangi mevkide bulunduğunuzu polise bildirin. Trafik polisi olup olmadığında tereddüt varsa, yine aynı telefondan arayıp sorun. Önceki yıl yolda polis kılıklı otoyol çetesinin Türk yolcuların önünü kesip gasp ettiği dört olay yaşandı. Bu yıl aracın üzerinde yuvarlak sirenle polis süsü veren bir Bulgar, yolda bir Türk sürücüyü durdurup “Pasaport kontrol" diyerek, çantasını alıp kaçtı. Yolda pasaport kontrolü yok, unutmayın.

  VİNYETİ LEVA’YLA ALIN

  Bulgaristan’da otoyol için vinyet şart. Vinyet artık sınırda satılmıyor. Gümrükten çıktıktan sonra vinyet gişeleri ya da benzin istasyonları var. Otoban üzerinde Shell benzin istasyonlarında da vinyet satılıyor. Bulgaristan’a girişten 30 km’ye kadar vinyet istenmiyor. 30 km sonra vinyet yoksa, ceza kesiliyor. Bir haftalık vinyet 10 Leva. 5 Euro bile tutmuyor. 1 Euro 1.95 Leva. Ancak Euro ile ödemelerde kimi 7, kimi 8 Euro alıyor. Hatta yaz aylarında haftalık vinyet kalmadı deyip 26 Leva’ya (yaklaşık 13 Euro) aylık vinyet satmaya kalkışanlar bile oluyor. Bulgar gümrük kapılarında banka şubesi var. Bir miktar para bozdurmak, faydalı. Vinyeti aracın ön camına içerden yapıştırmak gerekiyor. Sınırda vinyet olmayan araçlardan 100 Leva (yaklaşık 50 Euro) ceza kesiliyor.

  HIZA DİKKAT

  Bulgaristan’da özellikle izin sezonunda trafik polisi çok yoğun hız kontrolleri yapıyor. Yerleşim yerlerine girişlerde, otoban giriş ve çıkışlarında, polisin hız kontrolü yaptığını unutmayın ve tabeladaki hız sınırına mutlaka uyun. Karşıdan gelen sürücüler selektör yakarak, ileride radar kontrolü olduğu uyarısında bulunuyor. Sofya Filibe arasındaki tünelde hep radar kontrolü var. Hız sınırı 80 km. Sınırı aşan sürücüyü polis çıkışta durduruyor. Hızlı giden sürücü polisin dur işaretine uymazsa, iki suç işlemiş sayılıyor ve cezası daha ağır oluyor. Otobanda da elinde radarla pusuya yatan trafik polisleri var. Ayrıca Bulgaristan’da otoyol çok iyi değil ve hızlı gitmek tehlikeli. Geçen yıl bu yolda Avrupalı Türk vatandaşlarının karıştığı ölümcül kazalar yaşandı.

  POLİS PARA ALAMAZ

  Başkent Sofya’da görüştüğümüz Trafik Genel Müdür yardımcısı Aleksi Stratiev şu bilgileri verdi: “Trafik ihlallerinde Bulgar polisi para tahsil edemez. Sadece ceza yazar ve yolculuğu kısıtlayamaz. Sürücü cezayı sınırdaki banka şubesine ödeyeceğim diyerek, yoluna devam edebilir. Sınırda ödemediği takdirde, tekrar girerken sıkıntı yaşar. Cezayı ödemeden giriş yapamaz. Sadece trafikte alkol tespitinde veya yerleşim yerlerinde hız sınırının 50 km aşılması durumunda, polis ehliyete el koyabilir. Öteki durumlarda ehliyete el konulmaz. Para alan polis ve para veren sürücü suçlu duruma düşer. Polis para isterse, 112’ye bildirin. Emniyet kemeri bağlı değilse, cezası 50 Leva. 1 Eylül 1 Mart arası farlar 24 saat açık olmak zorunda."

  GÜVENLİK SIKI

  Başkent Sofya’da görüştüğümüz Bulgar polis yetkilileri gerek gasp, gerekse çorba parası gibi olaylardan çok rahatsızlar. Yolsuzluğu önlemek için ciddi çalışma yaptıkları izlenimi aldık. Asayiş Dairesi Başkanı Anton Antonov ve Momail Stoynov, geçen yıl kayda değer soygun ya da gasp olayı yaşanmadığını, Timsahlar diye tanınan otoyol çetesinin elebaşları üç kardeşten birinin içeride olduğunu, birinin çatışmada öldüğünü, ötekinin ise yurt dışına kaçtığını söyledi.

  İKİ PAKET SİGARA

  Bulgar Sınır Koruma Genel Müdürü Zaharin Penov, Türkiye’de biyometrik pasaport alan Türk vatandaşlarının, oturma izinlerinin bulunduğu eski pasaportu ibraz etmeleri durumunda Bulgaristan’dan transit geçebileceklerini söyledi. Genel Müdür Zaharin Penov, geçmiş yıllarda çorba parası gibi bazı sıkıntıların yaşandığını, ancak bunun üzerine ciddi şekilde gittiklerini, geçen yıl izin sezonu bitiminde Bulgar İçişleri Bakanının AB Büyükelçileriyle görüştüğünü ve hiçbir rüşvet olayının kaydedilmediğini anlattı. AB Büyükelçiliklerinin bu tür olayları mercek altına aldığını belirten Genel Müdür Zaharin Penov, Bulgar gümrük mevzuatına göre 10 bin Euro’dan itibaren nakit paranın beyan edilmesi gerektiğini ve yolcu başına 2 paket sigara hakkı bulunduğunu kaydetti. Biz Sofya’dayken Bulgar gümrük polisi Türkiye dönüşü Sırbistan sınırındaki Kalotina’da beyan etmedikleri için iki Türkün 100 bin Eurosu’na el koydu.

  GÜVENLİĞE AĞIRLIK VERİN

  Sofya Büyükelçimiz İsmail Aramaz da, asayişte bir iyileşme kaydedildiğini, Bulgar makamlarının güvenlik önlemlerini artırdıklarını doğruladı. Büyükelçi Aramaz, haziran ayı başında İçişleri Bakanlığı müsteşarını ziyaret edeceğini söyledi ve “Vatandaşların güvenliğine ağırlık verin diyeceğim. Vatandaşların bu yolu gündüz ve küçük konvoylar halinde geçmeleri iyi olur" dedi. Trafik kontrollerinin yoğun olduğuna da dikkat çeken Büyükelçi İsmail Aramaz, polisin Bulgar vatandaşlarını da durdurduğunu belirterek, vatandaşların hız tahditlerine ve trafik kurallarına mutlaka uymalarını tavsiye etti.

  NAVİGASYONA DİKKAT

  Navigasyonla yolculuk edenler dikkat. Navigasyon yeni yolları tanımıyor. Bu nedenle yanlış yola yönlendirebiliyor. Kapıkule’de navigasyon nedeniyle Bulgaristan’da yolunu şaşıran Türk sürücülere rastladık. Herşeyi navigasyona bırakmayın, tabelaları mutlaka takip edin. Bilhassa Svilingrad bölgesinde daha dikkatli olmak gerekiyor. Naviye uyanların en çok yol şaşırdığı bölge Svilingraddır.

  Önemli telefonlar:

  T.C. Sofya Büyükelçiliği:
  Boulevard Vasil Levski No: 80
  1000 Sofia
  Tel: 00359 2 935 55 00
  Filibe Başkonsolosluğu
  Filip Makedonski No: 10
  4000 Plovdiv
  Tel: 00359 32 63 23 09
  Polis imdat: 112 veya 166
  Trafik Çekici: 146
  Yol yardım servisi: 00359 2 980 33 08

 2. #2
  Arkadaslar acaba Ingiltere'den ikamet izni olanlar sadece Schengen Transit coklu giris vizesi ile Bulgaristana girme hakki varmi bunun hakkinda bilginiz varmi acaba nereye sorsam bilmiyorlar. Normal Schengen vizesi ile giris serbestmis bulgaristana fakat bu Schengen transit coklu giris vizesinide kapsiyormu acaba?
  Tesekkurler

Facebook Yorumları

Konu Bilgileri

Şu An Görüntüleyenler

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Bu Konu için Etiketler