Kapıkule Gümrüklerinde  Barkod Uygulaması Başladı

Bölge Müdürlüğümüzün talebi üzerine Trakya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Deniz TAŞKIN ve Tunca Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cem TAŞKIN’ın özverili çalışmaları ile hazırlanan özel yazılım ile barkod sistemi sıfır maliyetle Kapıkule’de 19.07.2013 tarihinde uygulamaya başlandı.

Böylece, yürürlüğe giren barkod sistemi ile birlikte, Kapıkule Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğünde gümrük muayenesi yapılan araç şoförlerinden pasaport isteme ve pasaporta kaşe vurma uygulamasına son verilmiştir.

Ayrıca, bu uygulama ile birlikte gümrüklü saha çıkışındaki pasaport kaşe kontrolüne son verilmiştir. Dolayısıyla, daha önce Kapıkule’de 5 duraktan 4’ünde istenen pasaport kontrolü işleminden 2’sine son verilerek, pasaport istenen nokta sayısı 2’ye indirilmiştir. Bu yeni uygulamayla muayene işlemi pasaport istenilmeden yapılmakta, araç sahadan çıkarken de yolculardan bir defa daha pasaportları istenmemektedir.

Türkiye gümrüklerinde ilk defa yapılan bu uygulama ile muayenesi tamamlanan araçlara barkod yapıştırılacak, saha çıkışında da bu barkod bir saniyede okutularak saha çıkışı sağlanacaktır. Bu uygulama ile önceki uygulamalara göre yolcu giriş işlemlerinde %25 zaman tasarrufu sağlanmıştır.

Kapıkule Gümrüklerinde  Barkod Uygulaması BaşladıKaynak :Trakyagumruk.