Aşık Mahzuni Şerif - MERDO Türküsü, hikayesi, sözleri ve notası

MURATS44

Super Moderator
Bu türkü için 2 farklı hikaye anlatılır. Hangisi gerçek bilmiyoruz. Birinci hikaye daha mantıklı geliyor.

Merdo türküsü Aşık Mahsuni tarafından 1980 yılında teröristler tarafından öldürülen Kahramanmaraş elbistan belediye başkanı Mert Genç'e hitaben yazılmıştır.

İkinci hikaye ise ;

Merdo yıllar önce memleketin birinde yaşamış bir delikanlıdır. pınar başında gördüğü bir kıza aşık olur kız da ona tabiki. amma velakin merdo fakirdir, fukaradır ve de öksüzdür. bunlar gizli gizli buluşurlar. gel zaman git zaman komşu köyde yaşlı ve zengin bir adamın karısı ölmüştür ve merdo'nun aşık olduğu kızın güzelliğini duyar ve kızı babasından istetir. aslında yaşlı adam iyi birisidir amacı kendisine yardım edecek yemeğini vs. yapacak bir eş aramaktır. neyse kızı istetir ve babası kızı bu yaşlı adama verir. merdo çok üzülmüştür. merdo gizli gizli hergün kızın olduğu köye gider ve uzaktan aşkını umutsuzca izler. köye gidip gelirken iki köyün arasında bir köprü vardır, köprünün başında ise bir deli vardır. her gidip gelişinde bu deli merdo'yu görür niçin gittiğini de bilir. neyse bir vakit sonra yaşlı adam kızın davranışından bi şekilde olayı anlar. kıza der ki eğer sizin birbirinizi sevdiğinizi bilseydim asla seni almazdım bu yüzden kimsenin görmeyeceği bir yerde merdo ile görüşebilirsin ve ben öldükten sonra evlenebilirsiniz.ama sakın beni utandıracak bişey yapmayın der. belli bir zaman kızla merdo kimseye görünmeden buluşurlar. ama bir zaman sonra köylüler durumdan kıllanır ve yaşlı adamın aklına fitneyi sokarlar adam inanmak istemez ama içine kurt düşmüştür. baskıya dayanamayan adam yanına adamlarını ve silahını alıp merdo'nun hergün geçtiği köprünün başına pusuyu kurarlar. merdo kızın yanına gitmek için köprüye doğru giderken deli, merdo'ya karşıya geçmemesini söyler ama merdo inanmaz inansa bile öleceğini bile bile geçer karşıya. karşıya geçtiğinde pusunun ortasına düşer nitekim merdo'yu öldürürler.

Merdo

Sana bir gün olsun
Gülmedi hayat
Kaderi berbat merdo merdo
Burası gurbet

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Vururlar seni merdo merdo
Söylemedim mi

Köprünün başına merdo
Pusu kurarlar
Seni ararlar merdo merdo
İzin sorarlar seni kırarlar

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Söylemedim mi

Mahzuni yanıyor sana merdo
Bitti baharım
Bahar ayları merdo merdo
Soldu bağlarım yeşil bağlarım

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Söylemedim mi

Aşık Mahzuni Şerif / Afşin

merdo-turkusunun-notasi.jpg merdo-turkusunun-notasi.jpg

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Aşık Mahzuni Şerif - HAN SARHOŞ HANCI SARHOŞ Türküsü hikayesi ve notası
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Türküler - Söz ve Notalar
  • 0    11K
Aşık Pervani (1931-2024)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    96
Ispanaktan kaşık yaptı, iki hafta içinde dönüşüyor.
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • İlginçler
  • 0    665
Aşık Olduğu Adam için 33 Yıl Akıl Hastanesinde Kalan Kadın
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • İlginçler
  • 0    1K
Geri