• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Askerliğin Tanımı Değişti

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
Darbelere yasal zemin hazırladığı iddiasıyla çok tartışılan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi değiştirildi. Söz konusu yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

Düzenleme sözleşmeli er ve erbaşlara da yeni haklar getiriyor.

35. MADDE DEĞİŞTİ
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin değiştiren kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda yasalaştı. Söz konusu maddenin darbelere yasal zemin hazırladığı öne sürülüyordu.

Mevcut maddeden ''Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumak" ifadesi çıkarıldı, daha uzun bir tanıma yer verildi.
"Silahlı kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.”

ASKERLİĞE YENİ TANIM
Düzenlemeyle askerliğin tanımını yapan 2'inci maddede de değişikliğe gidildi.
"Askerlik Türk vatanını, istiklal ve cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir" ifadesi ''Askerlik harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir'' şeklinde değiştirildi.

Değiştirilen diğer bir madde ise siyaset ve asker ilişkilerini düzenleyen 43'üncü madde oldu. Madde'nin "Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir" şeklinde başlayan ilk cümlesi "TSK mensupları siyasi faaliyette bulunamaz" şeklinde yeniden yazıldı.

SÖZLEŞMELİ ERLERE KAMUDA KADRO İMKANI
Yasa sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili önemli düzenlemeler de getiriyor. Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az 7 hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan şartları taşıyanlar kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına atanabilecek.

Yasaya göre, yedek subay, askeri öğretmen er veya erbaş olarak askerlik hizmeti yaparken ölen ya da sakat kalanlara bir defaya mahsus olmak üzere tazminat ödenecek.

TSK MENSUBU OLMAK KOLAYLAŞIYOR
Askerliğini çavuş, onbaşı ve er olarak yapanlar, terhislerinden 3 yıl geçmemiş olmak ve 25 yaşını aşmamış olmak kaydıyla uzman erbaş olarak orduda görev alabilecekler.

Yine sözleşmeli erbaş ve er olarak üç yıl görev yapanlar da 29 yaşını aşmamışlarsa uzman çavuş olabilecek.
trthaber.com
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Alınan Önlemler
  Celik Celik
  Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda “Bambu Ayısı” Panda “Bambu Ayısı”Dev panda Çin’in Yangtze Havzası’ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en...

Facebook