• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Dünyanın En Büyük Kaplıcaları

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
Yer altında ısınan suların yerkabuğundaki çatlaklar sayesinde yeryüzüne çıkmasıyla oluşan kaplıcalar, dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Bu kaplıcalardan çoğu 20-45 milyon yıl önce meydana gelen şiddetli volkanik faaliyetler sonucunda oluşmuştur.

Büyük Prizmatik Kaplıca
Amerika’nın en büyük kaplıcası... Dünyada 3. Amerika’da ise 1. sırada olan Büyük Prizmatik Kaplıca, Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunur. Dakikada 71 °C sıcaklıkta 560 galon sıcak su yer altından yukarıya doğru çıkmaktadır. Kırmızıdan yeşile kadar pek çok renkte görünmesinin sebebi ise mineral açısından zengin bu suda yaşayan alg ve bakterilerdir.

Mammoth Kaplıcaları
Dünyanın en büyük karbonatlı kaplıcası... Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunan Mammoth Kaplıcaları, dünyada en çok karbonatı bünyesinde barındıran kaplıcalardır. Bu kaplıcaların en önemli özelliği binlerce yıldır ufak miktarlarda biriken kalsiyum karbonatın oluşturduğu traverten görünümlü teraslardır.

Kan Gölü Kaplıcaları
İsmine bakıldığında dehşet uyandıran bu kaplıca Japonya’da bulunan kırmızı sulardan biridir. Sudaki demir seviyesinin yüksek olması sebebiyle kırmızı renge bürünen sular kesinlikle görülmesi ve fotoğraf çekilmesi gereken bir yerdir.

Blue Lagoon (Mavi Göl)
İzlanda’nın jeotermal spası... Dünyaca ünlü Blue Lagoon (Mavi Göl), İzlanda’da en çok turist çeken yerlerden biridir. Pek çok mineral açısından zengin olan bu suların sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Alınan Önlemler
  Celik Celik
  Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda “Bambu Ayısı” Panda “Bambu Ayısı”Dev panda Çin’in Yangtze Havzası’ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en...

Facebook