• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Gümrükten ne kadar Kazanıyor

Kaptan43

topragizbiz.com
#1


Terör örgütü PKK, Suriye ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan faydalanarak sözde gümrük kurup haraç alıyor. Ayrıca halkı kenevir ekimi konusunda da zorladığı raporlara yansıdı.

UTSAM'ın raporuna göre, Suriye ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan faydalanan terör örgütü, sözde gümrük noktalarındaki faaliyetlerini hızlandırdı. PKK'nın kaçakçıların yanı sıra yasal yollardan gıda veya eşya taşıyanlardan bile haraç aldığı belirtildi.
Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi, 'Kaçakçılık ve Terör Sarmalı' başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda terör örgütü PKK'nın halen devam eden finans faaliyetleri de yer aldı. Teröristlerin, Suriye ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanarak Türkiye sınırına yakın bölgelerde oluşturduğu sözde gümrük kapılarında kaçakçılar dışında yasal yük taşıyan araçlardan bile vergi adı altında haraç aldığı belirlendi.

Raporda, örgütün gümrük kapıları şöyle belirtildi:


-İran sınırındaki gümrük noktasında 45 kişiden oluşan ve Şehidan Taburu denilen silahlı militanlar kaçakçılardan haraç topluyor.
-Bu noktalardan geçen kaçakçılardan malın değerinin yüzde 10'u vergi adı altında alınıyor. Günlük ortalama 3-5 bin dolar haraç toplanıyor.
-Irak tarafındaki; Haftanin, Derari, Ore, Hakurk, Nazdur bölgeleri; İran topraklarında ise Şehidan, Tise, Harçini, Erbila, Urumiye ve Makü bölgelerinde sözde gümrük noktaları bulunuyor.
-Keleşin, Zele, Dole Tue (Dut Vadisi), Kuzine bölgelerinde gümrük noktaları var. Bu noktaların her birinden örgüt yıllık 3 milyon euro gelir sağlıyor.

HPG MÜHÜRLÜ VERGİ


Raporda, vergi alınan kaçakçılara kırmızı renkli ve PKK'nın silahlı yapılanması olan HPG mühürlü sözde belgelerin verildiği belirtildi. Belgelerin üzerinde 'Arkadaşın gümrüğünü aldık' şeklinde notun bulunduğu kaydedildi. 2011'de ülkemizde yakalanan 30 bin 352 yasadışı göçmen üzerinden örgütün 30 milyon 352 bin dolar pay elde ettiği de ifade edildi.
Raporda, Kuzey Irak sınırındaki bir ilde gerçekleşen operasyonda yakalanan sigaradan PKK'nın 4 milyon TL gelir sağladığına dikkat çekildi. PKK'nın kaçakçılığı meslek haline getiren ve hayali ihracat yapan kişi veya gruplardan düzenli olarak haraç aldığı belirtilerek şöyle denildi: "Örgüt yerel yönetimlerdeki sempatizanları aracılığıyla KCK yapılanmalarındaki kişilerin yönlendirmesiyle bölgede ihale yoluyla iş alan şirketlerden de haraç almaktadır."

İşte PKK'nın gümrük tarifesi:


UTSAM raporunda PKK'nın sınır ötesinde aldığı haraç oranları şöyle belirtildi:

-Kilo başına eroinden 65, baz morfinden 25, kokainden 3 bin dolar
-Katır başına sigaradan 7, çaydan 7, şekerden 5 dolar
-Göçmen başına 100 dolar
-Küçükbaş 3, büyükbaş hayvan başına 5 dolar

Avrupa'dan yıllık 20 milyon euro


Raporda, örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinden yıllık 20 milyon Avro gelir sağladığı vurgulanarak şu tespite yer verildi: "Avrupa ülkelerindeki paravan şirketler, dernekler vs. farklı isimler altında (aidat, yardım, katkı payı, sosyal faaliyet vs) yardım toplamaktadır. Bu kurumlar aracılığı ile sempatizanlar yayınları almaya zorlanmakta ve bu kurumlar PKK/KCK'nın kara para ve göçmen trafiğini kontrol ve koordine etmektedir."

Kenevir ekmeyene ceza


UTSAM raporunda, örgütün ülke içindeki kaçakçılıktan elde ettiği gelir bir bir ortaya konuldu. PKK'nın yasadışı kenevir ekimi ve esrar kaçakçılığındaki rolü şöyle sıralandı:
-Örgüt, kenevir ekimini teşvik ediyor
-Bilgisi dışında kenevir ekenleri ya da ekim yapmayanları cezalandırıyor
-Ekim yapanların tamamından ekilen dönüm başına haraç alıyor
-Kenevir tarlalarına dönük operasyonları engellemek için arazilere mayınlama ve tuzaklama yapıyor
-Operasyonlar sırasında güvenlik güçlerine saldırı düzenliyor.

Aktifhaber
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Alınan Önlemler
  Celik Celik
  Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda “Bambu Ayısı” Panda “Bambu Ayısı”Dev panda Çin’in Yangtze Havzası’ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en...

Facebook