• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Kandamlası - Horozgülü - Sarıdağgülü

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
Kandamlası (Adonis aestivalis), düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından tarlalar, bozkırlar ve taşlık alanlarda bulunan bir yıllık otsu bir bitki türüdür. Boyu 20 ila 50 cm arasında olan ancak bazen bir metreye ulaşabilen kandamlası, Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Bitkinin yaprakları derin parçalara bölünmüştür. Çiçekleri tek tek açar. Balözsüz ve yaklaşık 2 cm çapındadır.

Yunan mitolojisinde büyük bir aşkı simgeleyen Kandamlası, ilk kez 1762'de Carl von Linné tarafından bilimsel olarak tanımlanmıştır.

2070 rakıma kadar yetişebilen Kandamlası'nın, 2'si sarı, 7'si kırmızı çiçekli 9 cinsi vardır.Avrasya'ya özgü olan Kandamlası , Avrupa'nın orta ve güney bölgelerinde, batı ve orta Asya'da bulunur. Diğer kıtalarda, Kuzey Amerika'da (Kaliforniya, Idaho, Montana, Oregon ve Utah eyaletlerinde) ve Kuzey Afrika'da bulunur.

Türkiyede Giresun'un Şebinkarahisar iliçesi ile Gümüşhane kırsalında 1867'de tespit edildi. Rus doğa bilimcisi ve tarihçi Pyotr Aleksandroviç Çihaçov tarafından bulunan bitki, o tarihten sonra kayda alınamadı. Yörede 'horozgülü' ve 'sarıdağgülü' olarak bilinen bitki, 150 yıl aradan sonra 2017 mayıs ayında, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fergan Karaer ve Erzincan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Kandemir tarafından tespit edildi.
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Alınan Önlemler
  Celik Celik
  Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda “Bambu Ayısı” Panda “Bambu Ayısı”Dev panda Çin’in Yangtze Havzası’ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en...

Facebook