• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Türkiye İçin Üç Büyük Tehlikeli Durum

Kaptan43

topragizbiz.com
#1Star Gazetesi'nden Eser Karakaş "Türkiye kolay geçmeyecek bir sürecin içine giriyor." dedi ve tespit ettiği üç temel tehlikeyi yazdı.

Tüm bu riskler şimdiden alınacak önlemlerle minimize edilebilir ama önemli olan uzun vadeli projeler geliştirmek ve meselelere cepheden bakabilmek.

1915 ermeni tehciri, düşük büyüme oranları, Ergenekon...

"AK Parti'yi eleştiriyoruz, hatalar yapıyor, eleştirilmesi de şart ve yararlı, AK Parti de bu eleştirilerden, hakaret tonları taşımayan eleştirilerden, kısmen de olsa yararlanmayı bilmeli." notuyla Star'dan Eser Karakaş, 2014 Mart'ta yapılacak yerel seçimler, aynı sene Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015'de genel seçimler ile yapılabilirse yeni anayasanın muhtemel referandum sürecini hatırlatarak, "Türkiye kolay geçmeyecek bir sürecin içine giriyor." diyerek tespit ettiği üç temel tehlikeyi yazdı.

Birincisi: 2015 senesi, malum, 1915 ermeni tehcirinin, faciasının yüzüncü senesi ve ermeni diasporasının bu sene (2015) çok aktif bir süreci başlatacağı kesin; 2015'de hiç aklımıza dahi gelmeyecek çok sayıda ülkenin parlamentosunda Türkiye'nin 1915 olaylarına yerleşik bakışını rahatsız edecek kararların alınacağı belli.

Belki ABD Başkanı bile 24 Nisan 2015 günü yayınlayacağı geleneksel bildirisinde Türkiye'nin geleneksel duruşunu rahatsız edebilecek bir terminoloji değişikliğine de gidebilir.

Tüm bu yaşanacakların Türkiye'de azımsanamayacak bir ulusalcı zihniyet yükselmesine de neden olabileceği öngörülmeli.

1915'in yüzüncü senesi küresel gelişmeleri acaba bizim genel seçimlere iştahı kabaracak ulusalcı akımlar üzerinden nasıl yansıyacaktır?

Türkiye ve özellikle Dışişleri bu muhtemel senaryoya karşı ne gibi önlemler almaktadır?

2015 genel seçimlerine yönelik ikinci önemli tehlike Türkiye'ye üç-dört sene bela olacağı öngörülen düşük büyüme oranlarıdır; Türkiye'nin büyüme oranları muhtemelen İtalya gibi negatife dönmeyecektir ama yüzde beşlere ulaşması da zorlaşmış görünmektedir.

Üçüncü önemli tehlike ise, 2015'de yükselecek ulusalcı dalga ve düşük olma ihtimali yüksek büyüme oranları ortamında Ergenekon ruhunun bu ortamı, büyük ölçüde illegal enstrümanlarla, kendi çıkarına yönlendirme çabasıdır.

2015'e doğru mutlaka ülkemizde olumlu gelişmeler de olacaktır ama bendeniz bu yazımda siyasi ortamı olumsuz etkileme riski taşıyan üç faktöre, 2015 senesinde ermeni meselesine bağlı olarak gelişecek uluslararası olaylar ve bunlara endeksli olarak da iç siyasette yükselecek ulusalcı dalga, üç-dört sene arka arkaya yaşanması muhtemel yüzde üç dolayında büyüme oranları ve bu ortamları manipüle etmeye hazır Ergenekon ruhunun atacağı adımlara dikkat çekmek istedim.

Tüm bu riskler şimdiden alınacak önlemlerle minimize edilebilir ama önemli olan uzun vadeli projeler geliştirmek ve meselelere cepheden bakabilmek.

Haber365
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Alınan Önlemler
  Celik Celik
  Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda “Bambu Ayısı” Panda “Bambu Ayısı”Dev panda Çin’in Yangtze Havzası’ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en...

Facebook