Üst
Beşiktaş'ta Beklenen Ayrılık

Beşiktaş'ta Beklenen Ayrılık

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

163.webp
163.webp

Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, Futbol Komitesi Başkanı Ahmet Kavalcı'ya istifasını verdi.
Beşiktaş'ta Samet Aybaba dönemi sona erdi.Beşiktaş yönetimi, teknik direktör Samet Aybaba ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayırdı.

Kayserispor maçının ardından İstanbul'a dönen Beşiktaş'ta Başkan Fikret Orman ile Samet Aybaba, uçakta bir toplantıgerçekleştirmişti. Toplantıdan ayrılık kararı çıkmıştı.

AYBABA'NIN BEŞİKTAŞ'TAKİ TEKNİKDİREKTÖR KARİYERİ

Beşiktaş'ın efsanevi futbolcularından Samet Aybaba, 1988 yılında futbolcu olarak ayrıldığısiyah-beyazlı kulübe Haziran 2012'de teknikdirektör olarak geri dönmüştü.

Aybaba'nın "en büyük hayalim" dediği hedefi sonunda gerçekleşmişti. Ancak Aybaba'nın önünde zorlu bir yol vardı. Beşiktaş kulübü,, özellikle mali açıdan tarihinin en kötü günlerini yaşıyordu. Yönetim, maliyeti ucuz oyunculara yöneldi. Hatta Simao ve Quaresma gibi yüksek maaşlı yldızlar takımdan ayrıldı.

Zorlu yolda talihsiz sakatlıklar da eklendi. Önce İsmail Köybaşı milli takımda, ligin 2. haftası da Mustafa Pektemek ağır sakatlıklar yaşayarak uzun süre takımdan ayrı kaldı. Siyah-beyazlılar lige iyi başlamadı. İlk 8 haftada sdece 2 galibiyet alınırken, kaybedilen 15 puan Samet Aybaba üzerindeki kuşkuyu daha da artırdı. Ancak 9. haftadan sonra siyah-beyazlılar çıkışa geçti.Özellikle Fernandes, Oğuzhan, Holosko, Olcay ve Almeida beşlisinin her geçen hafta yükselenformu ilk yarı sonunda Beşiktaşlider Galatasaray'ın sadece 3 puan gerisine taşıdı.

Devre arasında Niang, Gökhan Süzen ve Dentinho takviyeleri de yapıldı. 24. haftadaFenerbahçe derbisinin kazanılmasının ardından Samet Aybaba artık sezon başından beri sözünü ettiği gizli hedefi de açığa vurmuş, camia şampiyonluğu telaffuz etmeye başlamıştı. Ancak o haftadan sonra siyah-beyazlılar istikrarsız bir görüntüye büründü. Şampiyonluk şansınınkaçmasının ardından Şampiyonlar Ligi için 33. haftaya kadar umutlar korundu ancak, Beşiktaşsezonu 3. sırada bitirdi.

Aybaba rakiplerine göre oldukça düşük bir bütçeyle kurulan takımı önceki 2 yılın aksine ilk 3'e sokmayı başarmıştı. Ancak takımda yaşanan üst üste sakatlıklar puan kayıpları sonrasıfutbolculara yönelik söylemleri ve Fernandes ile Almeida başta olmak üzere yabancı oyuncularlayaşadığı diyalog sıkıntıları deneyimli teknik adamın sonunu hazırladı.

Sezonun bitmesinin ardından da Samet Aybaba, 25 yıl sonra teknik direktör olarak döndüğü yuvasından ve kariyerinin 11. takımından ayrıldı.


Haber365
 
Geri