Türkiye Avrupa Birliğine girmeli mi?

Avrupa Birliği Türkiye'ye fayda mı getirir, zarar mı getirir?

 • Evet - Girmeliyiz. Faydalı Olur

  Oy: 2 25.0%
 • Hayır - Girmemeliyiz. Zarar Gürürüz

  Oy: 6 75.0%

 • Kullanılan toplam oy
  8
 • Anket kapatılmış .

BULUT

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Türkiye Avrupa Birliğine girmeli mi?Avrupa Birliği ya da kısaca AB, yirmi sekiz üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir.

Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) 1958 yılında kurulmasından kısa bir süre sonra Türkiye, 31 Temmuz 1959'da Topluluğa ortaklık başvurusunda bulunmuştur.

Avrupa birliğine girmemizin en büyük artıları ne olacaktır?​


1- Avrupa birliği üyesi olmamızın en büyük artısı seyahat ve çalışma özgürlüğü alanında olacaktır. Nedir bu açalım biraz, yani avrupa üye ülke vatandaşları ellerinde kimlikleri ile herhangi bir vize şartı aranmaksızın avrupa üyesi bütün ülkelerde serbestçe seyahat edebilmekte hatta serbestçe çalışabilmektedirler. En büyük artılarından birisi budur.

Dil bilmeden nasıl çalışılacak ayrı bir sorun. Ayrıca Avrupa birliğindeki işsizlik oranları Türkiyeden daha fazla iken iş bulma hayaliyle gidecekleri büyük süprizler bekliyor olacak.

2- Diğer bir artı tarafı ülkemiz açısından elindeki malları avrupa birliği üye ülkelerine kolaylıkla satma imkanı bulacaklardır. Tabiki avrupa birliği üyesi ülkelerden ülkemize sermaye akışıda hız kazanacaktır.

Bu zaten devam eden bir süreç. Türkiyeden avrupa yapılan ihraç ürünleri , birliğe girsek bile çok fazla katkısı olmayacaktır.

3- Ülkemiz gelir düzeyi avrupa birliği üye ülkelerinin genel ortalamasına çıkana dek bazı parasal yardımlar alacaktır.

Ülkemizin gelir düzeyi her yıl biraz daha artmaktadır. Parasal yardım olarak çok fazla bir artış mümkün görünmemektedir.

Peki dezavantajlarıda varmıdır?​


Tabiki dezavantajlarıda bulunmaktadır.

1- Kötü taraflarından en önemlisi globalleşme ile birlikte halkımıza ait bazı kültürlerimizde iyi olsun olmasın kötü yönde değişiklikler olabilecektir.

Osmanlı Medeniyetinden çok şeyler almış olmalarına rağmen bugün her türlü pisliğin , ve ikiyüzlülüğün bulunduğu birlik durumuna gelmiş. Biz millet olarak çok geri değil tam tersine insani yönlerden daha ilerdeyiz. Dinimizin bize kazandırdıkları onlarda olmadığı bir gerçek.

2- Eğer üye ülkelerden bir tanesinin yaşadığı kötü durum diğer bütün ülkeleride direk veya dolaylı olarak etkileyecektir.

Yunanistanın yaşadığı krizde Avrupa birliği son dakikaya kadar Yunanistanı süründürdü. Yardım ettiler ama ülke bitme noktasına geldi. AB içindeki bir sorun bütün ülkeleri etkilemektedir. Şu an ülkemiz çok hızlı bir şekilde büyümekte ve bir çok Avrupa birliği üyesi ülkeden daha da ilerdedir.

3- Dini yönden bakıldığı zaman avrupa birliği ülkeleri içinde tek müslüman ülke olmamız açısından üye ülkeler arasında bazı ayrımlara maruz kalma olayları görülecektir.

Son zamanlardaki islama bakış açıları ve zulümleri karşısında ülkemize nasıl baktıklarını biliyoruz.

İngiltere başbakanı , Türkiye ancak 3.000 yılında üye olur diyerek birliğin gerçek düşüncesini açıklamıştır. Ki, bu zaten bilinen bir gerçek.

Türkiye'den çok çok daha geri ülkeler birliğe alınırken Türkiye gibi bir ülkenin kapıda bekletilmesi oyalamaktan başka bir şey değil. Türkiye üzerinde çok büyük çıkarları ve planları olan bu ülkeler Türkiyenin yönünü değiştirmesini kendi çıkarları açısından istemedikleri gibi , kendilerinden de uzaklaşmasını İstemiyorlar.

Türkiyenin bu birliğe giremeyeceğini daha doğrusu kabul etmeyeceklerini onlarda biliyor biz de biliyoruz. amaç sadece oyalamak ve bizden koparabilecekleri ne varsa koparmak.

Bizden istedikleri şeylerden bazıları direk iç işlerimize müdahale olup bunu bahane ederek zaman kazandıkları bir gerçek. Terör tanımı değiştirilmeli?......

Bu şartın içeriğini anlamak zor değil. Kendilerine yapılan en ufak saldırıda hepsi birlik olurken , bize yapılan saldırılarda bizi değil teröristleri destekliyorlar......

Düşünce ve ifade özgürlüğünde sıkıntı varmış.

Bu sadecekendilerine yakın olanlar sıkıntılarını dile getirdiklerinde gerçek ama ülkesinisevenler konuşunca farklı. Kendilerinden bir örnek ;

Fransa : Ermeni soykırımını reddetmek suçtur .. Nerde bizden istedikleri özgürlük? Bu sadece bir örnek. Bizden istediklerini önce kendileri uygulasın. Kendilerinin uygulamadıklarını Türkiye'ye dayatmaları bunların bahane olduğunun ifadesi.

Türkiye'de Hiristiyanlıkla ilgili en ufak bir karikatür , resim, söz ve hakaret olmazken Bu gelişmiş medeniyette islama ve peygamberimize karşı , kutsal kitabımıza karşı yapılan hakaretlerin sayısı belli değil.

Türkiye'de hristiyan ve farklı dinlerdeki insanlara en küçük bir saldırı olmazken ve bizlerle eşit haklara sahipken birlik içinde müslümanlara yapılan saldırıların sayısı belli değil.

Dinimizde insanlık sevgisi varken sırf müslümanlara yapılanların sayısı belli değil.

Daha bir çok yanlışları ve ikiyüzlülükleri varken Türkiye'ye bakış açıları ve bu birliğe gireceğimiz meçhulken ve İngiltere bu birlikten ayrılmışken neden ayrıldığını düşünerek ;

Bu şartlarda ve yaşananları kıyaslarsak Avrupa birliğine girmek ülkemiz için iyi mi olur kötü mü olur? Bu birliğe girmeli miyiz? Avrupa birliğine girme konunda ülkemizde olası bir referandumda oyunuz hangi yönde olur ?

A - Avrupa birliğine girmeliyiz.

B - Avrupa birliğine girmemeliyiz.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye’den Avrupa’ya dönüşte büyük çile
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 1    978
Avrupa'lılar dikkat Türkiye'de değişen trafik kuralları
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 0    1K
Avrupa'da en fazla AVM Türkiye'de açıldı.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 0    1K
Geri