Acemhöyük

Acemhöyük​

Aksaray ili merkez ilçesine bağlı Yeşilova Beldesi içindeki Acemhöyük 700 x 650 m. ölçülerindeki höyüğü ve onu çevreleyen Aşağı Şehri ile orta Anadolu’ nun en büyük eski yerleşimlerindendir.

Acemhöyük Acemhöyük ilk kez Eski Tunç Çağı’nda M.Ö. 3. binin başlarında yerleşim alanı olarak seçilmiş ve yaklaşık 700 yıllık bir sürede bugünkü ölçülerine yakın bir duruma ulaşmıştır.

M.Ö. 2. binin başından itibaren gelişen yerleşim en parlak dönemini Asur Ticaret Kolonileri Çağı’nda ( M.Ö. 2000- 1700) yıllarında yaşamıştır. Bu çağda Aksaray bölgesine egemen yerel bir krallığın başkenti konumundadır. Bu özelliğinden dolayı yerleşim, höyük dışında onu çevreleyen Aşağı Şehirde geniş bir alana yayılmıştır. M.Ö. 18. yüzyıl sonunda henüz bilinmeyen bir nedenle kentin tamamı yanmış, bu olaydan bir süre sonra da tamamen terk edilmiştir.

Uzun bir aranın ardından Geç Demir Çağında höyüğün bir bölümüne yeniden yerleşilmiş ve küçük bir yerleşim birimi olarak yaşamını Roma devri başına kadar sürdürmüştür.

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’ in Çaldıran seferi sonrasında, İran Azerbaycan’ından bölgeye getirilen üç oba, höyük eteklerine yerleşerek bugünkü Yeşilova’yı oluşturmuştur. Yerleşimin adı olan Acemhöyük de buradan gelir.
 
Geri