Üst
Kaptan43

Baklavayi Unutun Üretimi Durdurulacak!

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Baklavada Antep fıstığı yerine kaymak kullanılacak.

Türk mutfağının önemli damak tatları arasında yer alan baklavada, Antep fıstığı krizi başladı. Antep fıstığının kilogramının 70- 75 TL’yi buldu. Üreticiler zor günler yaşıyor. İzmir Ticaret Odası meclis üyesi Veysel Murat, "Eğer fiyatlar bu şekilde seyrederse elimizdeki Antep fıstığı stoğunu bitirdikten sonra Antep fıstıklı baklava üretmeyeceğim" dedi.

Ağam Baklavaları ortağı ve İzmir Ticaret Odası meclis üyesi Veysel Murat, Antep fıstığının kilosunun 70- 75 TL’ye çıkmasına isyan etti. Ambarcı veya stokçu olarak adlandırılan kişilerce Antep fıstığında karaborsa oluşturulduğunu öne süren Murat, fiyatların yükselmeye devam etmesi halinde Antep fıstıklı baklava üretimini durduracaklarını belirtti.

’BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ’

Geçen yıl Antep fıstığının kilosunun 35 TL seviyelerinde olduğunu hatırlatan Murat şunları anlattı:

"Bu sene ise Antep fıstığının kilosu yaklaşık 50 TL’den açıldı. Mart ayından sonra ise tırmanan fıstık fiyatı şuan 70- 75 TL’ye ulaştı. Geçen sene Antep fıstığında rekolte 300 bin ton olarak gerçekleşti. Bu sene ise rekolte yaklaşık 30 bin ton oldu. Tabi haliyle bu sene rekoltede ciddi bir düşüş var. Ama bir önceki sene çıkan ürünün Türkiye’yi 4- 5 sene idare edebileceği belirtildi. Ürün var ama ambarlarda var. Bu ambarcı ya da stokçu diye tabir ettiğimiz kişiler, ürünü stoklayarak karaborsa yaratılmasına sebep oluyor. Malı piyasa sunmadıkları için Antep fıstığı fiyatında ciddi bir artış var. Tabi bizler bu durumdan mağdur oluyoruz. Ürünü mal eden köylü ve tüccar bu durumdan şikayetçidir. Eğer fiyatlar bu şekilde seyrederse, elimizdeki Antep fıstığı stokunu bitirdikten sonra Antep fıstıklı baklava üretmeyeceğim."
 
neymiş böyle 75 lira. bence bu fiyatların altında başka birşey var. amaç baklavayı kökten bıraktırmak. yunanlılar sahiplenmişti. baklava bizim diye. şimdide onlara yaklaşması için asıl kaynağını kurutuyorlar sanki. öyle bile olsa yunanistan kimki bizdeki gibi yapsın.
 
Geri