İlginç Bir Göz Aldanması

nurikayaci

topragizbiz.com
Katılım
18 Temmuz 2013
Dönen Çiçekler Göz Yanılması
Sevgililer gününde sevdiğiniz bayana hediye edebileceğiniz pembe dönen çiçekler. Bu optik illüzyondan çok güzel bir tablo yaptırabilirsiniz. Odanızın bir köşesinde hiç solmadan suya bakıma ihtiyaç durmadan ve solmadan dönüp dururlar. Güzel bir göz yanılması daha.
donen_cicekler_goz_yanilmasi.jpgParlayan Noktalar Göz Yanılması

Resme baktıkça noktaların özellikle o anda odaklanmadığınız noktaların birden bire parladıklarını ve artı, y harfi, yıldız gibi değişik şekillere büründüklerini göreceksiniz.

goz_yanilmalari_elektrik_motoru.jpgAnafor Göz Yanılması
Yine bir Fenerbahçe renklerinden oluşan anafor gibi dönen bir göz yanılsaması. Bundan güzel bir yer döşemesi olurdu, tabi üzerinde düzgün bir şekilde yürüyebilirseniz.
goz_yanilmalari_anafor.jpg


Kayan kareler Göz Yanılması
kayan_kareler_goz_yanilmasi.jpgcini_fayans_goz_yanilmasi.jpg


Dönme Göz Yanılması
goz_yanilmasi_donme.jpg


Genişleyen Altıgen Yıldız Göz Yanılması

İşte muhteşem bir göz yanılması daha. Bu efekti nasıl veriyorlarsa devamlı olarak genişliyor gibi görünüyor.
genisleyen_altigen_goz_yanilmasi.jpgKüçülen Halkalar Göz Yanılması
İlginç bir göz yanılması daha. Sarı sütunların içindeki gri halkalar devamlı küçülüyormuş gibi görünüyor ama hep aynı boyuttalar.
goz_yanilmasi_kuculen_halkalar.jpg 
Hoparlör vurması Göz Yanılması
İlginç bir göz yanılması olmuş. Hangi daireye bakarsanız çok hızlı bir şekilde kabarmaya başlıyor. Sanki hoparlör vurması gibi. Özellikle yazıyı okurken bu etki daha fazla görülüyor
hoparlor_goz_yanilmasi.jpg


Yaklaşma Göz Yanılması
Baya koyu renkli bir yanılsama olmuş. Resimdeki dört bölge devamlı birbirlerine yaklaşma eğilimi içindeler. Ama bir türlü birbirlerine ulaşamıyorlar. İlginç bir göz yanılması olmuş
yaklasma_goz_yanilmasi.jpgBombe Gerçek Göz Yanılması
Legodan yapılmış bu satranç tahtasının bütün kareleri düzgün, eşit ve birbirine paraleldir. Tamam onu anladık da neden sanki ortasında kocaman bir bombe varmış gibi duruyor. Ufak piyonların dizilimi nedeniyle bir şekilde görme algılamamız yanılıyor. Bu gerçek bir fotoğraftır dilerseniz sizde evinizde deneyebilirsiniz.
santrac_dama_tahtasi_goz_yanilmasi.jpg


[h=3]Genişleyen Çizgi Göz Yanılması[/h]Genişeyen Çizgi Göz Yanılması
Aşağıdaki resme baktıkça ortadaki beyaz çizginin yanlara doğru genişlediğini göreceksiniz. Daha doğrusu genişlediği yanılgısına kapılacaksınız.
genisleyen_cizgi_yanilmasi.jpg


Dönme Dolap Göz Yanılması
Muhteşem bir göz yanılması. Her çocuğun binmekten zevk aldığı dönme dolabın optik illüzyonunu da yapmışlar. Güzel ve ilginç bir çalışma olmuş.
donme_dolap_goz_yanilmasi.jpgTırtıllar Göz Yanılması
Muhteşem bir tırtıl göz yanılması. Yeşil, mavi ve kırmızı renklerden oluşan tırtıllar sağa sola gidiyorlar. Hangisine bakarsanız o duruyor diğeri gitmeye başlıyor.
tirtil_goz_yanilmasi.jpg


 
Yüzük Şeklinde Paradoks Göz Yanılması
Aşağıdaki göz yanılması çok güzel bir şekilde çizilmiş bir paradoks.
yuzuk_paradoks.jpg

Göbek Göz Yanılması

Bu göbek gibi duran resmin içinde sanki dışarıya çıkmak can atan bir şey var. Kabartının altında sanki bir şeyler gezeliyormuş gibi yanılgıya sebep oluyor.
gobek_goz_yanilmasi.jpg


Bu Metro Geliyormu Gidiyormu ?
Oldukça ilginç bir göz yanılması daha. Resmin ortasına gözünüzü hiç kımıldatmadan bakın ve içinizden "geliyor", "gidiyor", "geliyor", "gidiyor" şeklinde tekrarlayın. Gidiyor dediğinizde gittiğini, geliyor dediğinizde de geldiğini göreceksiniz anlık olarak. Gözünüzü oynatmayın ama. Peki, size bu video çekilirken metro gidiyor muymuş yoksa geliyor muymuş?
tren_gelen_giden_metro_goz_yanilmasi.gif


Sonsozluk İşareti Göz Yanılması
Tamda adına uygun bir göz yanılması oldu. Bu resim sonsuzluğu işaret etmekle birlikte sonsuza kadarda dönecektir. Tabi sadece baktığınız müddetçe.

sonsuzluk_isareti_goz_yanilmasi.jpg
 
Çok ilginç resimler. çözünürlüğü milyonlarca piksel olan gözün neden bu tepkileri verdiği bilinmese de çok ilginç resimler.
 
Metro resmi cok ilginc.

tren_gelen_giden_metro_goz_yanilmasi.gif
 
Dönen Spiral Tünel Göz Yanılması
Şimdiye kadar gördüğüm beni çok etkileyen hareketli göz yanılmalarından bir tanesi. Acayip bir dönme efekti var resimde ama bu bir animasyon değil. Hele ki resme tıklayıp birde tam ekran bakacak olursanız, gerçekten de kendinizi bir zaman tünelindeymiş gibi hissedebilirsiniz.
donen_spiral_tunel_goz_yanilmasi.jpg


Sümüklü Böcek Göz Yanılması
Yine çok güzel tasarlanmış ilginç göz yanılmalarından bir tanesi. Gözleriniz hareket ettiçke sanki sümüklü böcekler gezeliyorlarmış gibi oluyor. Bir müddet sonra mideniz bulanabilir.
sumuklu_bocek_goz_yanilmasi.jpg


Sineklik Göz Yanılması

Aşağıdaki Fenerbahçe renklerinden oluşan bu şekile baktıkça sanki evlerimizde kapıdan sinek girmemesi için kullandığımız sineklik gibi sallandığını göreceksiniz. Güzel bir göz yanıltması.
goz_yanilmalari_sineklik.jpg


Üç Çember Göz Yanılması
Sanki bir ebru ustasının elinden çıkmış görünen iç içe duran üç çember baktıkça sanki birbirlerinin tersi yönde dönüyorlarmış gibi bir yanılma meydana getiriyor. Güzel bir yanılma olmuş.
ic_ice_donen_cember_goz_yanilmalari.jpg


Telekinezi Göz Yanılması
Telekinezi, bazı kaynaklara göre düşünce ile maddeye etki etme olarak geçmektedir. Kaşık bükme, nesneleri hareket ettirme gibi. Ama dediğim gibi sadece bazı kaynaklara göre. Bir çoğumuz bu fenomene delicesine bağlanmışızdır. Halihazırda yapamamamıza ve hiç bir ışık görünmemesine rağmen de halen bunun olduğuna olabileceğine inanırız. Bu fenomene kendini kaptıranlara bir bakıma üzülüyorum. Oldukça fazla zamanlarını telekinezi deneyleri ile geçiriyorlar ve boşa harcıyorlar. Ancak yinede bu işten vazgeçmeyecekler için bir anahtar verebilirim. Ne zamanki maddeden geçersin, o zaman maddeye hakim olursun. Bunun tek yolu bu. Bir diğer yol ise aşağıdaki animasyona 30 saniye kadar bakmak :) 30 saniye sonra baktığınız her şeyi bükebileceksiniz.
egilme_bukulme_telekinezi_goz_yanilmasi.gif

 
Git Git Bitmiyor Göz Yanılması
Animasyonda yeşil mavi ve sarı ve uçak motoru gibi duran şeylerin birleştiği yere doğru gidiyoruz ama oraya hiç ulaşamıyoruz. Göz yanılmasının özellikle kenarlarına doğru bakıldığında o birleşim yerinin çoktan geçilmesi gerekiyor ama olmuyor.
ucus_goz_yanilmasi_animasyon.gifBisiklet Tekeri Dönme Göz Yanılması
Bisiklete binmeyi birçoğumuz sever. Saatlerce sıkılmadan bineriz ancak bazen saatlerce pedallamak sıkıcı olabiliyor. Bu bisiklet pedallamadan gidenlerden. Bu saçma girişten sonra gelelim bu resimdeki yanılmayı açıklamaya. Bisikletin tekerlekleri hızlı bir şekilde ileriye doğru dönüyormuş gibi görünüyor ama dönmüyor. Bisiklet tekerlek tellerinin bir tanesinin üzerine fare işaretçinizi getirip bekletirseniz aslında bu tellerin hareket etmediğini görürsünüz.
bisiklet_teker_donme_goz_yanilmasi.gifKaybolan Noktalar Göz Yanılması

Birçok noktalı göz yanılmasında aslında orada olmayan noktalar birden beliriveriyordu. Bu resimde ise bunun tam tersi. Dört elips biçimindeki şekillerin tam ortalarındaki açık yeşil noktalar, bu noktaların bir tanesine baktağınızda kayboluyor.
kaybolan_noktalar_goz_yanilmasi.jpg


Gizli Atatürk Göz Yanılması
Bu çizgili resmin içerisinde bazı pikselleri işaretleyerek Atamızın portresini gizledik. Eminim gözleriniz yanılsa ada Atamızı göreceksiniz. Çok güzel bir optik illüzyon oldu.
ataturk_goz_yanilmasi.jpg

 

[TR="class: msgOddTableRow"]
[TD="class: msgLineDevider"] Dalgalanma Göz Yanılması
Bu mavi karelerden oluşan resim gözünüzü hareket ettirdikçe sanki bir deniz dalgaları gibi bir yanılgıya neden oluyor.
goz_yanilmalari_dalgalanma.jpg
Tüylü kız Kolu Yanılması Çok komik mi diyeyim, iğrenç mi diyeyim, dünyanın sonu mu diyeyim ne diyeyim bilmiyorum bu fotoğrafa. Böyle bir kız arkadaş düşmanımın başına verilmesin :) Bu ne bakımsız bir kız. O ne biçim bir kol öyle. O kadar tüyün içinden bir de edalı edalı bakması yok mu sanki herşey normalmiş gibi :)) Çok ilginç bir göz yanılması olmuş. Aslında fotoğrafta görünen o tüylü omuz yatağa uzanmış erkek arkadaşının kıllı bacağı.
goz_yanilmasi_t%C3%BCyl%C3%BC_kiz_kolu.jpg

2 Ahşap Takoz Göz Yanılması Hazır olun çok acayip bir soru geliyor. Burada gördüğünüz iki takoz bir tane mi iki tane mi? Sorunun cevabı çok değişken. Bakana göre değişir. Hatta bakanın bakışına göre değişik demek daha doğru. Takozları yavaş yavaş yukarı doğru takip ediyoruz ve ikinci takoz budağına kadar her şey yolunda. Budaktan sonrası ise olmak yada olmamak gibi bir şey. İlginç bir göz yanılması. Bu arada fotoğrafı elinize alıp bir marangozun yanına gidip bundan bir tane sipariş vermeyi denemeyin sakın. Hiç de anlayışla karşılayacağını sanmıyorum

ahsap_takoz_goz_yanilmasi.jpg
Hipnoz Spiral Göz Yanılması İşte karşınızda göz yanıltan spiral. Göz yanılma resimlerinin ilklerinden bir tanesi. Seneler önce ilk denediğimde gözlerime inanamamıştım. Artık herhalde bilmeyenimiz yoktur bu tekerleri. Ben yinede bunu ilk defa gören yeni nesiller için bir kaç yazmak istiyorum. Spiralin ortasındaki beyaz noktaya en az 30 saniye bakıyoruz ve daha sonra başka bir yere bakıyoruz. Baktığımız yer artık eskisi gibi stabil olmayacaktır (stabil ne demekse). Sanki baktığımız yerin içerisinde bir şeyler geziyormuş orayı şişiriyormuş gibi olacaktır, dalgalanma gibi. Ben bazen bir flulaşma gibi halüsinasyon gibi tuhaf tuhaf şeylerde görüyorum.
spiral_hipnoz_yanilmasi.gif[/TD]
[/TR]
 

[TR="class: msgEvenTableRow"]
[TD="class: msgLineDevider"]
Dönme Dolap Göz Yanılması
Dönme dolap ne tarafa dönüyor sizce? Yok bu sefer tahmin ettiğiniz gibi bir soru değil. Bu dönme dolap siz nereye isterseniz o tarafa dönüyor. Bilinç altınızda önceden gördüğünüz dönme dolabın nereye döndüğü bilgisi varsa ilk gördüğünüzde o tarafa dönüyor. Ama tam tersi yönde döndüğünü görmek isterseniz, gözlerinizi dönen dışından istediğiniz yöne doğru yuvarlak çizerek gezdirin, üstten başlarsanız daha başarılı olursunuz. Ben denedim iki yöne de döndürebildim. İlginç bir yanılgı.

donme_dolap_animasyon_yanilmasi.gif


Biri İçinde Dönen Çarklar
Böyle birkaç dönme efekti vardı sanırım sitede. Bu resmi diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise siyah beyaz olması. İlk defa bu kadar etkili ve siyah beyaz olan hareketli bir göz yanılmasına rastlıyorum. Çarklar oldukça güzel dönüyorlar.
birbiri_icinde_donen_carklar.jpgAşk Adamı Vurur Göz Yanılması
İnsan sevince hayata bakış açısı değişir. Aşk adamı vurur derler. Buda sanırım onun ispatlarından bir tanesi. Hiç aşık olmamış ancak aşıkların dünyayı nasıl gördüğünü merak edenler varsa animasyona en az 30 saniye baksınlar, uzun bir müddet her şeye sevgiyle bakacaklarına eminim :)

kalp_goz_yanilmasi.gif[/TD]
[/TR]
 
:yuppi: :megafon: çok ilginçççç
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Marmaris - Göz Kamaştıran Bir Belde
 • Ugur
 • Ugur,
 • Gezi - Turizm
 • 0    6K
32 Erkekle Terk Edilmiş Bir Adada 7 Yıl Mahsur Kalan Kadın
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 1    47
Ceylan - Bir Sivaslı Uğruna
 • Ugur
 • Ugur,
 • Müzik
 • 0    63
26 Nisan 2024 Cuma Hutbesi - Her İşin Bir Ahlakı Vardır
 • BULUT
 • BULUT,
 • Dini Konular
 • 0    61
Geri