Üst
Dostun Hakikisi...

Dostun Hakikisi...

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

Dostun Hakikisi
Dostun Hakikisi
Genç adamın biri, dermiş babasına her gün;
“Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi”
Baba, itiraz eder... Olmaz öyle çok dost, hakikisi belki bir, belki iki. Fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki...

Devam eder durur konuşma... Aralarında başlar bir tartışma. Karar verirler bir sınava. Dostun hakikisini anlamaya... Bir akşam bir koyun keserler, Ve koyarlar çuvala.
Baba der ki oğluna, 'Hadi al bu çuvalı, şimdi götür dostuna'.

Çuvaldan kanlar damlamakta! Sanki öldürmüşler de bir adamı, koymuşlar çuvala. Dıştan böyle sanılmakta.

Delikanlı sırtlar çuvalı, Gider en iyi bildiği dostuna, çalar kapıyı. O dost, bakar ki bir çuvala hem de kanlı, Kapar hızla kapıyı delikanlının suratına, almaz içeri arkadaşını, böylece tek tek dolaşır delikanlı, kendince tanıdığı, sevdiği dostlarını.

Ne çare, hepsinde de sonuç aynıdır. Evlat geriye döner. Ama içten yıkılır...

Babasına dönerek; “haklıymışsın baba” der. “Dost yokmuş bu dünyada ne sana, ne de bana.

Baba 'Hayır Evlat 'der, benim bir dostum var bildiğim. Hadi, çuvalı alda bir kerede git ona.

Genç adam, çuvalı sırtlar tekrar. Alnından ter, çuvaldan kanlar damlar... Gider, baba dostuna. Kabul görür, sevinir. O dost, delikanlıyı alır hemen içeri. Geçerler arka bahçeye. Bir çukur kazarlar birlikte, Çuvaldaki koyunu gömerler adam diye, Üzerine de serpiştirirler toprak. Belli olmasın diye dikerler sarımsak... Genç adam gelir babasına; 'Baba, işte dost buymuş' diye konuşunca, Babası; 'daha erken, o belli olmaz daha. Sen yarın git O'na, çıkart bir kavga, Atacaksın iki tokat, hiç çekinmeden ona, işte o zaman anlaşılacak, dostun hakikisi. Sonra gel olanları anlat bana...' Genç adam, aynen yapar babasının dediğini.. Maksadı anlamaktır dostun hakikisini, babasının dostuna istemeden basar iki tokadı! Der ki tokadı yiyen DOST; 'Git de söyle babana, Biz Satmayız Sarımsak Tarlasını Böyle İki Tokada!’
 
Gercekten iyi ve hakiki dostmus. Bu devirde aslinda denemek lazim gcek dost olarak görünenleri acaba böyle dost cikarmi. Ellerine saglik
 
Suça ortaklık :) Çok güzel bi hikaye ama gerçekten öldürülen biri olsaydı hakkını kim savunacaktı? Ya haksız yere öldürdüyse adamı. Böyle dost seçimi olmaz. Bence en kötüsü saklamasına yardımcı olan adam.
Haksızlı karşısında susan , dilsiz şeytandır..
Böyle bir öz hatırlıyorum. Hadis olabilir.
Ben olsam saklamazdım. yüne de büyük konuşmayam :)
 
Öldürdügü kisiyi basima bela etmeye çalisan adam dostum olamaz arkadas.çuvala koyup onca yolu yürümektense,evine yakin biryere gömsün :)
 
yazık oldu koyuna :)
 
Geri