Dünyanın En Soğuk Köyü - Oymyakon

Ugur

Administrator
Oymyakon, Rusya'nın Saha Cumhuriyeti'ne (Yakutistan) bağlı Oymyakon ulusunda yer alan ve dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen köydür. Nüfusu 2014 yılı verilerine göre 517'dir. Verhoyansk kasabasıyla birlikte dünyanın havası en soğuk yerleşim birimlerinden biri olsa da birçoklarınca dünyanın en soğuk yerleşim birimi olarak kabul edilmektedir. Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde, kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobiller kullanılamamaktadır.

oymyakon.jpg


Saha Cumhuriyeti'nin doğusunda ve Indigirka Nehri'nin kıyısında bulunan bulunan köy, Arktika'ya çok yakın olmasından ötürü Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanabilirken yaz aylarında 21 saate kadar güneş görmektedir. Köy, deniz seviyesinden 741 metre yükseklikte yer almaktadır.

Tundra iklimi'nin etkisi altında bulunan köyde kış aylarında hava sıcaklığı -50 °C 'nin altında seyretmektedir. Hatta yaz aylarında bile oldukça soğuk olan köyün hava sıcaklığı çoğu zaman -10 °C 'ye kadar inebilmektedir. Oymyakon meteoroloji istasyonu tarafından 6 Şubat 1933'te hava sıcaklığı -67.7 °C olarak ölçülmüştür ve bu hâlen köy için rekor olarak kabul edilmektedir.

 
Son düzenleme:
Üst