Genel Kültür Dünyanın En Uzun Tüneli - Gotthard Zemin Tüneli

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
gotthard.jpgGotthard Zemin Tüneli, Gotthard dağ kütlesinin altından geçen bir tüneldir. 1 haziran 2016 tarihinde açılışı yapılan tünel İtalya ve İsviçre arasındadır ve 57 km uzunluğundadır. Trenler saatte 250 km/h'ten fazla bir hızla Zürih ile Milano arasını 2 saat 40 dakikada alabilecekler. Tünel, Erstfeld ile Bodio arasındadır.

İnşaatına 1996 yılında başlanmış, sondajı 2011 yılında tamamlanmış ve ticari hizmete girişi 11 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşmiştir.

Dünyanın en uzun tünelidir. Aynı zamanda kaya örtüsünün 2.450 metre yüksekliğe ulaşması nedeniyle dünyanın en derin tünelidir.

Gotthard Zemin Tüneli, Alptransit projesinin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Toplam maliyeti 19 milyar Fr. olarak hesaplanan projenin 13 milyar Fr.lık kısmı Gotthard Zemin Tüneli'ne ayrılmıştır.

57 km uzunluğundaki Gotthard Zemin Tüneli, 1881'de yapımı tamamlanmış olan 15 km.lik eski Gotthard tünelinin o yıllarda kazanmış olduğu dünyanın en uzun tüneli niteliğini yeniden kazandı. Yeni tünel 57 km. boyunca uzanan tünelden oluşur ve her birinden bir ray hattı geçer. Tünellerin 178 noktasında her iki tüneli birbirine bağlayan acil yardım istasyon noktaları bulunmaktadır. Bu istasyonlar yangın, kaza gibi durumlarda kullanılabilecek su doldurma, yangın söndürme ve tren kurtarma malzemeleriyle donatılmıştır. Projenin başında bu istasyonlardan birinden (800 metre yerin altından) yukarıya 'Porta Alpina' kapısına bir asansörle bağlantı yapma fikri vardı. Böylece Porta Alpina yerin 800 metre altındaki dünyanın en derin tren istasyonu olacaktı. Ancak 40.50 milyon Fr. maliyeti ve yıllık 2.5 milyon Fr. işletme masrafı olan bu proje verimli bulunmadığı için rafa kaldırıldı
 
Geri