Üst
Kaptan43

İnternettinde Helali ve Haramı Olurmu Demeyin..

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Yeni kullanıma açılan bir arama motoru, tüm dünyadaki Müslümanlar'a, İslam kurallarcayasaklanmış içerikten arındırılmış 'helal sonuçlar' sunuyor.

Halalgoogling' adlı arama motoru, kullanıcılarınaradıkları içeriği Google ve Bing gibi popülerinternet arama motorlarının kaynaklarındantopluyor ve site içi filtreler sayesinde,kullanıcıların 'haram içeriği' görmesini engelliyor.

Site kullanıcılarının 'pornografi, çıplaklık, gey, lezbiyen, biseksüel, kumar' gibi kelimelerle yaptıkları aramalar sadece 'eğitsel içerik' taşıyan sonuçları karşılarına çıkarıyor.

Halalgoogling tarafından yayımlanan bir basın açıklamasında "Tüm dünyadaki 1,5 milyar Müslüman'ın internetteki içerikten duydukları hoşnutsuzluk, böylesi bir arama motorunu zorunlu kıldı" ifadelerine yer verildi.

Arama motorunun filtreleri, önceden belirlenmiş bir 'kara listedeki' internet sitelerinden elde edilen sonuçları da kullanıcıların görmesini engelliyor.

Ayrıca, kullanıcılara, 'haram içeriği' site yöneticilerine bildirmeleri için bir tuş da sağlanıyor.

Pakistan Express Tribune gazetesinin blog yazarlarından İman Şeyh, bu sitenin gerçekten işleyip işlemediğini denemiş. Arama motorunda 'seksî' sözcüğünü arattığını yazan Şeyh, "Karşıma çıkan sonuçlar eğitici olmaktan çok vaaz verir nitelikteydi" diyor. Yazar, karşısına çıkan sonuçları anlatırken "Örneğin 'Şu seksî kızlara bir bakın... elbette cehennemde yanmak istiyorsanız' gibi sayfalar karşıma çıktı" diyor.

Halalgoogling, türünün ilk örneği değil. imhalal.com ya da halalsearch gibi benzer arama motorları daha önce de açılmıştı.

Haber365
 
Bu arama motorunu kimse kullanmaz cunku bahsi gecen kelimeler musluman ulkelerde daha fazla araniyor.:)
 
Bu arama motorunu kimse kullanmaz cunku bahsi gecen kelimeler musluman ulkelerde daha fazla araniyor.:)
aynen öyle. yasak dendimi inadına gidiliyor yasağın üzzerine. adı da ilginç. halalgoogling. başka isim bulamadılarmı?
 
Geri