Gezi Turizm Nemrut - Muhteşem Bir Ören Yeri

- Nemrut Dağı, Adıyaman ilinin Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağ silsilesinde bulunur. 1988 yılından beri milli parktır.

Kommagene kralı Antiochus Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir.

Mezarda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan kazılarda da Antiochus'un mezarı bulunamamıştır.

Nemrut Dağı 1987'de UNESCO tarafından Dünya mirası alanı ilan edilmiştir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta'ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları içerisindedir. Adıyaman hava alanından ulaşım oldukça rahat ve kolaydır. Adıyaman ve Kahta ilçesinden Nemrut dağına ve diğer tarihi yerlere servisler vardır.

Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park'ın ana özelliğini teşkil etmektedir.

Antiochos'un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia (Eskikale),Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir. Eski çağlarda Komagene olarak anılan bu bölgede, I.Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I. Antiochos (M.Ö. 62-32)un egemen olduğu yıllarda önem kazanmıştır. MS.72 yılında da Roma'ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiştir.

Nemrut Dağı doruğundaki kalıntıları yerleşme yeri olmayıp Antiochos'un Tümülüsü ve kutsal alanlardır. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim tepe üzerinde bulunmaktadır. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin anakayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir. Girişi kuzeyden olup doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer almaktadır.

Her iki terasta da aslan ve kartal heykelleri arasında yüksekliği 7 metreye ulaşan oturur vaziyette dev heykeller sıralanır, bunlar yazıtları ve kabartmaları olan ortostad (dik olarak konulan büyük taş bloklar)'la çevrilmiştir. Eski Kahta Köyü yakınında Kommagene'nın başşehri Arsameia yer alır. Burada, Mithridates'in kutsal alanı bulunmaktadır.

Kahta Çayı'nın bir kolu olan Cendere Çayı'nın daraldığı yerde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılan Cendere Köprüsü yer almaktadır. Köprü sütunları üzerindeki kitabeye göre Kommagene şehirleri tarafından Roma İmparatoru Septimus Severus (MS 193-211) ile karısı ve oğulları onuruna yaptırılmıştır. Arsameia'nın 10 km güneybatısında 21 metre yüksekliğinde krallık kadınlarının gömüldüğü Karakuş Tepe Tümülüsü bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Antik çağlara ait en önemli miraslardan biri olan Nemrut Dağı Ören Yeri, bugün dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin ilgi odağı.

Dört bölümden oluşan bu tarihi ören yeri, pek çok heykelin ve anıtın yer aldığı tümülüs, kırma ve çakıl taşlarının yığılmasıyla oluşturulmuş ve etrafındaki teraslara ateş sunağı ve Greko - Pers tarzında yapılmıştır.

Doğu Terası, 10 metre yüksekliğinde tahtlar üzerine oturtulmuş dev tanrı heykellerinin bulunduğu bölümdür. Heykellerin yüzleri güneşin doğuşunu izlemek için doğuya dönüktür. Terasta sırasıyla, Kommagene Krallığı'nın gökyüzü hâkimiyetini temsilen koruyucu kartal, krallığın yeryüzü hâkimiyetini temsilen koruyucu aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene, Zeus, Apollon ve Herakles heykelleri bulunur. Ayrıca Kral Antiochos'un dini ve sosyal içerikli 237 satırdan oluşan vasiyeti de buradadır. Kuzey ve güneyinde ise Kommagene Kraliyet ailesininin kabartma stelleri yer alır. Heykellerin önünde ise ateş sunağı ve oturan bir aslan heykeli bulunur. Misafirler, güneşin muhteşem doğumuna bu terastan tanıklık eder.

Batı Terası, yine Doğu Terası gibi tahtlarına oturmuş dev tanrı heykelleri ile Kommagene Kralı I. Antiochos'un heykelinin bulunduğu bölümdür. Kral heykelinin tanrılarla tokalaşma kabartmalarının da bulunduğu teras, aynı zamanda astroloji ile ilgili aslan horoskop kabartmasının da görülebileceği yerdir. Güneşin batışı ve oluşturduğu çarpıcı renkler, bu terastan izlenir.

Kuzey Terası ise diğer iki terası birbirine bağlayan bir tören yoludur. Bu terasta yapımı tamamlanamamış stel ve kaideler yer alır.

Kommagene Krallığı'nın yaz aylarında yönetiminin gerçekleştirildiği bölge olan Arsameia, Kahta Çayı'nın doğusunda bulunuyor. Arsameia Örenyeri olarak bilinen bölgenin güneyinde tören yolu ve pek çok heykel ile steller bulunurken, Anadolu coğrafyasının bilinen en büyük Grekçe kitabesi de buradadır.

Nasıl Gidilir?

Tarihin en özel tanıklarından biri olan Nemrut Dağı, ulaşım olanakları açısından oldukça gelişmiş bir coğrafyada bulunuyor.

Adıyaman Havalimanı ile bölgeye ulaştıktan sonra Nemrut'a hareket eden otobüslerle ya da kiralayabileceğiniz aracınızla Karadut Köyü üzerinden gelmeniz mümkün.

Karayolu ile seyahat etmek istiyorsanız, Adıyaman istikametine gelen otobüs firmaları ile şehre ulaştıktan sonra yine aynı güzergâh üzerinden yöreye ulaşabilirsiniz.

nemrutfxf.jpg


nemruttt.jpg


nemrutt.jpg


Kaynak: wikipedia, goturkey
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri