Üst
Sahil Çıkıntısı - Gizemli Sahil Oluşumları

Sahil Çıkıntısı - Gizemli Sahil Oluşumları

Sahil çıkıntısı adı verilen bu gizemli oluşumların gizemli olmalarının nedeni, bilim insanlarının henüz bu oluşumların nasıl meydana geldiğine bir açıklama getirmemiş olması.

sahil-cikintisi-1.webp
sahil-cikintisi-1.webp


Genelde fırtınalar sırasında veya sonrasında oluşan sahil çıkıntılarını sıradışı yapan şey tekdüze ve düzenli olmaları. Bu oluşumların meydana gelmesine dair hakim olan 2 görüş var;

1. Bunlardan ilki olan 'sabit kenar' teorisi, sahile normal şekilde gelen dalgalar ile sahile dik gelen 'kenar' dalgaları arasındaki ilişkiyi içeriyor. Bu dalgalar arasındaki etkileşim sonucu farklı dalga şiddetlerinde düzenli boşluklu noktalar oluşturuyor.

2. Diğer teorinin adı ise 'kendini örgütleyen teori' ve bu çıkıntıların düzenli dalgalar ile, akım ve kumların etkileşimi sonucu zaman içerisinde oluştuğunu iddia ediyor. Birçok bilim insanı, her iki teorinin de ortak çalışarak bu nadir yapıları oluşturabileceğini düşünüyor.

sahil-cikintisi-3.webp
sahil-cikintisi-3.webp


Aşağıda fotoğrafları bulunan gizemli sahil oluşumlarına sahil çıkıntısı adı veriliyor ve gizemli olmalarının nedeni ise bilim insanlarının bu oluşumların nasıl meydana geldiğine dair henüz kesin bir açıklama getirmemiş olmaları.

sahil-cikintisi-2.webp
sahil-cikintisi-2.webpsahil-cikintisi-4.webp
sahil-cikintisi-4.webpsahil-cikintisi-5.webp
sahil-cikintisi-5.webpsahil-cikintisi-6.webp
sahil-cikintisi-6.webp
 
Geri