Ansiklopedi Şark Çıbanı- Leishmaniasis

Dişi tatarcıkların kan emme işlemi sırasında bulaşan Leishmania parazitinin oluşturduğu bir hastalıktır. Özellikle Çukurova yöresinde sık görülmektedir. Farklı formları mevcuttur. Tatarcıklar gün içinde kan emerek dolaşır gece ise kuytu yerlere kaçarlar. Tatarcık ısırığı dışında cinsel ilişki ile, kan nakli ile ve plasenta yolu ile geçiş bildirilmiştir.

leishmania.jpg


Deri leishmaniasisi: Deri ve mukozaları etkiler. %90 oranında akut formdadır. Kuru (kentsel) ve ıslak (kırsal) tipte olabilir.

Kuru tip ısırığın ardından 2 ay - 1 yıl sonra deride basit böcek ısırığı şeklinde başlar. Oluşan kırmızı kabarıklık 6 ay içinde büyür ve ortası yara halini alır. Yaranın üstü zor kalkan bir kabuk ile kaplıdır. Genellikle tektir ve içinde bol parazit barındırır. Aynı anda birden fazla ısırmada çoğul lezyon gelişebilir. Giysinin kapatmadığı yerlerde gözlenen yara ortalama 1 yıl içinde iyileşir.

Islak tipte tatarcığın kan emdiği yerde büyük sivilce benzeri kızarıklık oluşur. Çevresinde kabarılıklar vardır ve kısa sürede büyüyerek yara halini alır. Sert ve ağrılıdır. Komşu bölgelerde lenf bezleri büyüyebilir ve 2-6 ay içinde iyileşirken iz bırakır.

Kronik tipte ise belirtiler yıllarca iyileşmeden devam eder.

Tanı için biyopsi gerekebilir. Tedavide beş değerli antimon bileşikleri kullanılır. Önlemede tatarcıklarla mücadele önemlidir.

Kaynak: florence.com.tr
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Şark Ekspresi (Orient-Express)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    7K
Geri