Üst
Tülütabak Nedir?

Tülütabak Nedir?

Tülübatak gösterisi, Milli Mücadele döneminde debbağların (deri tabaklayan - sepileyen kişiler), özellikle yüzlerini, el ve kollarını, ayaklarını baca kurumuyla boyayıp, farklı giysiler ve aksesuarla korkutucu bir görünüme kavuşarak Balıkesir'i işgal eden Yunan askerlerini korkutup kaçırdıkları rivayetinden ortaya çıkan gösteridir. Her yıl sadece kentin kurtuluş günü olan 6 Eylül'de yapılır.

tulitabak-1.webp
tulitabak-1.webp


"Tülütabaklar", Kuvayımilliye kenti Balıkesir'de kurtuluş mücadelesinin önemli simgeleri arasında gösteriliyor.

tulitabak-2.webp
tulitabak-2.webp


Yunan işgali dönemlerinde düşmanı korkutup kaçırdıkları rivayet edilen "Tülübataklar", o yıllarda cephane olarak silah yerine keçi ve koyun postu, baca kurumu, çan, at ya da manda kuyruğu ve küçük bir değnek kullanıyor.

tulitabak-3.webp
tulitabak-3.webp


Deri ve postları birtakım işlemlerle kullanılabilecek duruma getiren Debbağların, korkutucu görünüşlerine verilen ad olan ''Tülütabak'', her yıl 6 Eylül'de kentteki deri işçileri, üniversite ve lise öğrencilerinin desteğiyle canlandırılıyor.

tulitabak-4.webp
tulitabak-4.webp


Kurtuluş Savaşı'nda eline silah dahi almadan düşmana korku salan "Tülütabaklar", Yunan askerlerinin korkulu rüyası olsa da 6 Eylül kurtuluş günlerinde heyecanla bekleniyor ve çok seviliyor.

Kaynak: AA
 
Geri