Üst
101 TL şoku tüm ehliyeti olanlara

101 TL şoku tüm ehliyeti olanlara

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

373101243878.webp24 milyon sürücü ehliyeti değişiyor. Değişikilk sırasında harç alınmayacak ancak değerli kağıt bedeli tahsil edilecek.
TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınarak yasalaşması beklenen torba kanun teklifi ile vatandaşa yeni bir külfet geliyor. Ehliyetlerinin değiştirilmesini öngören madde uyarınca 24 milyon sürücüden her biri, 101 lira tutarında '''Değerli kağıt bedeli'' ödeyecek.

Kanun teklifi, ehliyetleri süreli hale getiriliyor. Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek.

Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken trafik harcı vermeyecek. Ancak ''Değerli kağıt bedeli'' ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi. Böylece Maliye 24 milyon sürücünün her birinden yeni ehliyet için 101 lira alacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunun CHP'li üyeleri Aydın Ayaydın, İzzet Çetin, Musa Çam, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Gümüş, Kazım Kurt, Mevlüt Aslanoğlu, Müslim Sarı ve Aşkın Türeli, komisyon raporuna yazdıkları muhalefet şerhinde bu konuya değinerek şöyle dediler:

''Teklifte harç istisnası getirilmekle birlikte, değerli kağıt bedeline ilişkin bir hüküm yoktur. Bu durumda vatandaşlar, ehliyet yenilenmesinde 2013 yılı için 101 lira olarak belirlenen ve her yıl Maliye Bakanlığınca güncellenen bu tutarı ödemek durumunda kalacaktır. Ehliyetlerin yenilenmesinde, harç alınmayacak ancak değerli kağıt bedeli alınacaktır. Bu konu mali hesapların gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kağıt bedeli de alınmamalıdır''

Kaynak: Gazeteport
 
Hani yeni kimlik kartlarının içinde ehliyette olacaktı.
 
"Harc" alinmayacak ama "degerli kagit parasi" alinacak..Ne anladim ben bu isten...
 
Yani Yumurta degil onun yerine degisik isim kullaniyor KIKI gibi.. :D yani arkadas parayi alacam ama öyle ama böyle
 
Yani Yumurta degil onun yerine degisik isim kullaniyor KIKI gibi.. :D yani arkadas parayi alacam ama öyle ama böyle

İşte işin sırrı bu. Hem yeni kimliklerde ehliyet olacak diyelim hemde değerli kağıt parası verelim. ne iş anlamadım?
 
Yeni ehliyetin fiyati 15 lira olarak belirlendi.

"86 TL kimin cebine gidecekti" diye soran vatandaşa Şimşek, "millete hizmet için milletin hazinesine gidecekti! Vergi gelirinin yüzde 21'i eğitime, yüzde 20'si sağlığa, yüzde 23,5'ü sosyal güvenliğe…" şeklinde cevap verdi.


Kaynak
 
Geri