Evde Kal Türkiye

Adnan Şenses Hayatını Kaybetti

  • Konbuyu başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi
  • 5,120
  • Okuma süresi: 1:53

Ugur

Administrator
Ünlü sanatçı Adnan Şenses, tedavi gördüğü Memorial Hastanesi'nde vefat etti. Mide kanserine yakalanmasının ardından iki yıl önce geçirdiği mide operasyonu sonrasında onkolojik takibi ve tedavisi sürdürülen Şenses, eski kalp hastalığı nedeniyle yaşadığı şikayetler üzerine 5 Aralık 2013 tarihinde Memorial Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Kardiyoloji, onkoloji ve hematoloji bölümlerinde tedavisi sürdürülen ünlü sanatçının durumunun ağırlaşması üzerine akşam saatlerinde normal servisten yoğun bakım ünitesine alındı. Sanatçı Şenses, tüm müdahalelere rağmen saat 20.30'da hayatını kaybetti.


ADNAN ŞENSES KİMDİR?

Türk sanat müziğişarkıcısı, müzisyen bestekar söz yazarı ve eski sinema oyuncusu olan ünlü sanatçı Adnan Şenses, 1935 yılında Bursa'da dünyaya geldi. İlkokula Ankara İsmet İnönü ilkokulu'nda başlayan Adnan Şenses, tahsilinin devamını İstanbul'a taşındıkları Karagümrük İlk ve Ortaokulu'nda tamamladı. Ailesinin isteği üzerine marangozlukla ilgilenen Şenses, 1956 yılında çevresinin sesine verdiği ilgi doğrultusunda müzik hayatına atıldı.

İlk filmini 1960 yılında "Fakir Şarkıcı" adında yaptı. Bu sıralarda ilk musiki derslerini Suzan Yakar Rutkay'dan aldı. 1961'de Rutkay ile evlendi. 1964'te Meral Tunalı ile evlendi ve Arzum adında bir kızı oldu. Daha sonra Ayten Kahraman ve Londra'da Christine adlı bir İngilizle evlendi. 1984'te evlendiği Hayal Devran ile altı ay evli kaldı. Son evliliğini "doyasıya aşk yaşadığım son evlilikti" dediği Lale Hanımla 1990'da yaptı.


İlk önce Ankara Radyosu'nda çalışan Şenses, 16 yıl burada hizmet etti. Ardından, ünlü gazinolarda çalıştı, 47 film çevirdi ve birçok albüm yayımladı. "Altın plak"ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ödül aldı. 2013 yılında Sezen Aksu'nun hediye ettiği "Bekleyemedin Mi" ve "Kaybolan Yıllar" isimli şarkılarının da bulunduğu "Adnan Şenses Bir Efsanedir" albümünü yayınladı. Albümde Sezen Aksu dışında Selami Şahin ve Selçuk Tekay gibi isimlerin de şarkıları yer aldı.

Kaynak:haberturk
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst