Üst
Cher Ami - Cephede 194 Askerin Hayatını Kurtaran Kahraman Güvercin

Cher Ami - Cephede 194 Askerin Hayatını Kurtaran Kahraman Güvercin

cher-ami.jpg
cher-ami.jpg
Cher Ami (Fransızca, "sevgili arkadaş" anlamına gelir), İngiltere'deki güvercin meraklıları tarafından I. Dünya Savaşı sırasında Fransa'daki ABD Ordusu Muhabere Birliği tarafından kullanılmak üzere bağışlanan, eğitilmiş bir erkek posta güverciniydi. Ekim 1918'de Meuse-Argonne taarruzu sırasında ciddi yaralanmalara rağmen kuşatılmış bir taburdan dost ateşi bombardımanına son verilmesi için mesaj iletmesi ile ünlüdür.

3 Ekim 1918'de Binbaşı Charles White Whittlesey ve 550'den fazla asker, yiyecek ve cephane olmadan düşman hatlarının arkasındaki tepenin yamacında küçük bir çöküntüde mahsur kaldı. Ayrıca, yerlerini bilmeyen müttefik birliklerden dost ateşi almaya başladılar. Birçoğu öldürüldü ve yaralandı ve yalnızca 194 asker hala hayattaydı ve çatışmanın sonunda yakalanmadı veya yaralanmadı.

Habercileri sürekli olarak Almanlar tarafından yakalandığı veya öldürüldüğü için, Whittlesey güvercinlerle mesajlar göndermeye başladı. "Çok yaralı var. Tahliye edemiyoruz." yazılı ilk mesajı taşıyan güvercin vuruldu. "Askerler acı çekiyor. Destek gönderilebilir mi?" mesajıyla ikinci bir kuş gönderildi. O güvercin de vuruldu. Whittlesey'in adamlarını destekleyen topçu bataryaları, Whittlesey'in adamları için Charlevaux Ravine'in kuzey yamacında bir "koruma barajı" sağlamaya çalıştı, ancak Whittlesey'in vadinin güney yamacında olduğuna inanarak, yanlışlıkla taburu hedef alan bir barajla sonuçlandı.

cher-ami-mesaj.webp
cher-ami-mesaj.webp
Cher Ami sağ bacağındaki bir teneke kutuya mumlu kağıda yazılmış bir notla gönderildi. "276.4'e paralel yol boyuncayız. Kendi topçumuz doğrudan üzerimize ateş açıyor. Tanrı aşkına durdurun şunu."

Almanlar Cher Ami'nin çalılıklardan yükseldiğini gördüler ve ateş açtılar. Birkaç saniye sonra vuruldu ancak tekrar uçmayı başardı. 40 km gerideki tümen karargahındaki çatı katına sadece 25 dakikada ulaştı ve hayatta kalan 194 kişinin hayatını kurtarmaya yardım etti. Göğsünden vurulmuştu, bir gözü kör olmuştu ve bir bacağından sadece bir tendon sarkıyordu.

Cher Ami, 77. Piyade Tümeni'nin kahramanı oldu. Ordu sağlık görevlileri hayatını kurtarmak için çalıştı. Tek bacaklı güvercin seyahat edecek kadar iyileştiğinde, Amerika Birleşik Devletleri'ne giden bir gemiye bindirildi ve General John J. Pershing onu uğurladı.

Güvercin, Verdun'da 12 önemli mesajı iletmedeki kahramanca hizmetinden dolayı bir Palmiye Meşe Yaprağı Kümesi ile Croix de Guerre Madalyası ile ödüllendirildi. 13 Haziran 1919'da Fort Monmouth, New Jersey'de savaşta aldığı yaralardan öldü ve daha sonra 1931'de Posta Güvercini Onur Listesi'ne alındı. Ayrıca Amerikan Posta Güvercini Organize Kuruluşlarından altın madalya aldı.

Kasım 2019'da, Washington'da Capitol Hill'de düzenlenen bir törenle kendisine verilen "Savaşta ve Barışta Hayvanlar Cesaret Madalyası"nın ilk alıcılarından biri oldu.
 
Geri