Şehir Ordu

Ordu
ordud6f66cc32a62ffc7.jpg
Plaka No52
BölgeKaradeniz Bölgesi
Yüzölçümü5.861 km²
Nüfus754.198
Nüfus Yoğunluğu129 kişi/km²
Telefon kodu+452
Rakım25 m
İlçe19
Mahalle772
Ordu, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık otuzuncu şehri. Karadeniz Bölgesinde, Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde yer alan ilin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, batısında Samsun, doğusunda Giresun ili vardır. Büyükşehir statüsünde olan Ordu, 19 ilçeden oluşmaktadır. Yüzölçümü bakımından en büyük 57. ildir.

Osmanlı döneminde, 1920 yılında, bağlı olduğu Trabzon Vilayeti'nden ayrılmış, 4 Nisan 1920 tarihinde il statüsüne kavuşmuştur.

Ordu İl Nüfusu: 754.198'dir (2019 sonu). İlin yüzölçümü 5.861 km²'dir. İlde km²'ye 129 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 531 kişi ile Altınordu)

4 Şubat 2020 TÜİK verilerine göre 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 772 mahalle bulunmaktadır.

Ordu Tarihi​

Ordu ili MÖ 400 yılından önce şehir merkezinin 5 kilometre dışında olan halk arasında Bozukkale olarak bilinen bölgede 'Kotyora' adıyla kurulmuştur. Kotyora, "Kut Yöresi" anlamına gelmektedir.

Ordulu yazar Mithat Baş'ın araştırma ve kaynaklarına göre; Ordu, Osmanlı arşivlerindeki belgelere göre Türkler tarafından kurulmuş bir yerleşkedir. İlk çağ ve Orta çağda bugünkü Ordu’nun kurulduğu yerde aynı adla anılan antik bir kalıntı yoktur. Günümüzde Ordu yakınlarında Bozukkale olarak adlandırılan antik “Kotyora”nın Ordu ile hiçbir tarihi bağlantısı bulunmamaktadır. Ordu adı, 1396 yılında Hacı Emiroğlu Süleyman Bey tarafından Giresun'u fethetmek için toplanan 12 bin kişilik kuvvetin, günümüzdeki Eskipazar mevkiinde toplanması sonucu verilmiştir.

Karadenizli Yazar Özhan Öztürk'e göre ise Kotyora adı bölgenin eski sakinleri olan Kolhislilerden (Tzan/Lazlardan) mirastır. Kotyora kelime anlamı itibarıyla Koto (Eski Lazca: Çanak, çömlek) + uri (Lazcada aidiyet belirtir) Kotoyuri, "çömlekçi; çanak, çömlek yapılan yer" anlamına gelir. Bölgenin eski sakinleri olan Tzan/Can/Zan (Lazların) Antik ve Orta Çağ kaynaklarıyla sabit varlığı ve bölgeye Canik (Tzanika/Zanik: Tzan/Can/Zan: Lazların eski ulusal isimleri + ika bölge, ülke, toprak = Tzan/Laz Bölgesi) ismini ve başka pek çok toponim bırakmaları şehre de Kotyora ismini verdiklerini destekler niteliktedir.

Ayrıca 1831'de ise Fatsa sınırlarından itibaren Ordu, Ulubey, Gölköy yöreleri tamamen Mesudiye ve Aybastı ilçeleri Erzurum eyaletine bağlı Şarkikarahisar livasına, Fatsa'nın iç ve batı kısımlarıyla Ünye, Canik (Samsun) livasına bağlanmıştır.

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ve akabinde 2013 yılında çıkarılan 6447 sayılı kanun ile Ordu'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

ordu-genel63c638945d434825.jpg


Coğrafya​

Ordu il merkezi 41° kuzey paraleli ve 37° ve 38° doğu meridyenleri arasında, Karadeniz Bölgesi'nin, Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. İlin kuzeyini Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sıraları kaplamaktadır. Kıyılara yakın tepelerle başlayan bu dağlar içeri doğru gittikce yükselir. Ordu, Giresun ve Sivas ilinin birbirlerine komşu olduğu kesimde 3.000 m yi bulmaktadır. İlin en yüksek tepesi Giresun sınırına yakın olan Aşut Obası'ndaki Gönderiç Tepesi'dir.

Ulugöl, Gölköy ilçe merkezine 17 km. mesafede bulunan bir krater gölüdür. 26.5 hektar büyüklüğündeki alan, Tabiat Parkı’dır. Doğal yapısı itibarıyla yüksek peyzaj değerine sahiptir Özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir. Alan içerisinde üç adet heyelan set gölü bulunmakta; göllerden birisi büyük diğer ikisi ise sazlıkla kaplı küçük yapıda göllerdir. Büyük gölde Abant Alası türü balık yaşamaktadır.

Ordu'daki diğer doğal varlıklar; Perşembe Yaylası, Hoynat Adası, Ohtamış Şelalesi, Fatsa Gaga Gölü, Çambaşı Yaylası, Kabadüz Ablak Taşı, Çiseli Şelalesi ve Geçilmez Kanyonu ile Boztepe'dir.

Ordu'nun ilçeleri​

Ordu'nun ilçeleri Ordu ilinin 19 ilçesi vardır. Merkez ilçe Altınordu'dur.
 • Akkuş
 • Altınordu
 • Aybastı
 • Çamaş
 • Çatalpınar
 • Çaybaşı
 • Fatsa
 • Gölköy
 • Gülyalı
 • Gürgentepe
 • İkizce
 • Kabadüz
 • Kabataş
 • Korgan
 • Kumru
 • Mesudiye
 • Perşembe
 • Ulubey
 • Ünye

İklim​

Ordu ilinde Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak arkadan geçen dağ yükseltilerinin azalmasıyla kışın soğuk günlerin sayısı bir iki günle sınırlıdır. İlin iç kesimdeki ilçelerine yükseltinin artmasıyla beraber soğuk bu bölgelerde daha şiddetlidir. Kışın iç kesimlerdeki ilçelerde 6 ay boyunca kar yağar. Bunlara Çambaşı yaylası, Beşiktaşı yaylası ve Sarı obası yaylası örnek olarak gösterilir; kar buralarda mayıs ayına kadar erimez.

Ekonomi​

Fındık Ordu ilinin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. İl Türkiye fındık üretiminin %51'ini sağlamaktadır. Nüfusun %70'inin geliri ise fındıktan karşılanır. Son zamanlarda fındık fiyatlarının 2000 li yılların bile altına düşmesinden dolayı alternatif tarım ürünü arayışları başlamıştır. Bu bağlamda kivi, soya gibi ekonomik değeri yüksek tarım ürünlerine yönelim başlamıştır.

Sanayi bakımından fazla gelişmemiş olsa da Türkiye'de alternatifi bulunmayan ve dalında tek olan ÇAMSAN POYRAZ Laminant Parke Fabrikası bugün evlerde kullanılan laminant parkenin ve diğer ahşap içerikli ürünlerin büyük çoğunluğunu tek başına karşılar. Ayrıca SAGRA Çikolata ve Fındık Fabrikası çikolata sanayiinde tek sayılabilir. Sarelle, Sagra, Tadelle ve birçok çikolata ürünü burada üretilir. Ayrıca fabrikada fındık yağı da üretilmektedir. İlde irili ufaklı fındık fabrikaları dağınık bir şekilde istihdama katkıda bulunmaktadır. Az da olsa çimento ve kâğıt sanayii de istihdama katkıda bulunur.

Kültür​

İlde birçok tiyatro ve sinema bulunmakta ve düzenli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Ordu her ne kadar coğrafya kitaplarında Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde toprağı olan ve her iki bölgeye ait bir il olarak geçmekteyse de hemen hemen bütün kültürel özellikleriyle Doğu Karadeniz Bölgesi'ne ait bir ildir. İlde Türkmen/Çepni/Laz kültürü hakimdir.

Ordu halk müziği ve geleneksel halk oyunları çevre illerle benzerlikler göstermektedir. Bağlama ,kemençe, davul-zurna,davul-klarnet (yöresel tabirle gırnata) gibi çalgıların bir arada kullanıldığı yörede oyunlar ilçeden ilçeye değişmekle birlikte karşılama ve horon ağırlıklıdır.

Klarnet yani gırnata çalgısı davul ile birlikte daha çok Vona (Perşembe), Ordu Merkez, Gülyalı, Kabadüz, Ulubey ilçelerinde daha çok Ordu Karşılaması, Giresun Karşılaması, Giresun Sallaması, Gürcü Horonu, Perşembe Erkek Horonu, Sarhoş Karşılaması gibi oyunlara eşlik etmektedir. Kültürel özellikler açısından Ordu ve ilçeleri benzer özellikler gösterse de pek çok farklılıklar da içermektedir.

Horon daha çok kıyı ilçelerinin ve Ordu Merkez ilçenin güneyinde kalan Ulubey, Kabadüz, Gürgentepe, Gölköy, Mesudiye ilçelerinin halk oyunudur. Kıyı ilçeleri olarak da Ünye'nin bazı köyleri, Fatsa, Vona (Perşembe), Gülyalı ilçelerinde icra edilir. Karşılama oyunları Ordu ilinde en çok oynanan oyun türlerinden biridir. Bu oyunda da daha çok Bolaman, Vona(Perşembe), Ordu Merkez, Gülyalı, Kabadüz, Ulubey, Gürgentepe, Gölköy, Mesudiye (kısmen) ilçelerinde çokça icra edilir. Karşılama ad olarak Ordu Karşılaması olarak bilinir ve figürleri Giresun karşılaması'ndan farklıdır. Ancak yörede Giresun Karşılaması da icra edilmektedir. Karşılama müzikleri genellikle Giresun ile aynı özelliklere sahiptir. Ordu'da Oy Gemici Gemici, Fındık Toplayan Kızlar, Bağlamam Perde Perde gibi türkülerle karşılama oyunları bolca icra edilir. İç ilçelerde ise Tokat kültürü hakimdir. En çok etkilenmiş ilçe Akkuş'tur, ancak Korgan, Kumru, Çatalpınar, Kabataş ve Aybastı'da da Tokat yöresinin kültürü görülmektedir. Bu nedenle halk oyunu olarak halay oynanmaktadır, kemençe ve diğer Doğu Karadeniz kültür unsurları bulunmamaktadır.

Yöre Ordu-Giresun ağzının etkilediği bölge içerisindedir. Ünye-Beşikdüzü (Vilayeti Çepni) arasında kullanılan ağız ortak bir ağızdır. Bu ağız Trabzon, Rize ve Artvin ağızlarıyla karıştırılmamalıdır.

Mutfak​

Galdirik Kavurması 33 ürün için coğrafi tescil başvurusunda bulunulmuştur. Türk Patent ve Marka Kurumu’nde incelenmekte olan 22 adet ürünler ise şöyle:

Ordu Çakıldak Fındığı, Ordu Kestane Balı, Ordu Perşembe Ceviz Helvası, Ordu Kokulu Üzüm Şerbeti, Ordu Tostu, Ordu Melocan Kavurması, Ordu Sakarca Kavurması, Ordu Galdirik Kavurması, Fatsa Yalıköy Köftesi, Ordu Fırın Fasulyesi, Ordu İncir Reçeli, Ordu Kuru Yufkası, Ordu Kabağı Kavurması, Ordu Kivisi, Ordu Dut Pekmezi, Kumru Fındık Macunu, Ünye Taşı, Ünye Beyaz Bentoniti, Kabataş Helvası, Kabataş Köy Peyniri, Ordu Su Böreği, Ünye Pidesi.

Turizm​

Zengin turizm potansiyeline sahip ilde, kıyı, yayla turizmi, trekking, yamaç paraşütü gibi etkinliklere imkân sağlayacak unsurlar mevcuttur. Yason Burnu'nun yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Zengin yöresel mutfağını tanımak ve Karadeniz'in lezzetli balıklarını tatmak için bu yöreyi mutlaka gezerek görmelisiniz.

Eski adı Kotyora olan şehir, tarihte sırasıyla Kaşkaların, Medlerin, Perslerin, Pontus Krallığı'nın, Roma İmparatorluğu'nun, Doğu Roma İmparatorluğu'nun, Danişment Beyliği'nin, tekrar Doğu Roma İmparatorluğu'nun, Trabzon İmparatorluğu'nun, Anadolu Selçuklu Devleti'nin, tekrar Trabzon İmparatorluğu'nun, Hacıemiroğlu Beyliği'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde olmuştur. Osmanlı Döneminin büyük bölümünde önce Rum Eyaletine bağlı Karahisar-ı Şarkı sancağına, daha sonra Erzurum Vilayetine bağlı Karahisar-ı Şarkı sancağına bağlı kaza olarak yönetilen yöre, 16. yüzyılın 2. yarısında Trabzon Eyaletine bağlı bir kaza, 19. yüzyılın 2. yarısında kısa bir süre sancak oldu. 1920'de Trabzon Merkez sancağından ayrılan Giresun sancağına bağlanan kent, 1921'de ayrı bir sancağın merkezi, 1924'te Ordu ilinin merkezi oldu.

Boztepe​

Boztepe, bir tarafında Ordu manzarası bir tarafında uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasına sahip, bir tarafında yemyeşil tepelere hakim, ziyaret edenleri büyüleyen bir yerdir. Her yıl binlerce turist ağırlar. Özellikle yaz aylarında insanlar sırf manzarayı görmek için bu tepeye çıkarlar. Boztepe'de yiyecek içecek gibi ihtiyaçları karşılayacak restoran vs. bulunmaktadır. Ayrıca çam ormanları arasında piknik alanları mevcuttur. Kış aylarında yağan kar Boztepe'ye güzel bir görünüm verir. Boztepe'de çoğunlukla yamaç paraşütü gibi aktiviteler yapılmaktadır. Yakın tarihte turizm açısından çok önemli yerlere geleceğine inanılıyor. Ayrıca Boztepe-Ordu arasında yapılmış bir teleferik de bulunmaktadır. Bu sayede Boztepe'ye teleferik ile çıkıp inilebiliyor.

Teleferik​

Teleferik 20 Mart 2010 tarihinde bu projenin temeli atılmış ve 8 Temmuz 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. Teleferik kalkış istasyonu çevre düzenlemesi; 317 araç kapasiteli otopark alanı ve insanların sürekli sirkülasyon yaptığı sokak şeklinde tasarlanmıştır. Bu alanda Teleferik istasyonu ve kabin depolama yapıları hemen deniz kenarında yer almaktadır. Bu alanda sokak şeklinde yapılan tasarımın deniz tarafında kafeterya, ana yol tarafında ise Turizm Danışma Bürosu, Kafeterya ve ürün satışı bölümlerini içeren bir yapı daha yer almaktadır. Yine bu alan içinde 6 adet el sanatları dükkanı, oturma grupları, çocuk oyun alanı ve deniz kenarında iskele de yer almaktadır. Arazi eğimine göre Boztepe varış istasyonunda yapılacak tesis tamamen coğrafi ve yöresel mimari anlayışla tasarlanmıştır. Burada 2 bölümlü olarak düşünülen tesisin 200 m²’lik Pide Salonu bölümü sol tarafta yer almaktadır. Sağ tarafta ana restoran bulunmaktadır. Ana restoranın alt katı 232 m² , üst katı ise 371 m² olarak 2 katlı olarak tasarlanmıştır. Maliyeti toplam 9 milyon 100 bin TL. Alt istasyon ile üst istasyon arasındaki yükseklik toplam 500 m. Teleferik, alt istasyondan üst istasyona kadar toplam 2350 m. hat uzunluğu ile 7 adet direkle geçilir. Proje, 8’er kişilik oturaklı kabinlerle, saatte çıkışta 900 kişi, inişte de 900 kişi olmak üzere toplam 1800 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahip.

Kaleler​

 • Ünye Kalesi
 • Gölköy Kalesi
 • Bolaman Kalesi
 • Meletios Kalesi
 • Cotyora Kalesi
 • Kurul Kalesi
 • Fatsa Cıngırt Kaya Mezarları
 • Göller Kalesi

Kiliseler​

 • Perşembe Yason Kilisesi
 • Taşbaşı Kilisesi
 • Mesudiye Rum Ortodoks Kilisesi
 • Ordu Düz Mahalle Kilisesi
 • Mesudiye Topçam Muzadere Rum Kilisesi
 • Mesudiye Şaphane Kilisesi

Müze ve tarihî yapılar​

 • Paşaoğlu Konağı (Etnografya Müzesi)
 • Paşaoğlu Konağı
 • Osman Paşa Şadırvanı
 • Bolaman Hazinedaroğlu Konağı
 • Fatsa Hacı Hulusi Baba Camii
 • Bolaman Yeni Pazar Camii

Parklar ve mesire alanları​

 • Boztepe
 • Yasonburnu Yarımadası
 • Çaka Kumsalı ve Mesire Yeri
 • Efirli Plajı

Ordu'da Ne yapılır?​

Kuş Gözlemciliği (Ornitoloji)​

Perşembe ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve yakın bir bölgeye konumlanan Hoynat Adası Tepeli Karabatağın yaşam alanıdır. Önemli Kuş alanı olarak bilinmektedir. Kuş gözlemi meraklılarının Ordu’da görebilecekleri kuş türleri kuğu, doğan, şahin, kartal, su çulluğu, yeşilbaş, orman söğüt bülbülü, ibibik, kızıl gerdan, büyük baştankara, küçük ak balıkçıl, büyük ak balıkçıl, sakarmeke, ağaç incir kuşu, benekli sinekkapan, sürmeli çalıkuşu olarak sayılabilir.

Doğa Yürüyüşü (Trekking)​

Ordu ilinde bulunan dağlar, yaylalar barındırdıkları zengin flora ve fauna zenginliği ve aynı zamanda doğa yürüyüşüne uygun olmaları nedeniyle trekking için uygun potansiyel alanlardır. Yürüyüşçüler uygun parkurlarda yürürken aynı zamanda peyzaj ve görselliği de aynı anda yaşayabilmektedirler. Turizm keşif rehberinde 23 Adet Yürüyüş ve Uzun Yürüyüş Parkurları belirlenmiştir Çambaşı-Turnalık (6 km), Boztepe-Taşbaşı Mahallesi-Merkez (7 km), Turnalık-Gümüşdere (7 km), Çukuralan Yaylası-Köşe Obası-Kızılağaç Yaylası (15 km), Çambaşı Göleti-Susuz-tekmezar-Karaaslan (15 km), Topçam-Köşe Obası-Çukuralan Yaylası-Çambaşı göleti (32 km), Sayacabaşı MY-Kurşunçal şelalesi-Karaoluk Şelalesi (11 km) gibi yürüyüş ve Uzun Yürüyüş Parkurları mevcuttur.

Yayla Turizmi​

Ordu'da yayla turizmi çok gelişmiştir. İlin en önemli Yaylaları Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Mesudiye-Topçam ve Yeşilce Yaylaları, Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası ,Korgan Yaylası, Eriçek Yaylasıdır. İlkbahar aylarında başlayan yayla turizmi yaz mevsimi boyunca devam ederek sonbaharda yaylalara karın düşmesiyle bitmektedir.

Yörenin kültürünü, ürünlerini veya doğal zenginliklerini tanıtarak turist çekmeyi amaçlayan birçok festival günümüzde uluslararası düzeyde organize edilir hale gelmiştir. İlimzdeki en önemli festivaller ve şenlikler şunlardır: Çambaşı Yayla Şenliği, Perşembe Yaylası Şenlikleri, Yokuşdibi Yayla Şenliği, Eriçek Yaban Çileği Şenliği, Vosvos Şenliği

Balıkçılık​

Yasonburnu Yarımadası Ordu ili sahip olduğu zengin akarsu varlığı, doğal ve yapay göletleri sportif olta balıkçılığına uygundur. Av yasağına uymak kaydıyla limanda, açık denizde, iç sularda çeşitli balıklar(tekir, palamut, istavrit, barbun, kırmızı benekli alabalık, sazan) avlanabilmektedir.

Fotosafari​

Son zamanlarda tek başına doğal alanları gezerek fotoğraflamak yerine daha önceden bilinen doğal alanlara gruplar halinde yapılan fotosafariler tercih edilir duruma gelmiştir. Böylece planlı yapılan etkinliklerle amaca daha iyi ulaşılır. Ulaşım problemleri ve kaynak problemi de kolayca aşılmış olur. Ülkemizdeki fauna ve flora zenginliği fotosafariler için eşsiz imkanlar sunmaktadır. Ordu ili sahip olduğu flora ve fauna zenginlikleri, yaylaları, akarsuları, ormanları ile foto safari için zengin alternatifler sunmaktadır. Özellikle Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Mesudiye-Topçam ve Yeşilce Yaylaları, Ulugöl Tabiat Parkı, Akkuş ilçesi kayın ormanları bu bakımdan görsel zenginlikler sunmaktadır.

Ekoturizm​

Şehrin yoğun iş hayatından bunalan insanlar sakin bir köy yaşamını arzularlar. Yerel halkıyla etkileşimde bulunarak gelirlerine katkı sağlayacaklar, aradıkları sakin, huzurlu ve doğal ortamı bulacakları ekoturizm faaliyetlerine katılacaklardır. Aileleriyle birlikte doğal bir köy hayatını özleyen insanlar için Ordu ilinin sahip olduğu tüm yaylalar, köyler bu potansiyele sahiptir. Ayrıca Ordu ilinde Kayabaşı Köyün de ekoturizm gelişmiştir.

Kamp Karavan Turizmi​

Ordu ilinde başta yaylalar (Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Gerce Obası, Turnalık, Eriçek Yaylası, Topçam ve Yeşilce Yaylaları olan Kızılağaç Yaylası, Zile Obası, Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası) olmak üzere Ulugöl Tabiat Parkı, Çınarsuyu Tabiat Parkı ve tüm mesire yerleri , Fatsa Çerkezler Turizm Merkezi kamp ve karavan turizmi için uygun yerlerdir.

Kış Turizmi​

Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesine Bağlı Çambaşı Yaylasının sınırları içerisinde göl manzaralı ve Ladin ağaçlarıyla çevrili bir alana yayılan 1850 metre rakımlı Çambaşı Kayak Merkezi kaliteli kar potansiyeli ile 5 aylık bir kayak sezonuna sahiptir. Çambaşı Kayak Merkezi Ordu şehir merkezine 52 kilometre mesafede olup ulaşımı Ordu Kabadüz-Yokuşdibi-Turnalık yolundan sağlanır. Tokat ve Sivas üzerinden gelmek isteyenler Koyulhisar-Mesudiye-Yeşilce-Çambaşı güzergahını kullanabilirler.

Hava Sporları Turizmi​

Türkiye ‘de teleferikle çıkılıp uçarak inilen tek merkez Ordu’da bulunmakta olup yamaç paraşütü tutkunları şehir merkezinin hemen üzerinde yer alan 475 metre yükseklikteki kalkış pistiyle Boztepe’den sahile yaptıkları uçuşlarda mavi ile yeşilin keyfini çıkarıyor. Bunun yanı sıra yamaç paraşütü tutkunlarına eğitim verilmektedir ve Çamaş Kaymakamlığının desteklediği bir eğitim pisti mevcuttur.
 
Niğde
Rize
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Adam Çobana Sordu.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Kişisel Gelişim Hikayeleri
 • 0    1K
Roma'ya 6 Yıl Sonra Kar Yağdı Ordu Göreve Çağrıldı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Geri