Almanya Türkiye’den dönenlerin listesini kontrol ediyor

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
stock-illustration-german-and-turkish-flags-vector.jpg


Almanya Türkiye’yi riskli bölgeler listesinden çıkarmadı. Bundan dolayı Türkiye’den bu ülkeye dönenlerin hala 14 gün evde karantinada kalması gerekiyor. Bundan kurtulmanın tek yolu virüs taşımadığınızı gösteren bir test sonucu. Almanya’da yaşayan bazı vatandaşlarımız, hem karantina, hem de test yaptırmaktan kurtulmak için dönüşte yetkili makamlara Türkiye’de bulunduğunu bildirmiyor. Ancak son ortaya çıkan bilgiye göre Alman sağlık daireleri riskli ülkelerden (Aralarında Türkiye de var) dönenlerin listesini kontrol ediyor. Yani kimin, ne zaman hangi ülkeden döndüğü biliniyor.

Bildirmeyene ceza uygulanıyor
Bilindiği gibi normalde Türkiye’den dönenlerin kendiliğinden bölgesindeki sağlık dairesini araması veya bir form doldurması gerekiyor. “Ben Türkiye’den yeni geldim” bilgisi verildikten sonra kişi ya test sonucunu gösteriyor, ya da 14 gün evde kalmak zorunda kalıyor. Bunu yapmadığı tespit edilenler hakkında işlem yapılıyor ve para cezası uygulanıyor.

Uçuş bilgileri ellerinde
Alman NDR Radyosu’nun haberine göre yolcuların uçuş listeleri Hamburg Sağlık Dairesi’ne bildiriliyor. Yetkililer ise bunlar arasından riskli bölgede bulunup bunu sağlık dairesine bildirip bildirmediğini kontrol ediyor. Bildirmediği tespit edilirse harekete geçiliyor. Yolcuların isim ve adresleri olduğundan kişilere kolayla ulaşılıyor. Kontrollerin her yolcu için değil, tesadüfen seçilen az sayıda kişi için yapıldığı da verilen bilgiler arasında.

Cezası 10 bin Euro’ya kadar çıkıyor
Karantinada kalmayan veya test sonucu gösteremeyenlerin ödemesi gereken para cezasının 500 ile 10 bin Euro arasında değiştiğine dikkat çekiliyor. Bu arada bu uygulamanın sadece Sadece Hamburg’da değil, örneğin Bremen’de geçerli olduğu da belirtiliyor. Açıklama yapılmasa da bu tarz kontrollerin ülke genelinde yapılma olasılığı oldukça yüksek.

Kaynak
 
Geri